Bilgi

Devirdaim Pompası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?


Herkese Merhaba. Bu yazımızda -kısaca- “Devirdaim Pompası Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Otomobil soğutma sisteminin bir parçası olan devirdaim pompasını kısaca tanımlayacak olursak; özel bir düzenekle motor soğutma suyunun dönmesini sağlayan cihazdır. Devirdaim pompası, motorun çalışması için hayati önem taşır. Çünkü, soğutma sıvısının motor bloğu, hortumlar ve radyatör boyunca hareket etmesini sağlar ve motorun optimum çalışma sıcaklığını korur. Ayrıca, soğuk havalarda suyun donmasını önler ve pas önleyici olarak işlev görür. Düzgün çalıştığı taktirde, aracınız çalışma sıcaklığını koruyacak, sorunsuz bir şekilde çalışacak ve seyahat etmeniz gereken her yere götürecektir. Devirdaim pompası arızalandığında veya yıpranmaya başladığında, motorun tamamen arızalanmasına neden olabilir.

Devirdaim pompasının görevi motorun hareket etmesini sağlamak amacıyla gerçekleştirilen yanma veya patlama sonucu ortaya çıkan ısıyı absorbe etmek ve motorun çalışması için gerekli olan uygun sıcaklığın ayarlanması için kullanılan ve diğer motor soğutma sistemleri vasıtası ile (radyatör, kauçuk hortumlar, motor blokları, sıcaklık sensörü, antifiriz deposu vs.) motorun verimli olarak çalışmasını sağlamaktır. Devirdaim pompası, motorun aşırı ısınmasını önlemek ve belirli bir sıcaklık seviyesinde motorun verimli olarak çalışmasını sağlamak amacıyla soğutma sisteminin içine eklenen ve paslanmayı önleyip, aşırı ısınma ve soğumayı engellemeye yarayan antifiriz maddesinin motor blokları ve radyatör içerisinde sürekli olarak dönmesini sağlayan motor soğutma sistemi parçasıdır. Devridaim pompası antifirizi; motor blokları, radyatör hortumları ve radyatör içerisinde çevirmek için gerekli olan kuvveti bir kauçuk kayış (yeni nesil araçlarda elektrik motoru da kulanılmaktadır) vasıtası ile motordan almaktadır. Motorun içerisinde yanma veya sıkışma sonucu ortaya çıkan ısıyı antifiriz vasıtasıyla alır ve basınç gücü ile radyatöre getirir. Radyatörde bulunan hava petekleri sayesinde motorun içindeki ısı alınmış olur. Dışarıdan alınan hava vasıtasıyla yapılan soğutmaların yetersiz olduğu yerlerde sıcaklık sensörü (hararet müşiri) devreye girerek fan sisteminin çalışmasını sağlar. Böylelikle aşırı ısınma engellenmiş olur.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak devirdaim pompasının sorun oluşturan parçası contasıdır. Bunun yanması motorun işlevsiz olmasına neden olur. Bunun içinde kontrol edip gerektiği zamanda değiştirilmesi gerekir. Su pompası bozulduğu zamanlarda genel olarak su kaçağı olmaya başlar. Yani araç içerisinde bulunan suyu kullanamaz ve bu su kaçmasından dolayı motorun çok ısınması ve hararet yapmasına neden olmaktadır. Bu sorunu anlamak içinde arabanın gösterge panelinde yer alan hararet göstergesine bakarak rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer aracınız da devirdaim pompasında sorun varsa hararet çubuğu devamlı bir şekilde yükselecektir.

Devirdaim pompasının su kaçırması, en anlaşılır arıza belirtilerinden birisidir. Pompa içindeki parçaların bozulmasından dolayı ortaya çıkan seslerden de arıza oluştuğu anlaşılabilir. Devirdaim pompası durduğunda, araba hararet yapmaya başlar. Devirdaim pompasındaki arızanın ilerlemesi sonucunda, devirdaim pompası kilitlenerek kayışlara zarar verir ve kopmasına neden olur. Devirdaim pompasında bir arıza meydana gelme ihtimali düşüktür. Ancak arızadan dolayı, hararete bağlı conta yanmaları, su kaçağından meydana gelen susuz kalma gibi problemlerde görülebilir.

Devirdaim pompasını bozulmalarından diğerleri ise pompa milinin kırılmasıdır. Bu sorunda mil kırıldığında pompa çalışmayacaktır. Bu sorun zamanla mil yatağında olan boşluk, mil yatağı sıkışması ya da kaynaması dolayı olur. Bu sorunu çözmek için pompa milinin değiştirilmesi gerekir. Pompa milinin kanalları yada gövdesi kırılması gibi sorunlar olabilir. Bu iki durumda su akmaktadır. Genel olarak bu kırılma ve çatlaklar kışın meydana gelmektedir. Eğer hemen değiştirmezseniz motora ciddi derecede hasar verebilir. Bozulan parçaları yenileriyle değiştirmek gereklidir. Pompa yatağı aşınması, kaynaması yada sıkışmasından dolayı sorun yaratabilir. Bu sorun da yağsızlıktan meydana gelmektedir. Eğer yağlanmazsa mili kırabilmektedir. Pompa mili kamasının sıyırması sorunu meydana gelmişse, pompa çalışmayacaktır. Bu sorun kamada olan boşluktan dolayı meydana gelmektedir. Hemen kama değiştirilmesi gerekmektedir. Eğer bu tür sorunlarla karşılaşıyorsanız hemen bir servise yada ustaya baktırılıp gerekilen ne ise onu yaptırılması gerekmektedir. Aksi halde aracın motorunda ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı