Bilgi

Dünyanın En İlginç ve Bilinmeyen Hayvanları


Dünyadaki hayvanların çeşitliliği bilinen bir gerçektir. Bu makalemizde hem görüntüleri hem de özellikleri ile sizleri hayretler içerisinde bırakacak olan hayvanların bir kısmından bahsedeceğiz.

Mary River Kaplumbağası

Anavatanı Avustralya olan bu kaplumbağa türünü ilk defa duyuyor olsak da aslında var olan bir türdür. Pet shop kaplumbağası olarak da bilinen bu tür nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde ikinci sırada bulunuyor. Bu ilginç yaratıklar vücutlarındaki kanallar sayesinde suyun altında oksijen almada sıkıntı çekmezler. Bu kaplumbağaların kafalarındaki saç değil alg yani yosundur.

Aye Aye

Yaklaşık 40 cm uzunluğundadır kuyruğu ile birlikte 1 metreye kadar ulaşabilir. Lemur türü bir maymundur. Kürkü koyu kahverengi ya da siyahtır. El ve ayak parmakları uzundur özellikle orta parmakları çok uzundur. Kesici dişlerini hindistan cevizini oymada, ağaç kabuklarını soymada kullanır. Ne yazık ki bu hayvanın nesli tükenmiştir.

Komondor Köpeği

Komondor 1000 yıl önce Macaristan’a göçebe Macarlarca getirilmiştir Vücudunun tümü 20-25 cm uzunluğunda beyaz ve keçeleşmiş tüy kordonlarıyla kaplıdır. Bu tüyleri sayesinde koyun sürüsüne karışıp sürü bekçisi olarak sürüye saldıran kurtlara ve ayılara acımasızca davranabilir.

Yeti Crab

Bilim adamları tarafından 2005 yılında keşfedilen bu yengeç türü Paskalya Adasında yaşamaktadır. Yaklaşık 15 cm uzunluğundaki bu yengeç türünün tüylü kıskaçları ipliksi bakterilerle kaplıdır bunun sudaki mineralleri toplamaya yaradığı bu minerallerin yengeç için besin kaynağı olduğu düşünülmektedir.

Tarsier

Filipinlerde yaşayan bu hayvanların insan kulağının algılamayacağı kadar yüksek bir frekansta ses çıkardığı bilinmektedir.  Bilim insanları dünyanın en sesli memelisinin tarsier olduğunu tespit etmiştir. Yaklaşık 10 cm olan bu hayvanın göz bebekleri beyinlerinden daha büyüktür.

Kırmızı Dudaklı Yarasa Balığı

Boyu 40 cm olan garip görünümlü bu hayvan Galapagos adalarında denizin 30 m derinlerinde yaşar. Dünyadaki dört yüzgecinin üzerinde yürüyen tek balıktır. Bu balığın bir diğer özelliği de burunlarının altında, diğer balıkları kandırmak için olta olarak kullandıkları küçük deri parçalarının bulunmasıdır. Bu oltayı, diğer balıkları, yengeçleri avlamak için kullanırlar.

Yılbaşı Ağacı Solucanı

3-4 cm uzunluğundaki bu solucan, deniz bilimcileri tarafından renkli tüylerinden dolayı yılbaşı ağacı solucanı olarak adlandırılmıştır. Üzerlerindeki renkli çam ağacına benzeyen dokunaçlarının beslenmek için kullanırlar. Bu dokunaçlar aynı zamanda canlının solunumunda da görevlidir.

Miğferli Kakadu

Boyu 1 metreyi bulan, kül rengi, başı ve tepeliği kırmızı olan bu kuş  türü meyve ile beslenir. Avustralya’da yaşayan bu kuş  türüne Malay yarımadası ve Sumatra’da rastlanır.

Axolotl

Dünyada sadece Meksika’daki Chalco Gölü’nde yaşar. Genellikle 25 cm boyundadır. Halk tarafından yenmektedir. Bu hayvanlar kendilerini yenileyebilirler, vücutlarının bir parçasını kaybettiklerinde kendilerini iyileştirip parçayı oluşturabilirler. Vücut yapısı olarak tipik bir semenderle aynıdır fakat kafasının yanlarında bulunan solungaçlarıyla onlardan ayrılır.

Kral Yengeç (Hindistan Cevizi Yengeci)

Endonezya ve Pasifik adalarında yaşayan boyu 1,5 metre olan bu hayvan Hindistan cevizini kırıp beslenebilme özelliğinden dolayı Hindistan cevizi yengeci denmektedir. Çok yavaş hareket ettikleri için insanlar için tehdit oluşturmayan bu yengeçlerin nesli tükenmek üzeredir.

Uzun Burunlu Maymun

Güney Amerika’da yaşayan bu maymunlar suyu çok severler. Diğer maymunlara oranla çok daha uzun ve dikkat çekici buruna sahiptirler.

Kel Uakari

Brezilya, Peru ve Kolombiya’da yaşayan bu maymunlar parlak kırmızı yüzleri ile dikkat çekerler. Bu canlının neslinin tükenmekte olduğu bildirilmiştir.

Sphynx

Sahiplerine son derece bağlı olan bu ırkın en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Dünyada bilinen tüysüz üç kedi ırkından birisidir. Aslında doğdukları zaman az da olsa tüyleri vardır ama ilerleyen haftalarda dökülmeye başlar. Kanada’da tanınan bu ırk üreticiler tarafından normal tüylü kedilerden doğan tüysüz yavruları mutasyon ile çoğaltmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Normal kedilere oranla ömürleri daha kısadır.

 Pangolin

Asya, Afrika ve bazı Pasifik adalarında yaşayan, vücutları pullu dişsiz memelilerdir. Toprak ve ağaçlar üzerinde yaşayan bu canlılar termitler ve karıncalarla beslenirler. Bir tehlike ile karşılaştıklarında yuvarlak olurlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı