Bilgi

Cep Telefonu Bataryası Neden Patlar?


Mobil cihazların bataryalarından kaynaklanan problemler çoğunlukla orijinal veya üreticinin tavsiye ettiği uyumlu bataryaların kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Bataryaların içerdiği kimyasalların kontrolsüz şekilde açığa çıkması durumunda yaralanma veya zehirlenme riski bulunmaktadır.

Yan sanayi olarak tabir edilen ve ucuz olduğu için tercih edilen bataryaların kullanımı durumunda oluşabilecek maddi hasar cihazın garanti kapsamı dışına çıkmasına neden olurken insan sağlığına verebileceği zararlar da göz önüne alınmalıdır. Bu nedenle mobil cihazlarda mutlaka orijinal batarya veya üreticinin tavsiye ettiği ürünler ve yine orijinal şarj adaptörü kullanılmalıdır. 

Bunun yanında, orijinal olsa dahi, zamanla şarj kapasitesi azalan ve bu nedenle çabuk biten; şişme eğilimi gösteren bataryaların da kullanılmaması gerekmektedir. 

Diğer taraftan, kullanımı sona eren mobil cihazların ve bataryalarının geri dönüşüm ve atık kumbaralarına bırakılması gerekmektedir. Bu şekilde söz konusu ürünlerin uygun koşullarda geri dönüşümü ve hammadde olarak geri kazanımı mümkün olabilmektedir.

Kaynak: https://tuketici.btk.gov.tr/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı