Bilgi

Dünyanın En İyi 10 Laptop Markası (2017)


Son zamanlarda özellikle “Dünyanın en iyi laptop markası hangisidir?” sorusunu merak edenler elbetteki bağımsız kuruluşların verdiği sonuçları kontrol ediyor. Bizde bu yazımızda bağımsız bilişim otoritelerin vermiş olduğu sonuçlara bakarak dünyanın en iyi laptop markası konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Saygın bir internet platformu olan “Laptopmag” 2016 yılı sonlarına doğru aşağıdaki gibi bir tablo hazırlamış. Tablo bir çok araştırmanın toplamı olarak kategorilere ayrılarak değerlendirilmiş. Yapılan her kategorinin aldığı değere göre sıralama belirlenmiş. Listedende anlaşılacağı üzere sırasıyla Apple, Dell, Asus, Lenovo, MSI, HP, Microsoft, Acer, Samsung ve Toshiba dünyanın en iyi markaları arasında yer alıyor. Ancak ana kategorilere göre baktığımızda “Yorum, Teknik Destek, Tasarım, Yazılım, İnnovasyon (Yenilik), Değer/Seçim, 2015 Genel Skor” şeklinde sıralamanın değiştiğini görüyoruz. Mesela kullanıcı yorumlarına göre en iyi sıralama Apple, MSI, Asus, Dell şeklinde iken tasarım konusunda HP, Asus, Dell ve Apple şeklinde sıralama değişiyor. Yine başka bir önemli kategori olan teknik destekte ise sıralama Apple, HP, Microsoft, Samsung şeklinde ilerliyor.

Kaynak: http://www.laptopmag.com/articles/laptop-brand-ratings

Aşağıdaki tabloyu incelediğimizde 2016 Yılında Asus dünyanın en kaliteli markaları arasında gösterilen Apple ve Dell’in hemen ardından 3. Sırada yer alıyor. Tabi bu sıralamayı kuşkusuz yine başka bir önemli marka olan HP’nin 3. lükteki sıralamasının aşağı indirerek elde ediyor. Lenovo, MSI, HP, Microsoft, Acer, Samsung ve Toshiba ise sıralamyı takip ediyor. Bu tabloda MSI’ya ait verilerin sonradan tabloya eklendiğini hatırlatmakta fayda var. Türkiye’de her ne kadar MSI, Microsoft ve Lenovo isimleri pek duyulmasada dünyada adı geçen ve pazar payı yüksek olan markalar.

Bir başka internet platformu olan Notebookcheck’in yaptığı araştırma göre 2016 yılının ilk çeyreğinde dünyada en çok satış yapan laptop markası sırasıyla Lenovo, HP, Dell, Asus, Acer, Apple, Toshiba ve Samsung! Satış rakamlarına baktığımızda Applenin 7. sırada Lenovonun ise 1. Sırada yer aldığını görüyoruz.

Kaynak: http://www.notebookcheck.net/

Şimdi ise başka bir internet platformu olan Quora.com adresinden elde ettiğimiz bilgiye bakalım. Quora.com verilerine göre dünyanın en sağlam laptopları sıralanmış. Sağlamlık verileri elde edilirken son 3 yıl içerisinde son kullanıcı tarafından bozulma şikayeti alınan veriler dikkate alınmış. Alttaki tablo incelendiğinde HP, Acer ve Gateway markaları diğer markalara göre düşükte olsa daha fazla bir bozulma eğilimi gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Tabiki bu durumun olabildiğince düşük değerde olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yine tabloya en az bozulma eğilimi gösteren marka hangisidir? sorusunu sorduğumuzda aldığımzı cevap kuşkusuz Asus, Toshiba, Sony, Apple, Dell, Lenovo gibi markalar olacaktır.

Yine başka bir araştırma şirketi olan IDC’nin (International Data Corporation, ABD merkezli market araştırmaları şirketi) verilerine bakalım. Bu verilere göre özellikle tablonun ilk satırındaki 2016 yılının 3 çeyreğindeki verile baktığımızda Lenovo ve HP %21’lik pazar paylarına sahipken hemen devamından Dell, Apple, Asus sıralamayı takip ediyor. Aslında satış rakamları doğrudan son kullanıcının bir tercihini yansıttığından Lenovo, HP, Dell, Apple ve Asus’un marka değerini açıkça yansıttığını söyleyebiliriz.

Kaynak:

  • https://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf
  • https://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS41846116

 

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı