Bilgi

CAT7 Kablo Nedir?


Bu makalemizde UTP Türünde kablolardan olan CAT7 Kablo konusunda bilgi vermeye çalışacağız. İnternet erişiminde kullanılan ve bakır kablo türünde olan Cat5 ve Cat6 kablonun ardından Cat7 kablolar kullanılmaya başlandı. Cat7 kablonun belirlenen performansını göstermesindeki en önemli şey sağladığı bant genişiği frekansı ile metal zırhlı rj45 konektöre sahip oluşudur.

Bir CAT 7 kablo Cat5 ve Cat6 kablolarına göre daha yüksek miktarda veri transferine sahiptir.  Cat7 kablolar ise 100 metreye kadar olan mesafede ölçülebilir ve yüksek düzeyde düzeyde bir bant genişliğine sahip olsada henüz piyasada yeterince tercih edilemeyen bir kablo türüdür. Bunun temel nedenleri arasında Cat5 veya Cat6 kablo türünün istenen düzeyde bir veri transferi sağlaması, Cat7’nin pahalı oluşu, Cat7 kablodaki zırhlı metal RJ45 konnektörünün çakılma işleminin ayrıntılı ve uzmanlık gerektirmesi sayılabilir.

Deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim.

İnternet erişimi için kullanıcak olan Category kablolar ( Cat5, Cat6 ve Cat7) 100 metreye kadar destek vermektedir. 100 Metreden sonra bu veri transferi hızla düşmeye başlar ve kablo kalitesine göre 130 Metreden sonra sinyal tamamen kaybolur. Cat7’nin sağlamış olduğu bant genişliği çok yüksek düzeyde olsada Cat6 kablolar günümüz bant genişliğini karşılayacak kapasitede olması ve yukarıda saydığım nedenlerde dolayı tercih edilmemektedir.

Bir çok kişi Cat7 kabloların sanki 100 metreden daha uzun mesafede veri taşıyacağını düşünsede bu tamamen hatalı bir bilgidir. Eğer 120 metre gibi bir mesafede internet erişimi sağlamayı planlıyorsanız ve kablolu olacaksa Fiber Kablo kaçınılmaz bir tercih olacaktır.

Bir diğer husus Cat5-6 kabloların RJ45 ile montajlanması oldukça basittir. Hiç deneyimi olmayan biri 5 dakikada öğrenebilir ancak Cat7’nin biraz uzmanlık gerektirdiğini ve RJ45 çakma olayının zahmetli olduğunu belirtmekte fayda var.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı