Bilgi

Masaüstü Bilgisayardan Wi-Fi Paylaşma (Kablolu İnterneti Kablosuza Çevirme)


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Masaüstü Bilgisayardan Wi-Fi Paylaşma” konusu ile ilgili kısaca bilgi vermeye çalışacağım. Eminim birçok kişi bunun cevabını merak ediyordur. Şimdi hazırsanız başlayalım. Öncelikle senaryomuz şöyle;

Varsayalım bulunduğunuz yerde wifi yok fakat internete girebildiğiniz bir masaüstü bilgisayar var? Veya farklı bir şekilde bir internet kablosu var.  Bu masaüstü bilgisayardan Wifi dağıtmak, Wifi paylaşmak mümkün mü? Kablodan gelen interneti kablosuz yapabilir miyiz? Cevap: Evet. Teknolojide her şey mümkün. Bunun için yüzlerce cihaz, aparat vs. var.

İşlem kısaca şöyle işleyecek. İnternet ortamında veya teknoloji ürünleri satan bit mağazadan (Vatan Bilgisayar, Teknosa, MediaMrkt vs.) kablodan gelen internetinizi Wifi ile dağıtacak bir aparat alacaksınız. Bu aparatı bilgisayar kasasına gelen RJ45 dediğimiz internet bağlayarak interneti dağıtabilir, paylaşabilirsiniz. Böylece tıpkı wifiye bağlanır gibi herkes laptopundan, telefonundan, tabletinden vs. wifi şifresini girerek o cihaz üzerinden internete girmiş olacak. İşiniz bitince aparatı söküp götürebilir. Dilediğiniz zaman takıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Tanımlama işlemini bilgisayar üzerinden veya telefondan bir kez yaptıktan sonra artık doğrudan her internet kablosunun RJ45 noktasına wifi dağıtma aparatını bağladığınızda internete giriş yapmış olacaksınız. Umarım anlatabilmişimdir.

Peki bu aparat nedir? Ucuz mu? Her yerde bulunuyor mu?

Evet her yerde bulabilirsiniz. Bütçenize göre birçok farklı marka model var. Evde fazla modeminiz varsa –destekliyorsa– bununla da yapabilirsiniz. Örnek bir cihaz öneriyorum. Bu cihazı inceleyebilir, alternatiflerine bakabilirsiniz.

Bakınız Örnek: Everest EWR-523N2 Kablosuz-N Multi-Function 300 Mbps Repeater + Access Point + Bridge Beyaz Client Router (Tıkla)

Arkadaşlar, kafanız karışmasın. Sinyal güçlendirici dediğimiz bazı cihazlar sadece herhangi bir noktadan wifi sinyalini alır daha uzak bir yere dağıtır. Mesela zayıf bir noktadan wifi sinyali alıyorsunuzdur. Bunu dahada güçlü hale getirmek için birçok güçlendirici cihaz var. Buradaki olay kablolu interneti kablosuza çevirme işlemidir. Aynı zamanda bu cihazla tersinide yapabilirsiniz. Ayrıca bu cihazı alırken masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız 1 tane switch dediğimiz çoklayıcı almanızda fayda var. Gelen ana kabloyu bu switche bağlarsınız. Bir kablo ile masaüstü bilgisayarınıza farklı bir kablo ile bu wifi dağıtma aparatına bağlarsınız. Eğer masaüstü felan kullanmıyorsanız swtiche gerek yok. Doğrudan ana kabloyu bu cihaza bağlıyorsunuz. Umarım anlatabilmişimdir. Eğer sorunuz varsa yorum kısmından sorun yardımcı olmaya çalışayım.

Tp-Link 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch Ethernet Çoklayıcı

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı