Bilgi

İstanbul Bilişim’de Neler Oluyor? Şikayetler Neden Arttı?


İstanbul Bilişim, 2002 yılında kurulmuş olan bir e-ticaret firması olarak faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Bakırköy’de İstanbul Bilişim Airport AVM Mağaza adıyla bir şubesi de bulunuyor. Çağlayan Metrobüs Durağı Türkiye Hastanesi yanında bulunan şubesinin ise kısa zaman önce kapandığını biliyoruz. İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Ticaret Sicil Gazetesi üzerinden yapılan sorgulamada İstanbul Bilişim‘deki stok probleminin başladığı geçen yılın kasım ayında, şirketin sahiplik durumunda da bir değişiklik olduğunu görüyoruz. İTO ve Ticaret Sicil Gazetesi’nden elde edilen bilgilere göre Temmuz 2019 tarihinde şirketin eski ortağı Ediz Şahin paylarını Nurettin Yavuz’a devrettiği görülüyor. Kasım 2019’da sermaye artımına giden ve toplam sermayesini 150 milyon TL’ye çıkaran Retro Bilişim’in şu andaki hisselerinin tamamı Nurettin Yavuz’a ait.

Ana ürün gamı teknolojik ürünler olan İstanbul Bilişim, aynı zamanda anne ve bebek ürünleri, yapı market ürünleri, kişisel bakım ve moda ürünleri satışı da gerçekleştiriyor. İstanbul Bilişim, ilk olarak CeBIT Bilişim Fuarı‘nda lansmanını gerçekleştirmiş, ardından yıllar içerisinde satışlarını artırarak sektörün en çok tercih edilen e-ticaret firmaları arasındaki yerini almayı başarmıştır. Sony, Philips, Samsung, Siemens, LG, Apple, Dell gibi dünya devi teknoloji markalarının en son modellerini ve en beğenilen ürünlerini satan İstanbul Bilişim, hem internet sitesi ile hem de Airport AVM‘de bulunan perakende mağazası ile her gün yüzlerce müşteriye ev sahipliği yapmaktadır. Bazı kaynaklara göre aylık 2.5 milyon ziyaretçi sayısı ve 1 milyonu aşkın üyesi ile marka, dönemsel kampanyalar ve güvenli alışveriş garantisi ile kullanıcılarının beğenisini toplamıştır.

İstanbul Bilişim, son zamanlarda çeşitli platformlarda artan şikayetlerle gündeme geldiğini söyleyebiliriz. İstanbul Bilişim‘de son dönemde yaşanan stok sorunu, tüketicileri adeta isyan ettirme noktasına getirdi. Ücretini ödediği ürünlerin teslimatı için aylardır bekleyenler de var, iptal ettiği siparişin para iadesi için müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalışanda. Yaşanan sorundan binlerce tüketici olduğu gözlemlenirken, mağdur olanlar ise internet ve sosyal medya üzerinden firmayı şikayet yağmuruna tutuyor. Ödemesini yaptıkları ürünlerin teslimi için aylardır bekleyen tüketiciler, bir yandan şirkette muhatap bulmaya çalışırken, diğer yandan da yaşadıkları mağduriyeti, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) başta olmak üzere şikayetvar.com, Facebook ve WhatsApp’ta kurulan gruplara da sorunlarına çözüm bulmaya çalışıyor.

Parası ödenen ürünlerin teslimatında Kasım 2019’an bu yana yaşanan gecikmelerin yanı sıra ne zaman kargoya verileceği konusunda resmi bir bilgiye bile ulaşmakta güçlük çeken tüketicilerin, konuyla ilgili olarak ulaşmaya çalıştıkları İstanbul Bilişim’in telefon numaraları ve sosyal medya hesapları gibi iletişim kanallarından da sonuç alamadığı gözleniyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bilişim, artan şikayetler ile ilgili resmi internet sitesi üzerinden aşağıdaki bilgilendirme notunu paylaşmıştı.

Değerli Müşterilerimiz,

Sizlere 2002 yılından beri en iyi ürünleri, en uygun fiyatlarla ve müşteri memnuniyeti hedefiyle sunmak için çalışıyoruz. 2019 Kasım ayı itibari ile yüzde 8’lik dilimdeki siparişlerde tedarikçi firma kaynaklı gecikmeler yaşanmıştır. Yaşanan gecikmeden dolayı sizlerden özür diler, anlayışınız için şimdiden teşekkür ederiz. Siparişlerinizi en kısa sürede sizlere ulaştırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Saygılarımızla.

Çeşitli platformlara yapılan şikayetlerin artan yoğunluğu dikkate alındığında, Kasım 2019 dönemi içindeki siparişlerin yüzde 8’lik diliminde yaşandığı belirtilen gecikmelerin, Aralık ve Ocak ayında ise çok daha yüksek oranlara çıktığı görülüyor.

Bir ziyaretçimiz yaklaşık 1000 TL’ye bir cep telefonu siparişi verdiğini ve siparişin gecikmesi üzerine iptal talebinde bulunmaya çalıştığını ancak web sitelerinde belirtilen iletişim numaralarından müşteri hizmetlerine bağlanmakta zorluk çektiğini açıklamıştır. Bunun üzerine Facebook gruplarında paylaşılan telefon numaraları ile irtibata geçerek sparişin iptal ettiğini ve iade ücretinin ise 10. işgününden sonra hesabına yatırıldığını beyan etmiştir.

Bu konuda mağdurlar için aşağıda bilgi alabileceğiniz, ulaşabileceğiniz iletişim bilgileri bırakılmıştır.

İstanbul Bilişim Mağdurları İçin Oluşturulan Facebook Grubu | Tıkla 

İstanbul Bilişim Airport AVM Mağaza

Adres: Londra Asfaltı Kuleli Mevkii E-5 Karayolu Üzeri Airport Avm Kat -1 NO:13 Bakırköy / İstanbul

İstanbul Bilişim Merkez Ofis

Halide Edip Adıvar Mh. Çifte Cevizler Cad. No:3, Kat:7 Şişli / İstanbul

İstanbul Bilişim İletişim Numaraları

Sabit Telefon: 0 212 912 09 12 bu numarayı aradıktan sonra 1201, 1202, 1203, 1204, 1205 dahililerini sırayla deneyiniz.  Daha kısa sürede muhattap (müşteri hizmetleri) bulabilirsiniz.

Cep Telefonu: 0 533 386 59 11 bu numaraya ise; sadece WhatsApp üzerinde spariş numaranızı, mağduriyetinizi, talebinizi yazıp gönderin. Yaklaşık 24-48 saat içerisinde yanıt alabileceksiniz. Bu numaranın bir yetkiliye ait olduğu belirtiliyor.

E-Posta Adresleri

 • musterihizmetleri@tech-worm.com
 • info@tech-worm.com

6 Yorum

6 Yorum

 1. ilknur

  27 Şubat 2020 at 18:20

  Telefonla arayınca bende ulaşamadım ama facebooktan yazdım bana hemen döndüler

 2. seyme uckun

  27 Şubat 2020 at 18:22

  10 ocakta philips elektrikli süpürgesi sipariş etmiştim ürünüm 1 hafta içinde kargoya verildi ve elime ulaştı ben bir sorun yaşamadım

 3. burhan

  27 Şubat 2020 at 18:24

  valla şikayetleri okuyunca benimde uykularım kaçtı ama siparişim dün elime ulaştı bu benim 3. siparişim açıkcası ben bir problem yaşamadım

 4. onur

  27 Şubat 2020 at 18:27

  tüketici mahkemesi ve cimere başvurdum aylar oldu onun üzerine bu siteden kaç kere daha sipariş verdim onlar bile geldi ama daha tüketici den 1 tane cvap gelecek

 5. feyyaz

  27 Şubat 2020 at 18:29

  Başka yerlere gidip kazıklanacağıma buradan ucuza alıp gecikmeyi tercih ederim.

 6. Fatih

  3 Mayıs 2020 at 13:22

  Istanbulbilisim.com web sitesinden DP-2458496 nolu siparisi 14 nisanda yaptim. Zar zor 19 nisanda iptal ettirdim. Iade icin once 3 mayis diye mesaj gonderildi sonra zar zor ulastigim m.hizmetleri 27 mayis dedi. Yani iade falan yok.. Parami caldilar..urun yok…iade yok…Kisacasi her gun milyonlarca TL lik siparisi reklamlarla alan bu firma Dolandiricidir ve para iadesi yapmamaktadir. Ancak bazi yasal surecleri biterenlerin paralari yatirilmaktadir ama bu surec cok yipratici ve zaman almakta. Bu firma bence, ciftlik bank emsali bir yontemle para toplamakta ve zamani geldi ortadan kaybolucak. Bu yuzden binlerce sikayette bulunucam da deseniz, ise yaramiyor. Dikkat edin asla sipariste bulunmayin.. Benim param gitti en azindan sizin paraniz gitmesin

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı