Bilgi

CS:GO Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hepimizin bildiği üzere Counter-Strike: Global Offensive yada kısaltılmış haliyle CS:GO, Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından geliştirilen çevrim içi bir birinci şahıs nişancı türünde aksiyon oyunudur. Tabi istemeniz halinde sadece yapay zekaya sahip BOT’lar kapışmanız mümkün. Ancak bir süre sonra BOT’ların kabak tadı vermeye başladığı bu oyunda çevrimiçi oynarken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor.

Bu oyunda oyuncular ilk önce görevleri tamamlamak veya düşman takımı yok etmek için teröristler (Terrorists) veya terörle mücadele ekibi (Counter Terrorists) takımlarından birini seçerler. Örneğin, yıkım haritalarında teröristler bomba kurmaya çalışırken, terörle mücadele bombanın kurulmasını engellemeye veya kurulmuş bombayı imha etmeye çalışır.

Önceki oyunlarda olduğu gibi, bir tur görevlerin tamamlanmasıyla veya düşman takımın imha edilmesiyle sona erer ve yeni bir tur başlar. Tur bitmeden ölen oyuncular, dirilmek için turun bitmesini beklemek zorundadır. Oyuncular önceki turdaki performansına göre alacağı parayla silah ve ekipman satın alabilir.

1- Bu oyunun öncelikli kuralı çok iyi bir bilgisayara veya başka bir ifade ile sistem gereksinimlerini sağlayacağınız bir donanıma ihtiyacınız var. Bilgisayar donanımınızın yanında internet bağlantınızın yavaş olmaması öncelikli bir gereklilik olduğunu belirtelim. Bu iki ana unsuru karşılıyorsanız oyuna hazırsınız demektir.

2- Oyun açılışında Terrorists veya Counter Terrorists olarak size bu iki takımdan birini seçme olanağı sunulur. Her iki takımında kendine göre avantajları bulunuyor. Oyun içerisinde istemeniz halinde takımı değiştirebiliyorsunuz.

3- Oyun başlangıcında “Tabancalardan” birini seçerek veya hali hazırda otomatik gelen (USP-S veya P250) tabanca ile oyuna başlıyorsunuz. Oyun başlangıcında tabanca satın almadığınız taktirde ikinci round aşamasında tüfeklerden (CT için AUG, T için SG 553 gibi) daha iyi olanları seçme olanağınız bulunuyor. Bu iki silah türü hali hazırda her alanda kullanabileceğiniz en güzel ve vazgeçilmez iki silahtan biri olduğunu belirtelim.

4- Hangi takımı seçerseniz seçin bu oyunda fare ve klavye kombinasyonlarını olabildiğince hızlı kullanmanız gerekiyor. Sol üst köşede bulunan haritayı takip ederek geçiş yapacağınız alanın tehlike derecesini belirlemeniz size ekstra avantaj sağlayacaktır.

5- Oyun davranışı olarak hızlı olmak zorundasınız. Sabit olarak bir açık alanda bulunmanız sizi doğrudan hedef haline getirecektir. Bu nedenle eğer durmanız gerekiyorsa mümkün olduğunca güvenli bir alana geçin. Özellikle şarjör değiştirme veya bomba kullanma aşaması sizin kolay avlanmanızı sağlayacak durumlardan bir tanesi. Ayrıca oyun içerisinde boş yere mermi sıkmanın size veya takıma bir fayda sağlamayacağını belirtelim.

6- Pusucu olmak veya aktif saldırı konumda olmak arasındaki tercih size kalmış. Pusu kurduğunuzda mümkünse rakibin sizi çok az görebileceği bir konum seçin. Pusu olayında eğer dürbünlü bir silah kullanıyorsanız daha uzak bir konumda gözetleme yaparak rakibinizin çıkabileceği alana odaklanın, dürbünsüz bir silahınız bulunuyorsa rakibinizin çıkacağı alanda yakın mesafede ve sizi görmeyeceği bir alanda durmaya özen gösterin. Aktif saldırı halinde olacaksanız kesinlikle sabit durmayın. Her an rakibinizle karşılaşacağınız noktaları hızlı ve zıplayarak geçerek avlanmanızın önüne geçin.

7- Hangi silahı kullanıyorsanız kullanın öncelikli atışınız kafaya olmalıdır. Özellikle gövde veya ayaklara ateş etmeniz rakibinize zaman kazandırarak avlanmanıza neden olabilir. Kafaya ateş etmeniz doğrudan rakibinizin ölümüne neden olacaktır.

8- Otomatik silah kullanırken seri ateş etme yerine aralıklı ateş etmeniz hedefe odaklanmanızı kolaylaştıracaktır. Özellikle çömelerek ateş etmek hedefinizi vurmanızı kolaylaştıracaktır.

9- Her silahın kendine göre avantajları dezavantajları bulunuyor. Bu tamamen kullanım becerinizle ilgili bir durum. Ancak sırf havalı diye kanas veya başka bir silah almanızın anlamı yok. Kullanamadığınız silahları güçlü olduğu için seçmek sizi zor durumda bırakacağını unutmayın.

10- Bombalarda Counter Teröristler için; “Gaz (Sis), Yanıltıcı, Yanıcı, Flaş ve El Bombası” bulunuyor. Teröristlerde ise “Gaz (Sis), Yanıltıcı, Yanıcı, Flaş Bombası ve Molotof Kokteyli” bulunuyor. Temel fark olarak Counter Teröristlerde Yanıcı Bomba bulunurken, Teröristlerde ise Molotof Kokteyli bulunuyor. Bombaları kullanırken takımınızın etkilenmeyeceği alanda kullanmanız gerekiyor. Yoksa sohbet ekranında “SİS ATMA OÇ” cümlesini görme ihtimaliniz bulunuyor. Hatta bu hataları sık sık tekrar etmeniz durumunda oyundan oybirliği ile atılabilirsiniz. Gaz (Sis) bombası adı üzerinde belirli bir süre ile sis oluşturmak için kullanılır, bunu açık veya kapalı alanda kullanabilirsiniz. Özellikle dürbünlü silah kullanımın etkili olduğu “aralıklarda” kullanmanız takım üyelerinin vurulma ihtimalini düşürecektir. Yanıltıcı bomba ise çıkardığı ses ile ayak veya silah sesini dinleyen rakibinizi yanıltacaktır. Ancak kullanımının pek bir fayda sağlamadığını söyleyebilirim. El bombası ve Yanıcı Bombalar (veya Molotof) doğrudan rakibin üzerine düştüğünde ölümcül sonuçları olabilmektedir. Ancak rakibin yakınına vs. atıldığında rakip bundan kaçacaktır. Flaş bombası ile atak yapacağınız alana attığınızda düşmanın kısa bir süre görüşünü engelleyecektir. Patlamadan hemen sonra düşmanın olduğunu düşündüğünüz alanda rahatlıkla avlanabilirsiniz. Ancak bomba patlarken bombanın patladığı alanda olmamanız gerekiyor. Eğer kullanmayı biliyorsanız oldukça işe yarar bir bomba olduğunu söyleyebilirim. Flaş bombasına maruz kalmanız halinde doğrudan bulunduğunuz alanı terk edin ve güvenli bir noktaya geçin.

11- Terörist iken bombayı kurmanız veya Anti Terörist iken bombayı imha etmeniz size +2 puan sağlayacaktır. Bu durum tabii ki kazanacağınız paraya yansıyacaktır.

12- Takım arkadaşlarınızla mümkün olduğunca iyi geçinmeye çalışın. Tek bir alana odaklanmayın. Küfür, hakaret vs. takımdan atılmanıza neden olabilir. Doğrudan kendi başınıza hareket etmeniz takım olarak yenilmenize neden olacağını unutmayın.

13- Oynadığınız haritayı öğrenmeniz her zaman size avantaj sağlayacaktır. Bilmediğiniz bir haritada serseri mayın gibi dolaşmanızın hiçbir anlamı yoktur. Özellikle pasif durumda iken gezinerek haritayı öğrenmeye çalışın.

14- Şimdi silah seçimlerine gelelim. Anti Teröristler için en güzel silah (tabi bence) P90, M4A1-S, AUG, SCAR-20 ve AWP’dir. Teroistler içinse; P90, AK-47, SG 553, G3SG1 VE AWP‘dir.

P90 Hafif Makineli Silah

P90 Hafif Makineli Silah, bütçeniz yeterli olmadığı durumda seçebileceğiniz güzel silahlardan bir tanesidir. 50 Mermilik kapasitesi ile mermi sorunu yaşatmayan doğru kullanımında etkili sonuç alabileceğiniz bir silahtır. Özellikle kısa mesafede ve küçük alanlarda doğrudan rakibi avlamanızı sağlayacak ender silahlar bir tanesidir. Bir çok yerde bu silahı kullanan “Noob/Beceriksiz” deniliyor ancak siz böyle şeylere aldırmayın derim.

AWP Tüfek

Gel gelelim AWP veya diğer adıyla Kanas‘a. Bu silahın iki dezavantajı avantajı şarjör değiştirme ve atış sırasında bekleyeceğiniz süredir. Bu iki özelliği hiçe sayarsak hedefi gövde veya kafaya vurduğunuz an ölümcül bir sonuç alacaksınız. Ancak bu silahı kullanmak biraz yetenek işi olduğunu söyleyebilirim. Eğer kullanamıyorsanız boş yere bu silahla gezinmenizin bir anlamı yok. Hali hazırda bu silahı aldıysanız kapalı alanda veya kısa mesafeli çatışmalardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Aksi halde yem olmanız kaçınılmaz. Bu silahı kullanan oyuncuları izleyerek nasıl daha etkili kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

G3SG1 ve SCAR 20

Teröristler için G3SG1 ve Counter Teröristler için SCAR 20 vazgeçilmez silahlardan biridir. Öyleki AWP (Kanas) kullanamıyorsanız bu silah tam size göre. Seri halde 20 adet mermi atışı yapabilen bu silah ile eğer düşman avlayamıyorsanız bence bu oyunu bırakıp gidip Minecraft felan oynayın.

AK 47 ve M4A1-S Silahı

Teröristler için AK47 ve Counter Teröristler için M4A1-S bir çeşit sembol aslında. Birbirine benzeyen bu iki silah tipi paranızın yetmediği durumlarda tercih edilebilecek silahlardan.  Sarsıntılarının yüksek olması nedeniyle atış esnasında çömelerek ve seri atış yapmadan kullanmak mantıklı bir hareket olacaktır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı