Bilgi

DHCP Nedir?


DHCP (İngilizce Dynamic Host Configuration Protocol) bir TCP/IP ağındaki bilgisayarlara veya (sistemlere) IP adresi, ağ geçidi veya DNS sunucusu gibi ayarların otomatik olarak yapılması için kullanılan bir servistir.

DHCP ile sistemdeki bilgisayarlara IP adreslerini ve buna ek olarak diğer yapısal parametreleri otomatik olarak atamak için kullanılır.

DHCP’nin en önemli özelliği sistemi kuran kişilerin tek tek tüm bilgisayarları veya bağlı sistemleri dolaşarak aynı veya benzer parametreleri defalarca eliyle girmesini engellemek, böylece zaman kazanmak ve sistem yöneticisinin işini kolaylaştırmaktır.

Günümüzde neredeyse bireysel veya kurumsal yapılardan tutun halka açık ağlarda bir nevi zorunlu olarak kullanılmaktadır. Ofis yada daha kontrollü bir bağlantı sağlanan yerlerde ise statik IP adresi genellikle tercih edilir. Ancak kullanılan makine sayısı fazla olduğunda DHCP kullanımı bir zorunluktur.

Bilgisayarınızda otomatik olarak bir IP adresi al ve DNS sunucu adresini otomatik olarak al’ seçenekleri seçildiği zaman bilgisayarınız DHCP protokolünü kullanarak IP adreslerini otomatik olarak alır.

DHCP kullanımının avantajları;

1- En önemlisi DHCP kullanılarak ağımızda IP çakışmasını engellemiş olursunuz.

2- DHCP’nin kullanıldığı ağlarda, otomatik olarak alınan IP adresi, ağ geçidi ve DNS sunucusu gibi ayarlar her yeni ağa bağlandığınız zaman güncellenir ve elle işlem yaparak zaman tasarrufu sağlanır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı