Bilgi

DASK Adres Kodu (UAVT Kodu) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Alınır?


Ülkemizde deprem riski yüksek bir coğrafyada yaşadığımız için konutlarımızı depreme karşı korumak çok önemlidir. Bu amaçla 2000 yılında Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) kurulmuş ve zorunlu deprem sigortası yasal bir zorunluluk haline getirilmiştir. Zorunlu deprem sigortası, deprem sonucunda konutlarda meydana gelebilecek hasarları karşılamak için yapılan bir sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak veya var olan poliçenizi yenilemek istediğinizde ise konutunuz için özel olarak belirlenen adres kodunu bilmek bir zorunluluktur.

Adres kodu, 1 Mart 2013 tarihinde Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri tarafından hayata geçirilen bir proje sonucunda oluşturulan, ülke sınırları içerisinde yer alan tüm konutlara verilen 10 haneli özel bir koddur. Aynı zamanda Ulusal Adres Veri Tabanı (UAVT) kodu olarak da adlandırılmaktadır. Adres kodu, konutlar için resmi kimlik niteliği taşır ve konuta ait özellikler, konum, sahip ve diğer bilgilere bu kod sayesinde ulaşılabilir. Bu kod sayesinde konutunuz için yapacağınız tüm sözleşme, sigorta ve benzeri işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Adres kodu sorgulamanın önemi nedir? Adres kodu sorgulama ve doğrulama işlemleri, aşağıdaki noktalarda fayda sağlamaktadır:

  • Gerçek dışı adres bildiriminde bulunan kişilerin tespit edilmesini sağlar.
  • Konuta ait düzenlenen her türlü sözleşmenin eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasını sağlar.
  • Adres bilgilerinin eksik veya farklı ifade edilmesinden kaynaklanan hatalı veya mükerrer poliçelerin önüne geçer.
  • Depremin gerçekleşmesi durumunda adrese ait bilgiler sayesinde sigortalı konuta hızlı bir şekilde ulaşılmasını sağlar.
  • Yenileme döneminde sağlanan indirimlerden faydalanmanıza yardımcı olur.
  • Zorunlu deprem sigortası bulunmayan konutların tespit edilmesini sağlar.

Adres kodu olmadan DASK yaptırılabilir mi? Zorunlu deprem sigortası poliçeleri; 1 Mart 2013 tarihi itibariyle Ulusal Adres Veri Tabanı üzerinden üretilmeye başlanmıştır. Bu nedenle adres kodu olmadan DASK poliçesi üretilemez. Poliçe düzenlenmesini istediğiniz konuta ait adres bilgisini doğru bir şekilde aktardığınızda adres kodu poliçeye otomatik olarak atanır.

DASK Adres Kodu (UAVT Kodu) Nasıl Öğrenilir?

Adres kodunu öğrenmenin birkaç farklı yöntemi vardır. Bunlar şunlardır:

  • Muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlüklerine bizzat başvurarak adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • E-devlet portalına giriş yaparak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün hizmetlerinden Adres Bilgilerim sayfasına tıklayarak adres kodunuzu öğrenebilirsiniz.
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün adres.nvi.gov.tr internet sitesine girerek il, ilçe, mahalle veya köy bilgilerinizi seçerek adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • Doğal Afet Sigortaları Kurumu‘nun www.dask.gov.tr internet sitesine girerek adres kodunu öğren sayfasına tıklayarak il, ilçe, mahalle veya köy bilgilerinizi seçerek adres kodunuzu sorgulayabilirsiniz.

Hızlı bir şekilde DASK Adres Kodu (UAVT Kodu) öğrenmek için; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün sayfasından bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı