Bilgi

Derek Redmond: Hayatımı Değiştiren Gün


İngiltere‘nin Güney Doğu bölgesinde metropoliten olmayan resmi bir törensel ve shire tipi bir kontluk olan Buckinghamshire’de 3 Eylül 1965 yılında doğan eski atlet Derek Redmond’u bir çoğumuz 1992’de Barcelona’da düzenlenen Yaz Olimpiyatlarından hatırlıyoruz. Hatırlıyoruz kelimesinden kastım elbette ki sosyal medyada ki videolardan. Derek Redmond’u tabiri caizse bu kadar ünlü yapan şey ise aslında hepimizi ağlatan o eşsiz sahne! Redmond 400 metrelik yarı finalde birinciliğe doğru emin adımlarla ilerlerken yarışın 16. saniyesinde adelesi kopar. Aslında bu türde vakalar atletizm sporları için -her zaman meydana gelebilecek- trajik olaylardan bir tanesidir. Redmond, kariyerini sona erdiren sakatlığına rağmen sağlık görevlilerinin müdahalesi sonrasında belki de emeklerinin karşılığını almak istercesine yarışı tamamlamak ister. Bitiş çizgisine doğru acı içerisinde ilerlerken bir anda kadraja babası girer. Babası görevlilerin müdahalesine aldırmadan oğlunun bitiş çizgisine doğru koşmasına yardım eder. Şapkasında “just do it” (sadece yap) ve tişörtünde “have you hugged your foot today?” (bugün ayağına sarıldın mı?) yazıları bulunan babanın oğlunu teselli etmesi ve yalnız bırakmaması Redmond’u hafızalarımıza ve tabi ki de tarihin sayfalarına dramatik bir şekilde yazdırmış oldu.

Barselona’da ki sakatlığından sonra, 400m’de ya da başka bir mesafe yarışında artık yarışamayacağını öğrendiğinde Redmond, atletik yaşamından vazgeçmedi. Bunun yerine sporu değiştirdi. Birmingham Bullets için profesyonel basketbol oynadı ve bir süre ekibiyle birlikte Costello Redmond Racing olarak Maria Costello ile birlikte Hottrax Motorsport Racing Club’da motosiklet yarışlarına katıldı. Redmond kısa bir süre UK Athletics’te sprintler ve engeller için “Geliştirme Direktörü” olarak görev yaptı. Şu anda kariyerine “motivasyon konuşmacısı” olarak devam etmektedir.

1994 yılında Northampton’da İngiliz Olimpiyat yüzücü Sharron Davies ile evlenen Derek Redmond’un evliliği 2000 yılında boşanmayla sonuçlandı. Çiftin Elliott Anthony ve Grace Elizabeth isimlerinde iki çocuğu bulunuyor. 26 Ağustos 2011’de Redmond, Maria Yates ile evlenmiştir.

Derek Redmond: Hayatımı Değiştiren Gün

“Başlangıç ​​blokları üzerinde yerimi aldığımda kendimi oldukça iyi hissediyordum. Herhangi bir sakatlığım bulunmuyordu. Dört sene içerisinde gerçekleşen sekiz operasyona rağmen ilk iki turda terlemeden kazandım. Kendime güveniyordum ve silah ateşlendiğinde iyi bir başlangıç yaptım. İlk adımda koşarken bir anda “pat” sesi duydum. Bir, iki ya da üç adım daha koşmaya devam ettim, sonra acıyı hissettim. Vuruldum sandım ama sonra acıyı tanıdım. Kaslarım çekiliyordu. Bir sıcak bıçağın dizinin arkasına sokulup çıkarması gibi bir acı hissediyordum. Tüm eğitimlerimden sonra böyle bir olayın meydana gelmesine inanamadım. Koşunun neresinde kaldığımı anlamak için etrafa baktım ama diğer koşucular gidecekleri 100 metreyi bulmuşlardı bile. Kalkabilirsem hala onları yakalayabilirim ve hak kazanabilirim. Oldukça yoğun bir acı çekiyordum. Yaklaşık 50 metre koştum. Sonra her şeyin bittiğini anladım. Yuvarlak alana baktım ve herkesin bitiş çizgisini geçtiğini gördüm. Ama ben vazgeçmekten hoşlanmıyordum. Bu yarış yaptığım son yarış olsa bitirmeye karar verdim. Bütün bu doktorlar ve yetkililer beni durdurmaya çalışıyorlardı ama ben hiçbir şey yapmadım. Daha sonra, yaklaşık 100 metre ileride yolda başka birinin farkına vardım. İlk başta babam Jim olduğunu anlamadım. “Derek, benim, bunu yapmana gerek yok” dedi. Ben sadece dedim ki,“Baba, bitirmek istiyorum”. “Tamam” dedi. Bu şeyi birlikte başlattık ve şimdi birlikte bitireceğiz. Ben koşmaya çalışmayı bırakıp, yürüdüğümde tekrarlamaya devam etti, “Sen bir şampiyonsun, kanıtlayacak hiçbir şeyin yok”. Yedi yaşımdan beri atletizm kariyerime destek olan, çok yakın olduğum, sadece ben ve babam, birbirimize sarılı kollarımızla bitiş çizgisine ulaştık. O zaman bize 65.000 kalabalığın ayakta alkışladığı söylendi, ama o zamanlara ait kayıtlı bir şey yok. Gözyaşlarımı tutamıyordum, tedavi için tıbbi odaya gittim, sonra otobüs ile Olimpiyat köyüne geri döndüm. Hayalim bitmişti. Seul’de dört yıl önce bir aşil sakatlığı nedeniyle başlangıç ​​çizgisine bile ulaşamadım ve adımın yanında “DNS” – ​​Başlamadı – yazıyordu. Barselona’da “DNF” -Bitiremedi- yazmasını istemedim. Doktorumu görünce ülkemi bir daha asla temsil etmeyeceğimi söyledi. Bir ölüm gibi hissettim. Bir daha asla yarışamadım ve iki yıllık süre içerisinde oldukça öfkeliydim. Sonra bir gün düşündüm ki: bir yarışta hamstring (kasa) sakatlanmasından daha kötü şeyler var ve ben hayatıma devam etmeye karar verdim. Bugün öfkeli değilim, sadece hayal kırıklığı hissediyorum. Koşu anındaki çekimler daha sonra Visa, Nike ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından ilanlarda kullanıldı. O gün hamstring (kas) sakatlanması geçirmemiş olsaydım olimpiyat madalyasını kazanabilirdim ama şimdi sahip olduğum hayatı seviyorum. Babamın bu yıl Olimpiyat meşalesini taşıması istendi ki bu onun için büyük bir onurdu.”

Jim Redmond

Derek’in motivasyon konuşması hakkında daha fazla bilgi için www.derekredmond.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

“Derek Redmond bravely making it through with little help, moments of euphoria after years of hard work. Moments when the human spirit triumphs over injury that should have been impossible to overcome.”

President Barack Obama

Kaynak:

  • https://www.dailymail.co.uk/femail/article-2179361/Derek-Redmond-The-day-changed-life.html
  • https://www.awesomestories.com/asset/view/Derek-Redmond-The-Day-that-Changed-My-Life

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı