Bilgi

CIA ve FBI Arasındaki Fark Nedir?


FBI ve CIA Arasındaki Fark Nedir?

1- FBI, Federal soruşturma bürosu dur, CIA Merkezi İstihbarat Teşkilatı’dır.

2- FBI, ABD nin iç istihbarat ve güvenlik gücü ve Federal kolluk kuvvetidir.

3- CIA ise ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur.

4- CIA Merkezi Virginia eyaletindeki Langley’de dir. Direktörlüğünü John Brennan yürütmektedir.

5- FBI Adalet Bakanlığı yetki alanı altında çalışır.

6- FBI (Federal soruşturma bürosu), federal suçlulara tepki olarak kurulan emniyet kurumudur.

7- Bütçe oranları belli olan bu kurumun 2006 senesine göre yıllık 8.7 milyar dolar bütçesi olduğu saptandı.

8- FBI, polisin gücünün yetmediği ya da polisi aşan durumlarda olaylara müdahale eder. FBI polislere göre olaylara daha tecrübeli yaklaşırlar. FBI, en geniş parmak izi ağına sahiptir,

9- CIA (merkezi istihbarat teşkilatı), CIA çalışanlarının maaşları ve CIA’nın yıllık bütçesi gizlilik çerçevesinde saklanır. CIA, FBI’e göre daha özel ve gizli bir kurumdur.

FBI (Federal Bureau of Investigation)

Federal Soruşturma Bürosu (İngilizce: Federal Bureau of Investigation), kısaca FBI, Amerika Birleşik Devletleri’nin iç istihbarat ve güvenlik gücüdür, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin başlıca Federal kolluk kuvveti organizasyonudur. ABD Adalet Bakanlığıyetki alanı altında çalışır. FBI şu anda ABD İstihbarat Topluluğu’nun (U.S. Intelligence Community) üyelerinden biridir ve Adalet Bakanı’na (Attorney General) ve Ulusal İstihbarat Direktörü’ne (Director of National Intelligence) bildirim yapar. ABD’nin bir terörle mücadele, karşı casusluk ve suç araştırma organizasyonu olan FBI’ın tam 200 kategoriden fazla federal suç üstünde yargılama yetkisi vardır.

FBI’ın birçok özelliği eşsiz olsa da, ulusal güvenlik üzerindeki etkinlikleri İngiltere’nin MI5 ve Rusya’nın FSB organizasyonları ile kıyaslanabilir. Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) aksine, FBI, ABD’nin başlıca iç güvenliği ile ilgilenir. ABD’nin büyük şehirlerinde yapılanmış 56 adet saha ofisi ve 400’den fazla yerel bölgede binaları vardır.

FBI, 1908’de Soruşturma Bürosu (Bureau of Investigation (BOI)) adıyla kuruldu. Organizasyonun adı 1935’de Federal Soruşturma Bürosu olarak değiştirildi. FBI’ın ana binasının ismi J. Edgar Hoover Building’dir ve Washington, DC’de yer alır.

FBI Görevleri

 • Birleşik Devletleri terörist saldırılardan korumak
 • Birleşik Devletleri yabancı istihbarat operasyonlarından ve casusluktan korumak
 • Birleşik Devletleri siber-tabanlı ve yüksek teknoloji suçlardan korumak
 • Yolsuzluğun tüm seviyeleri ile mücadele etmek
 • Medeni hakları korumak
 • Tüm ülke içi/ülke dışı suç organizasyonu ve kurumlarına karşı mücadele etmek
 • Büyük beyaz-yaka suçlara karşı mücadele etmek
 • Önemli şiddet suçlarını araştırmak ve sonlandırmak
 • Federal, eyalete bağlı, yerel ve uluslararası partnerlere yardımcı olmak
 • Başarılı görevler yapabilmek için artan teknolojiyi takip etmek ve FBI’a entegre etmek

CIA (Central Intelligence Agency)

Merkezî İstihbarat Teşkilatı (İngilizce: Central Intelligence Agency) veya İngilizce adın kısaltmasıyla CIA, 1947’de Amerika Birleşik Devletleri başkanlarından Harry Truman döneminde kurulan, ABD’nin birimleri için gereken ABD dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. Merkezi Virginia eyaletindeki Langley’de bulunmaktadır. Direktörlüğünü Mike Pompeo yürütmektedir.

CIA yasasına göre; kurum, organizasyonunu, görevlerini, personelinin sayısını ve maaşlarını saklı tutmak hakkına sahiptir. Soğuk Savaş yıllarında ve sonrasında CIA pek çok gizli operasyonda rol alarak çeşitli sebepler dolayısıyla siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükûmetleri devirmeye çalışmıştır.

1947’de Kongre tarafından, Millî Güvenlik Konseyi (National Security Council, NSC) ile bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere kuruldu. CIA, NSC’ye millî güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükûmetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. CIA; NSC’nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.

Değişik kesimlerden seçilen CIA direktörleri arasında, ABD’ye başkanlık yapan George W. Bush’un babası George H. W. Bush da bulunmaktaydı.

CIA Organizasyon Yapısı: CIA dört direktörlük halinde çalışmaktadır:

İstihbarat Direktörlüğü

NCS‘nin toplamış olduğu ham istihbaratların analiz edilip işlenmiş istihbarat haline getirildiği direktörlüktür. Entellektüel bir karaktere sahiptir. Tüm birimleri CIA merkezindedir. Görevi istihbarat toplamak değildir. Gizli Servis NCS’nin toplamış olduğu istihbaratı değerlendirip analiz etmektir. Havadan çekilen (uydu, uçak vs.) resimleri, radyo, telefon, televizyon, telgraf, telsiz gibi ulaştırma araçları ile toplanan bilgileri değerlendirir. Bu değerlendirmeler, raporlar halinde, ilgili makamlara gönderilir. Karşı haberalma daire başkanlığı ile koordineli olarak çalışır. İstihbarat Direktörlüğü’nde çalışan kişiler analist olarak adlandırılır. Politik, ekonomik, askeri, psikolojik analist gibi çeşitli dalları vardır. Yapısı ihtiyaçlara göre değişmekle birlikte on dört birimden oluşmaktadır.

1 Yorum

1 Yorum

 1. tunahan yıldırım

  24 Eylül 2022 at 10:25

  bilgi için teşekkürler.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı