Bilgi

DIR Komutları Nedir? | Windows’ta DIR Komutları


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “DIR Komutları Nedir? | Windows’ta DIR Komutları” konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Dir komutu, bir klasörde bulunan dosya ve alt klasörlerin listesini görüntülemek için kullanılan bir “Komut İstemi” komutudur.

Dir komutu, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP dahil olmak üzere tüm Windows işletim sistemlerinde Komut İstemi içinden edinilebilir. Windows’un eski sürümleri, dir komutunu da içeriyor, ancak aşağıda listelediğimizden daha az seçenek var. Dir komutu ayrıca, MS-DOS’un tüm sürümlerinde kullanılabilen bir DOS komutudur.

dir komutu, bir dizindeki dosya ve klasörlerin listesini, son değiştirme zamanı ve dosya boyutlarıyla birlikte görüntüler. (dir=directory)

dir /a komutu, gizli ve sistem dosya ve dizinleri dahil olmak üzere tümünü listeler. (a=all=archive)

dir /ah komutu, sadece gizli dosya ve klasörleri listeler. (ah=all hidden)

dir /as komutu, sadece sistem dosya ve klasörlerini listeler. (as=all system)

dir /s komutu, içinde bulunulan dizin içindeki dosya ve dizinlerle beraber tüm altdizinlerini ve bunların içindeki tüm dosyaları görüntüler. (s=sub directory)


C:\> dir /a Windows |more komutu, C: kök dizinindeyken yazılmış olup, Windows klasörü içindeki dosya ve dizinleri sayfa sayfa görüntüler. | karakteri klavyedeki “Alt GR” + “<>” tuşlarına aynı anda basılarak çıkartılır. Listede sayfa sayfa ilerlemek için “Space” tuşu, satır satır ilerlemek için “Enter” tuşuna basılır.

C:\> dir >sonuc.txt komutu, dir komut cümlesinden ve paremetrelerinden sonra gelecek olan “>” karakteri ve sizin belirleyeğiniz dosya ismi ile komuttan gelen listeyi o isimde bulunulan dizine kaydedebilirsiniz.

C:\> dir /b > dosyalar.txt komutu, dosya isimlerini yalın bir şekilde listeler ve “dosyalar.txt” adıyla komutun çalıştırıldığı aynı dizine kaydeder. (Değiştirme zamanı ve dosya boyutları olmadan)

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı