Bilgi

Dünyanın En Değerli Şirketi – Saudi Aramco


Saudi Aramco, Suudi Arabistan’ın devletleştirilmiş petrol ve doğal gaz şirketidir. Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve ihracatçısı konumunda olan şirket, aynı zamanda Suudi Arabistan‘ın en büyük doğal kaynaklarından biridir ve ülkenin ekonomisi önemli ölçüde bu kaynaklardan elde edilen gelirlere dayanır.

Şirket ilk olarak Kral Abdülaziz İbn-i el-Suud ve ABD Başkanı Franklin Roosevelt tarafından ortak olarak kuruldu. Saudi Aramco‘nun değeri 2.42 trilyon ile 10 trilyon dolar arasında olduğu tahmin edilmekte olup bu rakamlar ile Apple‘ı da geride bırakarak dünyanın en değerli şirketi olmuştur. Şirketin merkezi Zahran‘da yer almaktadır.

Saudi Aramco, 260 milyardan fazla varil ile dünyanın en büyük kanıtlanmış ham petrol rezervlerine ve en büyük günlük üretim seviyesine sahiptir. Şirket Suudi Arabistan’daki tüm enerji kaynaklarını yönetmektedir. 2015 Forbes raporuna göre, Saudi Aramco dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz şirketidir. Saudi Aramco, dünyanın en büyük kıyı petrol sahası Gavar ile dünyanın en büyük açık deniz petrol sahası olan Sefaniye sahalarını işletmektedir.

Saudi Aramco, Suudi Arabistan hükümetine ait olup, ülkenin petrol ve doğal gaz üretimini, ihracatını ve dağıtımını yönetir. Ayrıca, şirket, petrol ve doğal gazdan enerji üretebilen elektrik santralları ve rafineriler de işletir.

Saudi Aramco, dünya genelinde yaygın olarak tanınan ve güçlü bir markaya sahip olan bir şirket olup, dünyanın en değerli şirketlerinden birisidir. Ayrıca, şirket, dünya genelinde çeşitli ülkelerde faaliyet gösterir ve önemli ölçüde ekonomilere katkıda bulunur.

Saudi Aramco, çevre konusunda da önemli bir rol oynayan bir şirket olup, çevresel etkilerini azaltmaya ve sürdürülebilir enerji üretebilmeyi hedefleyen birçok projeye imza atmıştır.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı