Bilgi

Dizel Otomobil Satın Almak İçin 10 Neden


Dizel motorlar kirli ve gürültülü olarak bilinmesine rağmen,  LMC otomotiv firmasının araştırmalarına göre ABD’de 2012 yılında otomobil satışlarının sadece %3.2’sini oluşturuyordu (aşağı yukarı hibritlerle aynı) ancak 2018 yılına kadar Amerikan yollarında dizel  otomobil sayısı iki katına çıkacağı düşünülüyor.

LMC analistleri Audi, BMW, Mercedes-Benz, ve hatta GM gibi otomobillerin hem yakıt hem de gelişiminden yararlanan mevcut Amerikan alıcılara dizel modellerinin sayısı 2017’nin sonuna kadar 3 kat artacağını belirtti.

Neden dizel araç sorusunun cevabını 10 madde halinde sıralamaya çalıştık;

  1. Dizel artık kirli ve gürültülü değil:

Yeni motor teknolojisi ve ultra-düşük kükürtlü motorine zorunlu geçiş sayesinde bugünün dizel otomobilleri sessizce çalışıyor ve tüm yol üzerinde siyah duman bırakmıyor.

  1. Daha fazla güç:

Kamyonların dizel motorla çalışmasının bir sebebi vardır:  Daha fazla çekme gücü ve daha fazla güç sağladığı içindir. Audi’nin yeni 3 lt’lik TDI dizel motoru (A6 ve A7 kullanılır) 428 pound-feet tork üretir. 3 lt TFSI benzinli motor 325 pound-feet üretir.

  1. Almanlar yapmış:

ABD Enerji Bakanlığı’na göre 2011 yılında Avrupa pazarının %51.8’ini dizel araba satışları oluşturmuştur. Almanya’da dizel satışları yıllık %41.9’dur. Alman araba alıcılarının neredeyse yarısını oluşturmasına rağmen benzinden vazgeçmeyenlerde yok değil.

  1. Dizel otomobil neden benzinden daha iyi:

ALG firmasının araştırmalarına göre kompakt dizel 36 ay sonra kendi değerinin %63’üne ulaştı bu değer benzinli için %53, hibrit için %55.

KBB’de piyasa analisti Alec Gutierrez piyasada dizel araçlar daha az olduğu için yüksek fiyatlar görüldüğünü,  benzinli araçların oldukça yüksek satış noktasına ulaştığını bildirmiştir. Gutierrez ‘Talep arzı geride bıraktı’ diye belirtmiştir.

  1. EPA onların etkinliğini abartmamıştır:

Ford C-Max hibrit için yakıt ekonomisi yaklaşık 43 mpg düştüğü, EPA testinden sonra  iddia edilen 47 mpg işaretini vermediğini gösterdi. Mart ayında C-Max ve Ford Fusion hibrit sahipleri sahte kilometre iddiaları yüzünden dava açmıştır.

Audi’nin üç dizel motoru ( A6, A7 ve Q5)  EPA’nın tahminlerini her zaman yenmiştir A7’de yaklaşık 10 mpg.

Dizel 2013 Audi A6 TDI test sürüşünde 36.5 mpg, EPA’nın tahmini 29 mpg.

  1. Çok daha az sıklıkla istasyona gidersiniz:

Dizel normal benzinden daha pahalı olabilir (galon başına yaklaşık 0,24 $ daha fazla)  fakat enerji bakımından daha zengindir ( %25 ve %30 arasında). Yeni BMW 328d (dizel için d) benzinli Smart fortwo coupe’den daha iyi kilometre alır. Smart’ın measly 70 ile karşılaştırıldığında 180 beygir gücü üretiyor.

  1. Eğer lüks bir otomobil satın alıyorsanız dizel yakıt aslında çok pahalı değil:

Mevcut benzin fiyatı 3,866 $ / galon’dur. Dizel için ise fiyat $ 3,876 / galon’dur. Lüks bir sürüş için fiyat çokta fazla değil.

  1. Bir benzinli araç üzerinde fiyat primi elektrikli veya hibrit için daha düşüktür:

LMC otomotiv rakamları başına dizel çalışan araçlar içten yanmalı benzinli araçlardan 2500 $ daha fazla maliyeti vardır. Hibrit için 4.100 $, elektrikli otomobiller için 13.000 $.

  1. Yakıt dolumu için yer bulmak çok kolay:

Elekrikli arabalar için şarj büyük bir sorundur. Fakat dizel, kamyonlar için yıllardır yaygın bir yakıt olduğu için Amerikan benzin istasyonlarının %50’den daha fazlası kullanılabilir.

  1. Dizeller 24 saat Le Mans yarışını kazanır:

2016 yılından bu yana Audi R10 TDI, Peugeot 908 HDi FAP, Audi R15 TDI plus, Audi R18 TDI ve Audi R18 e-tron quattro gibi her bir otomobil dizel yakıtla ünlü dayanıklılık yarışını kazanmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı