Bilgi

Doğanın Mavi Canlıları


Doğada yaratıldıkları ilk günden bu yana hiçbir renk pigmenti olmadan hayranlık uyandırıcı muhteşem renkler sergileyebilen canlılar vardır. Bunlardan birisi de nadir bulunan mavi renkli canlılardır.

 Mavi Morfo Kelebek

Bu kelebeklerin kanatlarındaki çok katmanlı tabakalar ve boşluklar, çok hassas bir düzenle dizilerek fotonik kristal bir yapı oluşturmuştur. Bu fotonik kristal yapıysa, ışığın diğer bütün dalga boylarını geçirip maviyi yansıtarak kelebeklerin kanatlarının parlak mavi renkte görünmesine neden olmaktadır. MIT’den elektrik mühendisi Mark Miles, yıllar önce bir bilim dergisinde, Güney Amerika’da yaşayan morfo kelebeklerinin renklerinin nasıl oluştuğunu anlatan bir makale okumuş ve bu tekniği taklit etme yoluna gitmiş. Miles’ın bu girişimi, Amerika’nın ünlü Qualcomm şirketinin ürettiği Mirasol ekranlarının yapımını sağlamıştır. Ortamdaki ışığı kullanarak renklenen Mirasol, LCD ekranlar gibi çok fazla enerji gerektirmiyor ve parlak güneş ışığında bile iyi görüntü sağlıyor.

Mavi Halkalı Ahtapot

Mavi halkalı ahtapot Hapalochlaena cinsinin 3 türünden birisidir. Ölümcül derecede zehirlidir. Normal bir ahtapottan daha küçüktür. Vücudunda taşıdığı zehirle dakikada 26 yetişkin insanı öldürebilir. Dünyanın en tehlikeli hayvanları arasında yer almaktadır.

Zehirli Mavi Ok Kurbağa

Güney Amerika’ya özgü olan bu kurbağa’nın parlak mavi rengi diğer türlere salgısının zehirli olduğunu gösteriyor. Bu zehirli salgıyı avladıkları sineklerden alıyor ve derisinin altında depoluyor. Zehirlerinin 2 mikrogramı anında 10 insanı ve 20 bin fareyi öldürebiliyor.

Mavi Atlantik Kılıç Balığı

En büyük balık türüdür. Vücudunun üst kısmı mavi pigmentlerle kaplı olmasından dolayı su yüzeyinde kendini kamufle edebilir.

Mavi Balina

Dünya üzerinde yaşayan en büyük hayvanın mavi balina olduğu bilinmektedir. Olgun bir mavi balinanın uzunluğu kuyruk kısmından baş kısma kadar yaklaşık 23 metre ila 30,5 metre arası değişmektedir. Ağırlığı ise yaklaşık 150 tondur. Bundan önceki dönemlerde dünyada 200.000‘e yakın mavi balina bulunduğuna inanılıyor. Oysa günümüzde yalnızca 10.000 adet mavi balina bulunuyor. Bu balinalar 1960’tan beri nesli tükenmekte olan hayvanlar listesindedirler.

Mavi Kaplan

Malta kaplanı olarakta bilinen Çin’in Fujian eyaletinde çoğunlukla görüldüğü bildirilen ama rapor edilmeyen mutasyona uğramış kaplan türüdür. Yaşayıp, yaşamadıkları bilinmiyor.

Mavi Kafalı Papağan

Orta ve Güney Amerika’da yaşayan bir papağan türüdür. Bu tür, sekiz cinsten oluşan gruptur alnı açık mavi, tepe yanaklar ve gırtlağı sarı olan bir papağan türüdür. Vücudunun üst bölümü yeşil ve üstü koyu renk kumludur. Vücudun alt bölümü açık yeşildir. Kanat tüyleri yeşil, uçları mavidir.

Mavi Şeritli Yılan Balığı

Sıradışı bir yılan balığıdır. Ömürleri 20 yıldır. Sadece tuzlu sularda yaşarlar. Vücutlarında sarı geçişler olan mavi görünüme sahip canlılardır.

Mavi Kuyruklu Kız Böceği

Helikopter böceği olarak da bilinir, sulak yerlerde bulunur. Geri geri uçabilen tek böcektir. Ortadoğu boyunca, güney ve doğu Asya boyunca görülürler. Büyük Britanya ve Finlandiya’yı kapsayan Avrupa’nın parçalarında rastgele ortaya çıkmışlardır.

Mavi Istakoz

Milyonda bir görülen genetik mutasyon sonucunda kırmızı olanlara oranla daha fazla protein üreten bir ıstakoz türüdür.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı