Bilgi

Domain Ortamında BgInfo Kullanımı ve Ayarları


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda “Domain Ortamında BgInfo Kullanımı ve Ayarları” konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağız. BgInfo’da amaç, bildiğiniz veya henüz öğreneceğiniz üzere bilgisayarların masaüstü ekranlarına kullanıcı, sistem ve bilgisayarla ilgili temel bilgileri yazdırmaktır. Böylece bir bilgisayarda oturum açan kişiler ekranın belirlenmiş alanında temel bilgileri görebilirler. Hazırsanız işlemin nasıl yapıldığını kısaca anlatalım.

1- Hemen altta verdiğimiz “BgInfo İndirme Bağlantısınu” kullanarak “BgInfo” uygulamasını bilgisayarımıza indirelim ve ardından klasöre çıkartalım.

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/bginfo

2- Ardından bu BgInfo adlı klasörü \\techworm.intra\NETLOGON alanına taşıyalım. (Burada techworm.intra yerine kendi domain adınızı yazın.)

3- Masaüstünde bir not defteri açalım ve alttaki komutu yapıştıralım. Komutu yapıştırdıktan sonra farklı kaydet diyelim ve bginfo.bat şeklinde \\techworm.intra\NETLOGON\BGInfo alanına kayıt edelim. (Burada techworm.intra yerine kendi domain adınızı yazın.) 

@echo off
\\techworm.intra\NETLOGON\BGInfo\Bginfo.exe \\techworm.intra\NETLOGON\BGInfo\bginfoconfig.bgi /accepteula /silent /timer 0
Exit

4- NETLOGON\BGInfo klasöründeki Bginfo uygulamasını çalıştıralım. Gelen pencerede kendimize göre düzenleyip bginfoconfig şeklinde \\techworm.intra\NETLOGON\BGInfo alanına kayıt edelim. (Burada techworm.intra yerine kendi domain adınızı yazın.) 

5- Son olarak Group Policy Managament‘i (GPO) açalım ve yeni bir Policy oluşturalım. GPO’umuza bir isim verdikten sonra “BGInfo”  GPO’usunun üzerini sağ tıklayıp Edit deiyoruz. Ardından sırasıyla “User Configration | Policies | Windows Settings | Scripts (Logon/Logoff)” kısmına gelip “Logon” sekmesini seçiyoruz. Gelen pencere “Add” dedikten sonra \\techworm.intra\NETLOGON\BGInfo\bginfo.bat şeklinde bat dosyamızın konumunu “Script Name” kısmına gösteriyoruz. OK ve Apply dedikten sonra herhangi bir client bilgisayarımızı yeniden başlatıp masaüstünü kontrol ediyoruz. (Burada techworm.intra yerine kendi domain adınızı yazın.) 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı