Bilgi

Dünyanın En Büyük Köpeği


Herkese Merhaba. Bu yazımızda dünyanın en büyük ve en uzun köpeği konusunda kısaca bilgi vermeye çalışacağız.

Dünyanın En Büyük Köpeği

Dünyanın en büyük köpeği konusunda eğer ağırlık söz konusu ise en büyük köpek 165 kilo ağırlığında, 96,5 cm boyunda ve 256,5 cm uzunluğunda olan “Cloe” adında bir Tibet mastifidir. Tibet mastifi kökeni Tibet olduğu sanılan büyük ve güçlü bir köpek türüdür. Tibet mastiflerinin boynunda aslanınkine benzer yele bulunmaktadır. Tibet mastifleri, aynı zamanda dünyanın en pahalı köpekleri unvanına sahiptir. Tibet Mastifi, Hindistan, Çin, Nepal ve Tibet‘teki yerel kabileler tarafından koyun sürelerini leoparlardan korumak için kullanılmaktadır. Tibet mastifi adı aslında yanlış bir isimlendirmedir; çünkü bu gerçek bir mastif değildir. Mastif adı bu köpeğe büyüklüğünden dolayı Tibet’e gelen ilk Avrupalı ziyaretçiler tarafından verilmiştir. Tibet dağ köpeği ya da Himalaya dağ köpeği bu cins için daha doğru bir isim olduğu düşünülmektedir.

Kayıtlara 155,6 kg ile geçen en ağır köpekler ise İngiliz mastifi cinsi köpeklerdir. 2000 yılından sonra, Guinness Dünya Rekorları Kitabı en büyük veya en ağır evcil hayvan kayıtlarını kabul etmeyi bırakmıştır.

Dünyanın En Uzun Köpeği

Dünyanın en uzun köpeği unvanını ABD’nin Michigan eyaleti Otsego şehrinde Zeus isimli Danua cinsi köpek aldı. Guinness Rekorlar Kitabında kayıtlı en uzun köpek bu türe aittir. ABD‘nin Michigan eyaletinde yaşayan 5 yaşındaki danua cinsi köpeğin patilerinden omzuna kadar olan boyu 1,12 metre, burundan kuyruğa kadar uzunluğu ise 2 metreyi geçiyor. Yüksekliğine rağmen, Zeus çok rahat bir kişiliğe sahipti, herhangi bir insan ya da hayvanla iyi geçinen bu köpek oldukça kibardı, yakınındaki bir hastanede insanları ziyaret eden sertifikalı bir terapi köpeğiydi. Köpeğin sahibi Denise, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan 70,3 kg ağırlığındaki köpeğinin iki haftada yaklaşık 14 kilogram yemek yediğini belirtti. Denise, “Genellikle bana, bu köpek mi yoksa at mı? diye soruyorlar. Köpeği taşımak için bir kamyonet satın almak zorunda kaldık” diyerek patileriyle üzerine basması halinde ayaklarının morardığını da ifade etti. (Ne yazık ki Zeus, Eylül 2014’te beş yaşında ölmüştür.)

Danua (Danois, Great Dane) cinsi köpekler, domuz avında kullanılmak üzere en az 400 yıl önce Almanya‘da geliştirilen köpek soyudur. Alman mastifi olarak da bilinir. Bu soyun Danimarka ile olan ilişkisi bilinmemekle birlikte, adını Fransızca Danois (Danimarkalı) sözcüğünden almıştır. Cana yakın, sahibine bağlı, atılgan ve çevik hayvanlar olan danuaların alımlı bir gövde yapısı, iri ve sağlam çeneleri bulunmaktadır. Kısa tüyleri kara, sarımsı kahverengi, kırçıllı, külrengi ya da ak üstüne kara lekelidir. Omuz yüksekliği 70–80 cm, ağırlığı 45-54 kg arasında değişir. Oldukça iştahlı bir köpek cinsidir. Ortaçağda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Aynı zamanda Almanya’nın ulusal köpeğidir. Yalnız dirsek artieriti ve kemik tümörleri bu cinste sık görülür. Çizgi film kahramanı Scooby Doo bir danuadır.

Kaynak:

  • https://www.mydogsname.com/biggest-dog-world/
  • http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/tallest-dog-ever
  • https://www.dogisto.com/world-biggest-dogs/12/

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı