Bilgi

Dünyanın En İyi Laptop Bilgisayar Markası | Hangi Laptopu Almalıyım?


Kısa ve öz yazacağım. Şimdi bir laptop almayı planlıyorsunuz ve cebinizde belirli bir miktar para var. Muhtemelen en ucuza en kaliteli laptopu veya en iyi fiyata en iyi laptopu alacaksınız. Piyasada hali hazırda bir çok laptop markası var. Sizde bakındınız sağa-sola muhtemelen çok yakın bir arkadaşınız, mağazadaki satış bir görevlisi veya netteki bir kaç yoruma bakıp bir laptopu almaya karar verdiniz.

Yaptığınız şey doğru bir yöntem lakin bununla bitmiyor. Öncelikle laptop’u ne için aldığınız önemli. Hangi amaçla kullanacaksınız. Bir multimedya mı, bir oyun mu yoksa ofis işlerinde mi yada bir kamera kayıt sisteminde mi? Aradığınız ve istediğiniz özellikleri bir kağıda yazmalısınız. Tabikide bütçenizle beraber. Oyun için bilgisayar segmentleri var. Siz Lenovo çok iyi bilgisayar deyip oyun için lenovonun multimedya laptoplarından alırsanız verim elde edemessiniz. Eğer lenovo için karar verdiyseniz Lenovo‘nun sitesine girip hangisi sizin için uygun bakmanız şart. Böylece size en uygun laptopu bulmuş olursunuz.

Elin oğlu i7 işlemciyi gördü mü hemen atlayıp satın alıyor laptopu. Helede birde ucuzsa. Üç gün sonra ağa bunun fanı çok ses yapıyor, ekranı donuyor, kendi kendine kapanıyor diye millete dert yanıyor. Teknik servisle boğuşuyor, satıcı ile papaz oluyor, sevgilisi tarafından salak yerine konuluyor veya eşi tarafından kısa süreliğine evden kovuluyor. Burda önemli husus şu; hatta en önemlisi, i7 işlemci her zaman i5’ten üstün değil. 2 GB ekran kartı her zaman 1gb ekran kartından üstün değil. Kullandığınız işlemci türüne dikkat etmelisiniz. Her i7 işlemci iyi performans anlamına gelmiyor. Aldığınız ekran kartı 2 gb olduğu halde 64 bitlikse vay halinize. Bununla oyun bile oynayamassınız. Şunu unutmayın Teknik servis, En çok satan ürün, Müşteri Memniyeti ve Google’den asla şaşmayın. Sorun ve net cevabı alın.

İşin özeti;

1- International Data Corporation ( IDC ) diye bir firma var. Bu pazar araştırma konusunda uzmanlaşmış bir analiz ve danışmanlık firması. Özellikle bilgi teknolojileri , telekomünikasyon ve tüketici teknolojisi üzerine uzman . IDC tamamen kendisine ait olan özelleşmiş bir merkez ve 1.000’e yakın uzman analisti var. Adamlar oturmuş araştırmış ve aşağıdaki gibi bir sonuç bulmuşlar. Bakmışlar ki dünyada en çok satan ürünler sırasıyla HP, Lenovo, Dell ,Acer, Asus. Aha burdanda kaynağına bakabilirsiniz.

2- Teknik servis konusunda Türkiyede en iyi firma tabiki HP, Lenovo. Gerçekten çok saygın firmalar. Hele HP için hiç lafım yok. Lenovo bir o kadar iyi. Ama aynı şeyi diğer firmalar için söylemeyeceğim. Mesela “Şikayet Asus” yazın google’ye. Binlerce şikayet var. Haaa diyeceksiniz ki diğerlerininde var. Bilişim sektöründe olan biri olarak Asus teknik servisi ile ilgili bir çok olumsuz yorum duyuyorum.

3- Şimdi gelelim özelliklerine. Şimdi Consumer Electronics Show (CES) die bir fuar var. Türkçesi Tüketici Elektroniği Fuarı. Bunlar oturmuş son çıkan laptopları sıralamış ve şu sonuça ulaşmış. Burayı tıklayarak detaylı bilgide edinebilirsiniz.Burada her zaman olduğu gibi, bu sene de Ocak ayının ilk haftası Las Vegas‘ta düzenlenen ve SDN editörlerinin de yerinde takip ettiği CES teknoloji fuarında birçok laptop tanıtıldı. Performans olarak sıralama şu; Lenovo Y50, Lenovo Flex 14D, Samsung Ativ Book 9 (2014) , Sony Vaio Fit 11A Flip PC, Toshiba Chromebook,Lenovo Yoga 2 ,Lenovo X1 Carbon,Asus Transformer Book Duet TD300 gibi.Gerçektende kaliteli ürünler. Eğer ciddi bütçeniz ve uzun vadeli laptop kullanmayı düşünüyorsanız bir tanesini alın.

4- SquareTrade adlı sigorta şirketi bir araştırma yaparak, dizüstü bilgisayar markaları arasında hangisinin daha az bozulma oranına sahip olduğunu belirledi.Şirket, Acer, Apple, Dell, Asus, Gateway, HP, Lenovo, Sony ve Toshiba markalarından toplam 30000 adet dizüstü bilgisayar arasında bir araştırma yaparak hangi markanın daha az bozulduğunu belirlemeye çalışmış. Araştırmada her markadan en az 1000 ürün alınmasına dikkat edilmiş.

Asus bu konuda en az sıkıntı yaşatan marka olma özelliğine sahip. İkinci sırada çok az bir farkla Toshiba bulunuyor. Onu ise Sony takip ediyor.üç sene içinde en yüksek bozulma oranına sahip olan marka ise HP olarak çıkmış. Araştırmaya göre HP dizüstü bilgisayarların %25,6′sı ilk üç yıl içinde bozuluyor.

Artık karar sizin varsa sorunuz alalım.

1 Yorum

1 Yorum

  1. serkan edebali

    19 Aralık 2018 at 22:51

    merhaba. işyerim için uygun bir laptop arıyorum. seyahat acentesiyim ve müşterilere bazen otel vb yerlerin videolarını online izletmemiz gerekiyor. sadece internet tabanlı satış, office programları ve küçük çaplı CRM programı kullanılacak.
    2 adet almayı düşünüyorum ve bütçem 1 notebook için max. 3.500 Tl. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı