Bilgi

Parkour Nedir?


Hayatınızdaki tüm engelleri kaldırmaya ne dersiniz?

Akrobasi +  Atletizm + Bir Tutam Çılgınlık = PK (Parkour)

2000‘li yıllardan sonra oldukça popüler hale gelmeye başlayan bazılarına göre korkutucu bazılarına göre sakatlanma riskinizin %75’in üzerinde olduğu, bazılarına göre de resmen delilik olan bir spor çeşididir, parkour.

1980’li yıllarda Fransa’da yaşayan David Belle ve bir grup arkadaşı diğer tüm spor dallarının aksine insan anatomisinde bir farklılık aradı ve gördü. İnsan muhteşem bir varlıktı ve sınırları daha geniş olmalıydı onlara göre. Buradan yola çıkarak  David Belle ve Sébastien Foucan herkesin bildiği Yamakasi gurubunu kurdular. Yıl 2001’e geldiğinde pek çoğumuz sinemada Parkour’la ilgili çekilen ilk filmi hayranlık ile izledik.

Yaşam Felsefenizi Değiştirin

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu plaza insanı dediğimiz dönüşüme giriyor. Kendilerini yormadan kilo vermek, stres atmak, formda kalmak istiyorlar. PK bunun tam  tersini savunuyor ‘’narin bir kelebek gibi davranmanıza gerek yok, genlerinizde avcılıkla yaşamını sürdüren insanların özellikleri mevcut yapabilirsiniz’’ diyor. Hayatta önünüze gelen her engeli sızlanmadan aşabileceğimizi bize öğretiyor. En önemlisi de alışılagelmişin dışında harika deneyimler sunuyor.  En ilginç noktası da insanların gerçekte parkour yapma amacı için üretilmemiş şeyler üzerinde hareket etmeleridir. Yani karşınıza çıkan her engeli sızlanmadan pratik bir şekilde ve ani kararlar vererek aşmalısınız. Karşınıza yüksek binalar, çatılar, çitler, yüksek duvarlar hatta hareket eden trafikteki araçlar bile çıkabilir. Yapmanız gereken sadece hızlı bir şekilde engelleri aşmak. Böylelikle şehir yaşantısının ağırlığına hatta trafiğin boğucu yoğunluğuna bile başka bir bakış açılarıyla yaklaşabilirsiniz. Sonuç olarak parkour şehir yaşantısının bizden aldığı birçok şeyi bize geri kazandırabilir. Özgürlük hissiyle beraber bir tutam da adrenalini sunuyor bizlere. Sonuç ise hareketli bir hayatın bize verdiği özgüven ve beraberinde getirdiği mutlak başarı. Sizce de harika değil mi?

Sınırlarınızı Zorlayın

Parkur sporu için dengeli, cesur ve atak olmalısınız. Her gün mutlaka bu spora zaman ayırmalısınız. Başlarda oldukça zor olsa da zamanla hem hızınız artacak hem de refleksleriniz güçlenecektir. Başka bir önemli nokta ise yapacağınız hareketler mutlaka basitten karmaşığa doğru ilerlemelidir. Mesela koşarken karşınıza çıkan ve size korkutucu gelen yüksek bir duvarı gördüğünüzde ne yaparsınız? Bir an duraksayıp önünde düşünürsünüz. Ne yapmalıyım sorusu beyninizde yankılanırken cevap için heyecanlanırsınız. Bu durumda ya pes edeceksiniz ya da farklı bir yol arayıp mevcut yolunuzu uzatıp arka mahalleden dolanacaksınız. Parkour sayesinde böyle düşünmenizi de gerek kalmayacak. Sorunun çözümü çok basit. Duvardan atlayacaksınız tabikii de. Bu spor hayatınıza tamamen girdiğinde iş, oku hatta sosyal ilişkilerinizde bile başarılı olmanız kaçınılmaz. Hayatınızda ortaya çıkan her engeli direk aşmaya başlayacaksınız korkusuz ve cesur bir şekilde.

Sakatlanma Riski

Çoğu kişi tarafından tehlikeli bir spor olarak görülen PK hakkında yapılan araştırmalar bu kişileri doğrular gibi.. 2009-2015 yılları arasında Amerika’ da yapılan bir araştırmaya göre Parkur yaralanmalarının çoğunun, iniş veya vurucu nesnelerden kaynaklandığı bildirildi. Yaygın tanılar arasında kırıklar, burkulmalar / suşlar, sıyrıklar / kontüzyonlar ve laserasyonlar vardı. Bildirilen yaralanmaların yarısından fazlası (% 57,7) hastaların ekstremitelerini etkiledi. Bu verilerde, zamanla parkur yaralanmalarını artırma eğilimi var gibi görünmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 8 yaşından küçük hastalar parkurla ilişkili yaralanmalarla acil servislere başvurmuşlardır. Dikkatle incelenmesi ve bazı kuralların kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir spor dalı. Özelikle bu sporu yapabilecek durumda olan genç katılımcıların durumları incelendiğinde kazaları önlemeye odaklı incelemelerin hala yetersiz olduğunu görüyoruz.

PK’yı yüksek riskli bir spor olarak kabul etmek kaçınılmaz elbette. Bütün riskleri göz önünde bulundurup adım adım temkinli ve sabırla yapılmalı bu spor. Zor ama ilerleyen zamanda size sundukları harika.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı