Bilgi

Kimliğin Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?


Bir kimliğe (nüfus cüzdanı) baktığınızda bunun sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu çeşitli yöntemlerle anlamanız mümkün. Bunu internet üzerinden yapabileceğiniz gibi doğrudan kendiniz inceleyerek yapabilirsiniz. İnternet üzerinden bir kimliğin gerçek olup olmadığını Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden (buradan) yapabilirsiniz.

Bir kimliğin fiziksel olarak sahte olup olmadığını anlamak için ilk olarak bakmanız gereken yer soğuk damgadır. Bir kimlik sahibine verilmeden önce en son yapılan işlem soğuk damgadır. Soğuk damga fotoğrafın yarısını içine alacak şekilde kimliğin üzerinde kabartmalı bir şekilde yapılan damgadır. Işığa tutunca ve parmaklarınızla hissedebileceğiniz şekilde farkedilebilir. Eğer kimlikte veya fotoğraf üzerine soğuk damga yoksa bunun sahte olabileceği düşünülmelidir.

En doğru sahte kimlik tespit yöntemi ise kuşkusuz TC Kimlik numarası üzerinden yapılacak küçük bir hesaplamadır. TC Kimlik Numarası, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün Mernis projesi kapsamında tüm Türkiye’de hayata geçirdiği her vatandaşın nüfus cüzdanında bulunan 11 haneli bir numaradır.

1- TC Kimlik numarasının ilk 10 rakamın toplamının son basamağı 11. rakamı vermektedir. Örneğin: TC Kimlik Numaranız 20758405056 diyelim.  2+0+7+5+8+4+0+5+0+5=36’daki 6 TC Kimlik Nuaranızın son basamağıdır.

2- TC Kimlik numarasının ilk hanesi hiçbir zaman 0 (Sıfır) olamaz! Ayrıca TC Kimlik Numarası tersten yazıldığından başka bir TC Kimlik Numarasına denk gelmez.

3-  TC Kimlik numarasının 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 7 katı ile 2, 4, 6 ve 8. rakamın toplamının 9 katının toplamının birler basamağı 10. rakamı vermektedir. Ayrıca TC Kimlik numarasının 1, 3, 5, 7 ve 9. rakamın toplamının 8 katının birler basamağı 11. rakamı vermektedir.

4- T.C. kimlik numarasının ilk 9 rakamından 29.999 çıkarıldığında sizden önceki kişinin T.C. kimlik no’sunun ilk 9 hanesine ulaşılır.

Diğer bir farkedilebilir işaret ise fotoğrafa en yakın CUMHURİYET yazan yerde U’nun altındaki küçük noktacıktır. Hemen hemen bütün kimlikler aynı şekilde imal edildiğinden CUMHURİYET yazan yerin altında küçük bir noktacık kalmıştır.

1 Yorum

1 Yorum

 1. Bilhos

  30 Ağustos 2017 at 13:07

  Emeğinize, kaleminize sağlık Cüneyt Bey.

  Fakat şöyle bir durum var ki valid (geçerli) ama herhangi bir kişiye karşılık gelmeyen bir TC Kimlik numarası ve muadil bir soğuk damga ile de bir sahte kimlik üretilebilir. Bunu nasıl ayırt edeceğiz?

  Bir kimliğin sahte olup olmadığını anlama noktasında ilk başvurmamız gereken yöntem Kimlik No ve Seri No uyumu olmalıdır. Nasıl kontrol edileceğini anlatmıştık.

  http://******.com.tr/sahte-kimlik-nasil-anlasilir.html

"Yorum Yazın"

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı