Bilgi

Dünyadaki Kıtalar, Okyanuslar ve Özellikleri Nelerdir?


Okyanus, kıtaları birbirinden ayıran engin, açık denizlerdir. Yeryüzünün yaklaşık üçte ikisini (%70) kaplarlar ve bu alanın yaklaşık yarısında su seviyesi 3.000 metrenin üzerindedir. Büyük su kütlesi demektir. Okyanus kelimesi Yunanca “nehir” anlamına gelen “Okeanos“tan gelmektedir. Yunanlar, Cebelitarık Boğazı’ndan gelen güçlü akıntıyı fark etmişler ve bunun bir nehir olduğunu düşünmüşlerdir.

Dört milyar yıl önce Dünya yüzeyi suyun sıvı olarak kalmasına olanak tanımayacak kadar sıcaktı. Su, uzayda yok olmak üzere volkanik gazdaki buhar olarak püskürürdü. Yaklaşık 3.85 milyar yıl önce dünya soğuyarak içinde buharında yer aldığı bir volkanik gaz atmosferi oluşturdu. Daha sonra su yoğunlaşmaya başladı ve okyanuslar oluştu. Okyanusların oluşmasından bu yana yağmur toprağa düşmekte ve kayalardaki tuzu denizlere taşımaktadır. Bu nedenle deniz suyu tuzludur. Ortalama olarak okyanus ağırlığının % 2.9’unu tuz oluşturur.

Kıta, yeryüzünü oluşturan büyük kara parçalarıdır. Kıta‘yı tanımlayan tek bir standart yoktur ve bu yüzden farklı kültürler ve bilimler neyin kıta olarak yorumlanacağına ilişkin farklı listelere sahiptirler. Genelde, bir kıta geniş alanlı olmalı, sualtında olmayan topraklardan meydana gelmeli ve önemli jeolojik sınırları olmalıdır. Bazıları en fazla dört ya da altı kıta olduğunu düşünürken, en yaygın kullanımda yedi kıta sayılır. Ama genelde yedi kıta olarak bilinir. Bazıları Afrika, Avrupa ve Asya’nın birleştiği yeri Avrasya kıtası olarak görür, ancak burası sanıldığı gibi ayrı bir kıta değil sadece o bölgenin takma adıdır.

Dünyanın bir bölümü karalardan bir bölümünün çoğunluğunu ise sular oluşturmaktadır. Dünyada bulunan kıtalar, okyanuslar ve özelliklerini buradan öğrenebilirsiniz.

Dünyadaki Kıtalar Nelerdir?

 1. Afrika
 2. Antarktika
 3. Avrupa
 4. Asya
 5. Avustralya
 6. Güney Amerika
 7. Kuzey Amerika

Dünyadaki Okyanuslar Nelerdir?

 1. Atlas okyanusu
 2. Büyük Okyanus
 3. Hint okyanusu
 4. Güney okyanusu
 5. Arktik Okyanusu

Kıtaların Özellikleri Nelerdir?

 • Dünyanın %29’unu oluştururlar.
 • Dünyada 7 kıta vardır.
 • En büyük kıta Asya, en küçük kıta Avustralya’dır.
 • Yeryüzünü oluşturan dağlar, tepeler, ovalar gibi yeryüzü şekilleri kıtalarda bulunur.
 • İnsanlar kıtalar üzerinde yaşarlar.
 • Kıtalar birbirinden boğazlar ve okyanuslarla ayrılırlar.

Okyanusların Özellikleri Nelerdir?

 • Dünyanın %71’ini oluştururlar.
 • Okyanuslar büyük su kütleleridir.
 • Dünyada 3 okyanus vardır. (Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu)
 • Okyanuslar geceleri atmosferi ısıtırlar.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı