Bilgi

Dünyanın En İlginç Hayvanı | Mühendis Kunduzlar


Hayvanların belgesellerde anlatılanların çok ötesinde bir dünyası vardır. Bizim için oldukça gizemli ve ilginçtir. Ekosistem içerisinde kendilerine verilen görevleri yerine getirebilmek için ilginç yeteneklere sahiptirler. Koku duyuları hayvanlar için bilinen bir yetenektir. Ancak kunduzların mimari bilgileri, bir mühendis gibi bilgiye sahip olmaları yaşayacakları yerleri ince tasarımlarla ve kusursuzca inşa etmeleri bu hayvanlara özgü bir yetenektir.

Kunduzlar, gerçek bir mühendis gibi hesaplar yapar ve inşaat işçisi gibi çalışarak, olağanüstü bir tasarıma sahip yuvalar inşa ederler. Ayrıca, aynı akıl almaz ustalıkla, yuvalarını inşa edecekleri akarsuyun hızını kesecek barajlar kurarlar. Kunduzlar bu barajı yapmak için su kenarında yer alan ağaçları dişleri ile kemirerek yere devirirler. Bir kunduz, yılda ortalama  200 kadar ağaç devirebilmektedir. Bu kesme işlemi sırasında önemli bir hesaplama yaptıkları gözlemlenmiştir: Kunduzlar genellikle rüzgarın su kenarına doğru estiği yerlerde çalışmayı tercih ederler. Bunun nedeni ise kunduzların kemirdikleri ağaçlar suyun bulunduğu yöne devrilirler ve bu, kunduzların kütükleri taşımalarında büyük kolaylık sağlar.

Akarsuya düşen ağaçlar, kunduzlar tarafından üst üste koyularak, ağaçların akarsu içerisinde içbükey bir set oluşturması sağlanır. Bu işlemlerden sonra akarsuya gölet yapma işlemi birkaç ay sürmektedir.

Kunduz yuvaları oldukça detaylı bir tasarıma sahiptir. Her kunduz yuvasının iki sualtı girişi, su düzeyinin hemen üstünde bir beslenme odası, daha yukarı bir düzeyde kuru bir uyuma odası ve bir havalandırma kanalı bulunur. Kunduzlar yuvalarına suyun altından girerler. Kunduzların yaptığı göl, 3 metreye kadar yükselmektedir. Kış aylarında suyun üst kısmı donarken, alt kısımda kunduzlar yaşamlarına devam ederler. Bu, kunduzların mühendislik yeteneğinin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteren en büyük kanıttır.

Kunduzların bu davranışlarının her aşaması akıl, plan, hesap içermektedir. Peki kunduzların bu davranışları nereden kaynaklanmaktadır. Elbette ki bu özellikleri ortaya çıkaran, onlara akılcı planlar yaptıran ilahi bir kudrettir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı