Bilgi

İkizlerin Parmak İzleri Neden Farklıdır?


İkizlerin parmak izleri neden farklıdır sorusu ara ara gündeme genel ve birçok kişinin de aklına takılan sorulardan biridir. Bu konunun bu kadar merak edilmesinin temel nedeni, DNA dizilimlerine kadar birebir aynı olan ikizlerin parmak izlerinin neden farklı olduğunun mantığının anlaşılamamasıdır. Bilindiği üzere her insanın parmak izi bir diğerinden farklıdır. Dünyada yaşayan milyarlarca insan ve aynı zamanda da milyarlarca farklı parmak izi vardır. Peki bunun nedeni nedir? Hem ikizlerin hem de genel olarak insanların parmak izlerinin farklı olmasının nedenleri nelerdir, birlikte inceleyelim

İkizlerin Parmak İzi Aynı Olabilir Mi?

İkizlerin parmak izi aynı olabilir diye düşünebilirsiniz. Sonuç olarak birbirlerinin tamamen kopyası olan ve DNA dizilimleri ve birebir aynı olan bu kişilerin, neden parmak izleri farklı olsun. Yapılan çalışmalarda ve tek yumurta ikizi olan kardeşlerin parmak izleri incelendiğinde, gerçekten de benzerlik olduğu görülür. Parmak izindeki düğümler, ilmekler ve kemerler birbirleriyle benzerlik gösterir. Hatta çıplak gözle bakıldığında, birbirlerinin aynısı olarak da düşünülebilir. Ancak parmak izleri sisteme yüklenip, karşılaştırma yapıldığında kesinlikle aynı olmadığı rahat bir biçimde anlaşılabilir.

Ulusal Asli Bilişim teknolojileri Merkezlerinin kayıtlarına göre bugüne kadar birbirleriyle aynı parmak izine sahip hiçbir insan yoktur. Buna özdeş yani tek yumurta ikizleri de dahildir. Kayıtlara zaten insanların 10 parmağının izi de geçirilir.

Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri

Tek yumurta ikizlerinin parmak izleri temel olarak ikizlerde parmak izlerinin aynı olup olmadığı sorusunu ortaya çıkarmıştır. Çünkü tek yumurta ikizleri ya da başka bir ifadeyle özdeş ikizler, neredeyse birbirlerinin anıdır. Tek yumurta ikizleri, fiziksel görünümleri itibariyle birbirleriyle birebir aynı olduğu için parmak izleri söz konusu olduğunda da akla ilk gelen onun da birebir aynı olduğudur. Tek yumurta ikizleri pek çok ortak özelliğe sahip olsa da parmak izi söz konusu olduğunda farklılıklara sahiptir. İki ayrı fetüs içinde ve tek yumurtanın döllenmesi ile oluşsa da ikizlerin yine de parmak izleri birbirlerinden farklıdır. Çünkü parmak izinin oluşmasında farklı etmenler söz konusudur.

Çift Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri

Çift yumurta izlerinin parmak izleri konusunda ise aslında hiç tartışmaya gerek duyulmamalıdır. Çünkü çift yumurta ikizleri, anne karnında iki farklı fetüs içinde ve iki farklı yumurtanın aynı anda döllenmesi sonucunda oluşur. Kardeş olmaları dışında hiçbir ortak yönleri ise yoktur. Hem fiziksel görünüm hem de DNA dizilimleri bakımından, çift yumurta ikizleri farklıdır. Tek yumurta ikizlerinde bile parmak izi ortak değil iken çift yumurta ikizleri için de ortak parmak izi söz konusu bile değildir.

İkizlerin Parmak İzlerinin Farklı Olması

Parmak izi ikizler ve dünyada yaşayan herkes için farklıdır. Başkaları ile parmak izlerimizi karşılaştırdığımızda, bazen birbirlerine benzediklerini görürüz. Ancak bu izler özel yöntemlerle sisteme aktarıldığında, asla birbirlerinin aynısı olmaz. Dünya üzerinde ortalama 8 milyar yaşayan insan olduğunu ve bugüne kadar vefat edenlerin de dahil edildiğini düşünürsek, milyarlarca farklı parmak izi vardır.

İkizler başta olmak üzere her insanın parmak izi birbirinden farklıdır. Çünkü insanın parmak izini belirleyen ve oluşmasını sağlayan birçok farklı etmen vardır. Bu etmenlerle birlikte birbirlerini andıran parmak izleri her zaman farklıdır. Yani kısacası her insanın parmak izi farklı ve kendine özgüdür. Parmak izlerinin farklı olduğu 1800’lerin sonunda bilim insanlarının ve doktorların araştırmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu çalışmalarda sadece insanların parmak izlerinin kendilerine özgü olduğu değil aynı zamanda yaşamları süresince de aynı kaldığı sonucu gibi son derece önemli bir sonuca ulaşılmıştır. Bu da ilerleyen dönemlerde ve halen günümüzde suçluların yakalanması noktasında önemli bir gelişmedir.

İkizlerin Parmak İzlerinin Farklı Olmasının Nedenleri

İkizlerin parmak izleri birçok nedenle farklı olmaktadır. Bilindiği üzere özellikle tek yumurta ikizlerinin her şeyleri birebir aynıdır. Ancak söz konusu parmak izine geldiğinde, birbirlerinin birebir aynısı olan bu kişiler ayrı düşmektedir. Dünya üzerinde şu an da yaşayan hiç kimsenin birbirleriyle aynı parmak izine sahip olma olasılığının olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü iki insanın parmak izinin aynı olma olasılığı tam olarak 64 milyarda bir olasılığa sahiptir. Güncel dünya nüfusunun 8 milyara yaklaştığını düşünürsek, sizinle aynı parmak izine sahip kimse olmadığına emin olabilirsiniz.

Aynı anne karnında büyüyen ve birçok yönüyle ortaklıklara sahip olan ikizlerin parmak izleri aynı değildir. Çünkü ikizler aynı anda karnında aynı zamanda gelişim gösterse de anne karnındaki gelişim sırası, genetik yapı, çevresel etmenler gibi unsurlar nedeniyle parmak izleri aynı değildir. İnsanlarda parmak izi oluşumu 13 ila 19 hafta aralığındaki fetal gelişim sürecinde olur. İkizler bir her zaman için farklı dış yapıya sahip olduğu için parmak izleri de farklı olur.

Parmak izi ikizler için de aynı oluşum sürecini tamamladığı için doğal olarak onlarda da aynı şekilde farklılık vardır. Bir parmak izi oluşurken, kişinin anne karnındaki kan basıncı bile birçok şeyin farklı olmasını sağlar.

Tek Yumurta İkizlerinin Parmak İzleri Neden Farklı?

Tıpatıp her yönleri ile aynı olan ikizlerin parmak izleri, parmak izlerinin doğal oluşum nedenlerine ve etmenlerine bağlı olarak farklıdır. Tek yumurta ikizleri olmaları, parmak izi oluşumunda belirleyici bir faktör değildir. Tabi ki aynı fetüs içinde olmalarına bağlı olarak görsel açıdan benzerlik gösterir. Birebir aynı olmasa da diğer insanlara göre tek yumurta ikizlerinin parmak izleri benzerlik gösterir.

Parmak İzleri Nasıl Oluşur?

İkizlerin bile parmak izlerinin aynı olmadığını anladığımıza göre artık parmak izleri nasıl oluşur konusu ile ilgilenebiliriz. Böylece hem ikizlerin hem de normal insanların neden aynı parmak izlerine sahip olmadıklarını anlayabilirsiniz. Bir insanda parmak izi oluşumu hem genlerinden aldıklarına hem de çevresel faktörlerin kombinasyonu sonucunda oluşur. İnsanlarda parmak izi gelişimi 13. ve 19. haftalar arasında gelişmeye başlar. Diğer fiziksel özellikler gibi kişinin genleri ve anne karnındaki gelişim ortamına bağlı olarak belirlenir.

Parmak izleri oluşurken DNA yapısı bu izlerin oluşmasında etkin rol oynar. Bu da aslında tek yumurta ikizlerinin neden başlangıçta benzer işlere sahip olduğunu gösterir. Daha sonrasında rahim içindeki çevresel faktörlere göre parmak izlerinin gelişimi devam eder. Bu noktada tam olarak kişilerin parmak izlerindeki değişim ve farklılaşım başlar.

Parmak İzini Oluşturan Etmenler

Parmak izini oluşturan etmenler nelerdir ve bizleri birbirimizden farklı parmak izlerine sahip olmamız konusunda yönlendiren farklarımız nelerdir birlikte inceleyelim. Parmak izlerinin oluşmasında belirleyici olan etmenler aşağıdaki gibidir:

  • DNA yapısı
  • Kişilerin rahim içinde besinlere erişimi
  • Genel kan akışı
  • Göbek kordonunun uzunluğu
  • Kan basıncı
  • Bebeğin rahim içindeki pozisyonu
  • Parmakların büyüme oranı

Genel olarak bakıldığında, insanların ve özellikle de ikizlerin parmak izleri birbirine benzer ancak asla birebir aynı değildir. Zaten ikizler dahil olmak üzere diğer tüm insanların parmak izleri sisteme yüklendiğinde ve hassas bir şekilde inceleme yapıldığında birbirleri ile aynı olmadıkları görülür. İkizlerin parmak izleri niye farklıdır merak edenler için detaylı bir çalışma yapmak istedik. Sizler de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız, parmak izi oluşumuna dair tüm soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı