Bilgi

Cilt İçin Hangi Tip Kolajen Kullanılmalıdır?


Cilt için hangi tip kolajen kullanılmalıdır sorusu son yıllarda daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Cilt bakımı ile ilgili olarak son yıllarda en dikkat çekici konulardan biri kolajen konusudur. Kolajenin cilt için ne kadar önemli ve gerekli olduğu anlaşıldığı günden bu yana pek çok kişi için kolajen ile ilgili çok fazla soru işareti ortaya çıkmıştır. Özellikle hangi tip kolajenlerin kullanılması gerektiği ve kullanılan kolajenin cilt üzerinde nasıl etkiler yarattığı konuları üzerinde önemle durulmaktadır.

Kolajen (Collagen) Nedir?

Kolajen nedir sorusuna yanıt vererek başlamak, kolajen konusunun daha net anlaşılmasını sağlayacaktır. Kolajen temel olarak cilt bakımı söz konusu olduğunda akla gelse de aslında tüm vücut için gerekli bir proteindir. Vücuttaki en önemli işlevi ise bağ dokularının güçlendirilmesi ve bütünlüğün korunmasının sağlanmasıdır. Vücudumuzda kolajen azaldığında, parçaların bir arada tutulması sorun olur. Vücudumuzda yer alan bağ dokularının %80’ini kolajenlerden oluşur. Ciltte ve vücudun genelinde, kolajen sağlamlık, esneklik ve cilt yapısındaki bağların oluşturulması etkilerine sahiptir.

Kolajen Ne İşe Yarar?

Kolajen etkileri incelendiğinde, vücut ve özellikle cilt için ne kadar yararlı olduğu anlaşılır. Vücutta kolajen üretimi, fibroblastlar ve diğer hücreler yardımı ile sağlanır. Vücutta kolajenin en önemli etkileri ve işlevleri aşağıdaki gibidir:

 • En önemli işlevi cilt üzerinde parlaklık ve esneklik sağlamasıdır. Cilt daha canlı ve genç bir görünüme sahip olur.
 • Kolajen yapı bloğu işlevi ile kasları ve kemikleri bir arada tutar.
 • Cildin elastikiyetini artırdığı için kırışıklık görünümü giderilir.
 • Vücutta organların korunmasını sağlar.
 • Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte elastikiyet kaybı yaşanır. Ciltteki elastikiyet kaybının azalması ile birlikte kırışıklık ve sarkma gibi sorunlar ortaya çıkar. Kolajen ile desteklenen ciltte elastikiyet kaybı engellenir, ciltteki kuruluk giderilir, sarkmalar ve kırışıklıklar düzeltilir.
 • Kolajen kullanımı ile birlikte, ciltte ortaya çıkan yaşlanma belirtileri hafifletilir ve daha canlı, sağlıklı bir cilt elde edilir.

Kolajen Tipleri Nelerdir?

Kolajen tipleri incelendiğinde temel olarak insan vücudunda 16 farklı kolajen türü olduğu görülür. Her birinin kendi içinde farklı özellikleri ve işlevleri vardır. Temel olarak kullanılması gereken ve fayda sağlayan ise 3 farklı kolajen tipi öne çıkar. Bu kolajen tipleri ve kullanım alanları şöyledir:

 • Tip 1 Kolajen: İnsan vücudunda %90 oranı ile en çok bulunan kolajen tipidir. Yapısal olarak sıkça demetlenmiş iplikçik yapısındadır. Saç, tırnak, deri, kemik, kıkırdak ve diş oluşumuna katkı sağlar.
 • Tip 2 Kolajen: Tip 1’e oranda daha gevşek yapıda olan bu kolajen, kıkırdak yapımında ve bağ dokularının güçlenmesinde kullanılır. Ayrıca eklem sağlığının korunması için de son derece önemlidir.
 • Tip 3 Kolajen: Vücutta kalp, kas damarları ve genel olarak kan için, Gastrointestinal sistem için ve daha da önemlisi cildin kaybedilen esnekliği ve sıkılığı için kullanılır. Cildimizde %70 oranında tip 1 ve 3 kolajen bulunmaktadır. Bu yüzden de amaç cilt sağlığını korumak ve düzeltmek olduğunda, kullanılması gereken kolajenler tipleri de bunlardır.
 • Tip 3 Kolajen: Gastrointestinal sistem, kalp, kan ve kas damarlarında ve ciltte esneklik ve sıkılık kazandırma gibi pek çok görevi vardır.

Kolajen Takviyeleri İşe Yarıyor Mu?

Kolajen takviyeleri doğru ve düzgün kullanılması ile birlikte tabi ki işe yaramaktadır. Tabi vücut tarafından üretilen ve halihazırda var olan kolajenler kadar etkili değildir. Yine de zamanla azalan kolajenler için takviye alınabilir. Cilt sağlığı korunmak istendiğinde alınması gereken kolajen tipinin 1 ve 3 olması gerektiğini belirtmiştik. Kolajenler genel olarak içilebilir veya da tablet biçiminde alınabilir formdadır. Her iki haliyle de kolajenlerin alımı mümkün olmaktadır.

Kolajen takviyeleri sayesinde aynı zamanda ciltte tekrar kolajen üretimi tetiklenir. Bu cildin hem daha nemli hem de gergin olmasını sağlar. Kolajen takviyesi kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonra zaten etkilerini görmeye başlarsınız. Kolajen takviyeleri sadece cilt için değil aynı zamanda vücudun genel işlevleri için de son derece önemli ve etkilidir. Bütün olarak vücut sağlığını korumak ve düzeltmek için kolajen takviyesi alabilirsiniz.

Kolajen Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

Kolajen takviyesi almak ve özellikle cilt tipinize göre kolejen kullanmak sizlere son derece önemli faydalar sağlar. Özellikle cilt için son derece faydalı olan kolajenin en önemli etkileri aşağıdaki gibidir:

 • Ciltte bolca bulunan kolajen hem yaşlanmaya hem de bazı dış etmenlere bağlı olarak azalır. Alınan takviyelerle birlikte elastikiyetini kaybeden cilt tekrar elastikiyet kazanmak ve esnekliğinin geri kazandırılması gibi faydalar elde edilir.
 • Ciltte kırışıklıkların önlenmesi ve çok daha genç bir cilt görünümü elde edilmesi için kullanılır.
 • Ciltte yeterli oranda kolajen olması ile birlikte cilt hem daha canlı hem de daha parlak görünür.
 • Ciltte meydana gelen kuruluk ve derinin gevşemeleri de yine kolajen alımı ile beraber onarılmaktadır.
 • Kolajen cilt üzerinde aynı zamanda selülit oluşumunu da önlemektedir. Deri dokusunda iyileşme sağladığı için selülit oluşumunu da büyük oranda önlemekte ve düzeltmektedir.

Kolajenin cilde yararları artık tartışma konusu bile değildir. Buna ek olarak vücudun geneli için de son derece faydalıdır. Bu yüzden cilde hem sürülerek hem de direkt takviye olarak alınabilecek kolajenlerin düzenli olarak kullanılması gerekir. Tabi cilt yapınıza ve sizlere uygun bir kolajen olması, dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir.

Cilt İçin Kolajen Desteği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt için kolajen desteği almak istediğinizde, uygun kolajeni seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Özellikle son yıllarda bu alanda çok fazla marka kolajen desteği çıkarmıştır ve bunların arasından hangisinin tercih edilmesi gerektiği konusunda kafanız karışık olabilir. Piyasada yer alan markalar ve ürünler çok fazla olduğu için kafanız ise cildiniz için en iyi kolajeni bulmak için dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Ciltte kaybedilen elastikiyetin tekrar kazandırılması ve cildin daha sağlıklı olması için mutlaka Tip 1 ve Tip 2 kolajen içeriğine sahip ürünler kullanılmalıdır.
 • Farklı vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş olan kolajenler çok daha yaralı olacaktır.
 • Bilindik ve düzgün markaların piyasaya çıkarmış oldukları kolajenleri kullanmanız da çok daha iyi olacaktır.
 • Alanında uzman doktorların ya da güzellik uzmanlarının önermiş olduğu ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • Almış olduğunuz kolajenin cilt tipinize, yaşınıza ve genel sağlık durumunuza uygun olması gerekir.
 • Kullanmadan önce mutlaka kolajenin içeriğine bakmanız gerekir. Ne kadar temiz bir içeriğe sahip kolajen kullanırsanız sizlere o kadar fayda sağlayacaktır.
 • Kolajen seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise tablet mi yoksa sıvı formda olan kolajenlerin tercih edilip edilmemesi gerektiğidir. Her iki kolajen formülü de aslında son derece yararlıdır. Bunların içinden hangisini tercih etmeniz gerektiğine karar verme konusunda nasıl rahat edeceğinize göre karar verebilirsiniz. Hangi formunu almak sizler için daha kolay olacaksa o formu alabilirsiniz.

Sizler için kolajen tipleri ve bunların kullanımına ilişkin gerekli bilgileri bir araya getirmeye çalıştık. Cilt için hangi tip kolajen daha uygun ve bu kolajenler nasıl kullanılmalı merak ediyorsanız, yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı