Bilgi

Sanal Sunucu Kiralama Nedir ve Nasıl Yapılır?


Sanal sunucu (VDS), özel bir sunucunun yüksek maliyetini ödemeden paylaşımlı bir sunucudan daha fazla güç, özellik ve bağımsızlık isteyenler için ideal bir çözüm olabilir. Peki, nedir bu VDS?

Adından da anlaşılacağı gibi bir VDS veya sanal sunucu, kullanıcıların web uygulamalarını oluşturmak için yönetilen, özel sunucuların kiralamasına olanak tanıyan bir sanal makinedir. Natro’nun sunmuş olduğu VDS hizmeti ile 7/24 garantili kaynak ve %100 CPU sunan bir sanal sunucuya sahip olabilirsiniz. VDS özel bir sunucuya sıklıkla benzetilir; ancak sanal bir sunucudur.

VDS bir sunucu olarak diğer insanlarla paylaşıma açık bir ortam değildir. Bu sebeple çok kiracılı bir sistemi bulunmaz. Ancak her VDS’nin kendine ait işletim sistemi, bant genişliği, belleği, disk alanı ve CPU tahsisi bulunur. Sanal sunucu, hızlı bir şekilde dağıtılabildiği ve satın alınması veya bakımı için özel bir ekipman gerektirmediği için günümüzün işletmeleri ve projeleri için makul bir seçenektir. Ayrıca, artırılmış güvenlik, tahsis edilen kaynakların kullanılabilirliği ve bulut çözümlerinin potansiyelini en üst düzeye çıkaran diğer birçok avantajı sunar. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

 • Güvenilirlik sağlar.
 • Bir kaynağın sahibi yalnızca bir kullanıcıdır.
 • İşletim sistemi aynı anda birden çok çekirdeği çalıştırabilme imkanına sahiptir.
 • Kullanıcının yazılımını ve işletim sistemini etkinleştirerek, göz alıcı tasarımlardan oluşan kitaplıklar kurmak, programlama dillerini birleştirmek gibi daha pek çok başka görev oluşturulabilir.
 • Minimum kısıtlamalara sahiptir ve diğer kullanıcılardan harfiyen bağımsızdır.
 • Mühim bilgileri kaydeder ve yedekler.
 • KVM sanallaştırma teknolojisi, fiziksel bir sunucunun mükemmel bir benzeşimini oluşturmak için kullanılabilir.
 • İnternete bağlı uzak konumlarda çalışmayı sağlar.

VDS Kullanmak Neden Önemlidir?

Özellikle sürekliliğe önem veren şirketler için VDS kullanımı çok önemlidir. VDS sunucusunun merkezi Türkiye’de olursa ve Türkiye merkezli VDS tercih edilirse sunucuya bağlanırken ve işlem yaparken herhangi bir donma ya da yavaşlama yaşanmaz. Moderatör, geleneksel bir bilgisayardan farklı bir işleve sahiptir. Çünkü farklı donanım ve yazılımlara sahip bilgisayarlardan oluşmaktadır. Bu tür bilgisayarların dış tehditlere karşı savunmasız olduğu da bilinmektedir. Şirketlerin fiziksel sunucularını bu risklerden korumak için de yapması gereken şeyler vardır.

İlk olarak, düzenli veri yedekleme şarttır. Bilgisayarınıza ek yazılımların da yüklenmesi gerekir. Bir diğer önemli konu ise işletim sisteminin bazı konfigürasyonları içermesidir. Tüm bu süreçler ise sorumlu IT’ye önemli bir yük getirmektedir. Ayrıca IT personeli ve yöneticilerinin bilgi birikimi de burada önemlidir. Kısacası, VDS ile bu sayılan her şey gerçekleşmiş olmaktadır. Güvenliği sağlayan VDS sunucusu aynı zamanda çözüm üreterek oluşabilecek tehlikelerin de önünü kapamış oluyor.

Natro ile VDS Kiralama

Kaynaklar arttıkça veya azaldıkça VDS fiyatlandırması dalgalanmaktadır. Yeni client bilgisayarlarını birleştiren şirketler, VDS altyapılarını küçük bir maliyet artışıyla güçlendirebilirler. Ancak, çeşitli nedenlerle sunucu gereksinimlerini azaltması gereken şirketler, VDS donanım yeteneklerini değerlendirmek isteyebilir. VDS donanım özelliklerini zayıflatarak maliyetleri kolayca düşürülebilmektedir. Natro, ihtiyacınıza yanıt vererek uygun fiyat paketleri ile VDS kiralama hizmetini size sunmaktadır.

Fiziksel sunucularda oluşabilecek donanım hataları, şirketlerin üstüne de büyük bir mali yük bindirir. Çeşitli nedenlerle zamanında yapılmayan yedeklemelerle birlikte bu maliyetler, telafisi zor bir noktaya ulaşmaktadır. Donanım garantisi, VDS sunucuların fiziksel sunuculara göre belki de en büyük avantajlarından biridir. VDS satın alanlar için donanım garantisi, sunucunun tüm donanım bileşenlerini kapsar. Yetkililer tespit edilen arızalara göre gerekli donanım yükseltmelerini yaparak sunucuların zaman kaybetmeden tekrar çalışır hale gelmesine izin verir. Böylece birden çok yedekleme seçeneği sunan bir VDS sunucu çözümü, olası veri kayıplarının önüne geçmektedir.

İşletmelerindeki fiziksel sunucuların iş yükünü ve güvenlik yükünü üzerinden atmak isteyen kuruluşlar, VDS sunucularına güvenebilir. Ancak IT yöneticileri ve iş profesyonelleri, nasıl çalışacağını bilmedikleri için geçiş sürecini erteleyebilirler. VDS sunucu kiralayan Natro, ihtiyacınıza uygun paketleri isteğiniz doğrultusunda size sunar. VDS sayesinde de veri kaybı gibi istenmeyen durumlar tamamen ortadan kalkar. Natro, uygun fiyatlı paketler ile VDS kiralama yapılabilirken, aynı zamanda güvenlik desteği de tarafınıza sağlanmaktadır.

Cloud Sunucu ile VDS Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bir cloud sunucu, çok sayıda veya sınırsız bireysel sunucunun hepsinin bir ağa bağlı olarak birbirini desteklemesi şekliyle çalışır. Bu sunucular, bağlı sunucular ve veri depolama yapısı sağlayan bir bulut oluşturur. Bir sunucu başarısız olursa, diğeri devralır. Bu da web sitenizi çevrimiçi tutar ve verileriniz her zaman kullanılabilir durumda kalmasını sağlar. Web sitenizdeki trafik artışı olasılığı nedeniyle fazla bir bant genişliği ve işlem gücüne gereksinim duyabilir, burada buluttan güç alabilirsiniz. Bu sunucular genellikle güvenli ve ölçeklenebilir olmaları sebebiyle büyük işletmeler için tercih sebebidir. Genel olarak VDS’ye göre daha gelişmiş ve pahalıdır.

Ne Zaman VDS Sunucusu Tercih Edilmelidir?

VDS sunucusu her işletme için uygun olmayabilir. Hatta bazı durumlarda bir işletmenin işine daha çok yarabilir. İşte bu durumlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

 • Web siteniz paylaşımlı barındırma mimarisini ve kaynak limitlerini aşıyorsa,
 • Paylaşılan barındırmada desteklenmeyen özel modüller veya uygulamalar yüklemeniz gerekiyorsa,
 • Sunucuya root erişimine ihtiyacınız varsa,
 • Yazılım geliştirme ve test etme için sanal bir geliştirme ortamı istiyorsanız,
 • Trafiğinizde aşırı dalgalanmalar meydana geliyorsa.

Sonuç olarak VDS ölçeklendirebilir ve özelleştirebilir bir sunucu olması sebebiyle ihtiyacınız olan bant genişliğini ve yüksek performansı ideal şekilde sunar. İşletmenize uygun olan ve yüksek trafikli bir web siteniz varsa VDS tercih edebilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı