Bilgi

VDSL Modem Nedir?


VDSL (Very High Data Rate Digital Subscriber Line) yada diğer adıyla Very High Data Rate DSL Modemler çok yüksek hızlarda veri transferi gerçekleştiren bir DSL teknolojisidir. ADSL e çok benzeyen bu DSL teknolojisi yaklaşık olarak 13 Mbps ile 52 Mbps arasında bir indirme (download) ve 1.5 Kbps ile 2.3 Kbps gönderme (upload) hızlarına sahiptirler.

VDSL, ADSL’de olduğu gibi frekans bölmeli çoğullama uygulamakta, transmisyon hızları aynı ise simetrik olarak da çalışabilmektedir. VDSL’in ADSL den en büyük farkı iletim mesafesinin azlığındadır. 13 Mbps hız için 1.5 km, 55.2 Mbps için 300 m lik mesafelerden daha öteye erişememektedir. Geniş bant genişliği imkanı sunmasına rağmen, VDSL ‘de maksimum 1200 m gibi bir maksimum mesafe sorunu vardır. Daha kısa hatlar üzerinde asimetrik bir veri iletimi sağlar.

VDSL‘in temel bir kullanım alanı, FTTN (Fiber to The Neighborhood) uygulamalarında görülmektedir. Santraldan gelen fiber hattının sonlandığı bir optik ağ ünitesi (ONU) ile ev ya da işyerine bağlı olan tek bir bakır hat arasında uygulanan VDSL, binanın yakınlarına kadar gelen fiber hattını, evlere eski ya da yeni döşenen bakır hatlar üzerinden bağlamaktadır. Ya da bir gökdelenin bütün katlarına VDSL ile katlararası kısa mesafeli hatlarla ulaşılabilmektedir.

VDSL için mevcut data altyapısının uygun olması gerekmektedir. Uygun olması durumunda 24 Mbps’ye, 35 Mbps’ye, 50 Mbps’ye ve 100 Mbps’ye varan hızlara ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı