Bilgi

Doğru Fren Nasıl Yapılmalıdır?


Bir çok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesi doğru frenlemenin nasıl yapılacağı sorusu ile ilgilidir. Özellikle ani fren yapılması gereken durumlarda önce fren sonra debriyaj mı, yoksa fren-debriyaj ikilisinin beraber basılması mı sorusu bir çok keş tartışılmış bir konudur.

Araç kullanıcılarının bir çoğu ani fren yapılması gereken durumlarda öncelikli olarak frenle yavaşlama ardından debriyaja basmanın doğru olacağı düşüncesindeler. Ancak teorikte bu durum doğru gibi görülse de pratikte yanlış bir frenleme şekli olduğu ortaya çıkmaktadır.

En etkili yavaşlama frenle debriyaj ikilisinin aynı anda basılarak yapılmasıdır. Böylece fren yapılması sırasında motor devre dışı bırakılır ve motorun aracı ileri götürme kuvveti ortadan kaldırılır.

Yukarıda bahsettiğimiz durum elbette ani durma işlemi yapılacak işlemlerde geçerlidir. Standart bir fren yapılması durumunda örneğin 70 km hızla giderken önce frenle araç yavaşlatılır ardından eğer durma söz konusu ise düşük hıza geldiğinde debriyaja’da basılır. Çok uzun mesafede yavaşlama söz konusu olduğunda motor freni (vites küçültme) işlemi yapılır.

Unutmayın ki fren durmak için değil yavaşlamak içindir. Frene bastığınız anda araç duracak diye bir kural yoktur. Her aracın yüküne, cinsine, türüne ve hızına göre bir durma mesafesi vardır. Siz bir Volvo S60 ile daha kısa sürede durabilirsiniz ama alt segment bir araç ile bunu yapamazsınız.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı