Bilgi

DLNA (Digital Living Network Alliance) Nedir?


Gelişen teknoloji ile birlikte her geçen gün hayatımızı kolay hale getiren yeniliklerle karşılaşmaya başladık. Bilinen artık en eski teknoloji televizyon ayrıca cep telefonları, mp3 çalar, bilgisayarlar vs. şüphesiz hayatımızın en önemli parçaları haline geldiler. Malum bunların her biri bizlere hizmet vermek için tasarlanmış. İşte televizyonda tv yayınlarını izliyoruz, mp3’ten müzik dinliyoruz (yalnızca kendi hafızasında olan müzikleri tabii), cep telefonu deseniz zaten hafızaları düşük olduğundan sınırlı şeyler yapabiliyoruz. İşte DLNA denilen bu teknoloji ile bu cihazlar arasında iletişim kurularak bir nevi işlevleri artırılıyor.

Son zamanlarda teknoloji tutkunlarının gözüne çarpan bu teknoloji ile dijital cihazların birbiriyle iletişim kurması sağlanıyor. 2003 yılında Amerikan bir firma olan Oregon şirketi bu teknolojiyi hayatımıza kattı iyi ki de kattı.

DLNA teknolojisi ile birlikte cep telefonundan bilgisayarımızdaki müzikleri dinleyebilir, videoları izleyebiliriz. Benzer şekilde televizyondaki yayınları bilgisayarımızdan izleyebiliriz, bilgisayardaki filmleri videoları da tv’den rahatlıkla izleyebiliriz.

Peki bu durumun gerçekleşebilmesi için neler gerekiyor?

1- Videoları bilgisayar üzerinden yayınlamak için Digital Media Server (DMS) sertifikalı program ya da bilgisayara sahip olmak,

2- Yayını izleyebilmek için Digital Media Player (DMP) sertifikalı televizyon ya da ekrana sahip olmak,

3- Fotoğraf makinesindeki fotoğrafları televizyondan izleyebilmek için Digital Media Controller (DMC) sertifikasına, televizyonda ise Digital  Media Renderer (DMR) sertifikasına sahip olmak gerekiyor.

Bu teknolojiyi destekleyen firmalara bakacak olursak; Samsung, Sony, Intel, Microsoft, Philips, Nokia, Matsushita ve Vestel.

Sonuç olarak oldukça fazla firmanın desteğini alan DLNA’in gelecekte kullanım alanının aratacağına hiç şüphe yok.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı