Bilgi

Dünyanın En İyi Laptop Markası 2018


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere “Dünyanın En İyi Laptop Markası” konusunda bilgi vermeye çalışacağım. Dünyanın ilk elektrikli bilgisayarı olarak kabul edilen ENIAC’ın üretilmesinden bu yana 73 yıl geçti. Bilişim teknolojileri baş döndürücü bir hızla ilerlerken üretici firmalar daha iyisini üretmek adına milyar dolarları Ar-Ge’ye (Araştırma/Geliştirme) ayırıyorlar. Bu araştırmaların asıl amacı elbette ki küresel pazar payına maksimum oranda hakim olmak.

Bilişim teknolojileri ile ilgili yayın yapan Laptopmag Platformu, 2018 yılında en iyi laptop modellerini sıralayan bir liste yayınladı. Bu liste kullanıcı yorumları, tasarım, teknik destek, inovasyon/yenilik, değer/seçim ve ürün kalitesine göre belirli bir puan verilerek oluşturuldu. Bu listeye göre en iyi laptop modelleri sırasıyla; Lenovo, Hp, Dell, Acer, Asus, Microsoft, Apple, Razer, MSI ve Samsung oluşturuyor.

Burada her bir dizüstü bilgisayar markasına 100 puanlık bir ölçekte bir puan verildi. Puanlar beş kategoride değerlendirilmiştir: Yorum/İnceleme, Tasarım, Teknik Destek/Garanti, İnovasyon (Yenilik) ve Değer ve Seçim sonucunda elde edilen veriler hesaplanarak toplam olarak puanlandırılır.

Şimdi ise TrendForce tarafından 2017 yılına dair küresel dizüstü bilgisayar piyasasındaki satış rakamlarını inceleyelim. Piyasa araştırma şirketinin raporuna göre, geçtiğimiz yıl içerisinde 164.7 milyon adetlik satış gerçekleştirildi. HP yüzde 22.4’lük pay ile ilk sıraya yerleşti. 2016 yılına göre %10.5 artış elde edilirken 40 milyon adetlik satışla yeni bir rekorun sahibi oldu. Lenovo ise yıldan yıla yüzde 4.9’luk düşüş kaydetti. Asya ve Avrupa satışları artış gösterse de pazar payı yüzde 20.2’ye gerilemiş durumda. Kuzey Amerika hükümetinden ihale kapan ve Chromebook satışlarında başarı sağlayan Dell ise küresel sevkiyatlarını %0.5 artırdı. Üçüncü sıradaki yerini koruyan şirket yüzde 15.2’lik pazar payını elinde bulunduruyor. 2017’nin ikinci çeyreğinde yenilenen MacBook Pro ise Apple’ın sevkiyatlarını %18 artırmasına yardımcı oldu ve şirket tüm dizüstü bilgisayar markaları arasında en yüksek büyüme oranını elde etti. Şirketin pazar payı %9.6 olurken, 2016 yılına göre %1.3 artış sağlandı. Bu sayede Apple ASUS’u geçerek dördüncü sıranın yeni sahibi oldu. Acer ise %8.2’lik Pazar payı ile 6. Sıralamadaki yerini korumaya devam ediyor.

Aşağıdaki tabloda ise 2 yıllık bir kullanım sonrasında arıza çıkma ihtimalinin yüzde olarak karşılaştırmasını görmekteyiz. Buna göre Apple %10’luk bir değer ile en az arıza çıkaran ve dayanıklı laptop markası olarak karşımıza çıkarıyor. Sıralamanın devamında ise Samsung %16, Acer %18, HP %20, Asus %20, Lenovo %21, Dell %22, Toshiba %24 ve Microsoft %25 gibi bir orana sahip.

Burada ufak bir detaya değinmek istiyorum. Muhtemelen Planlı Eskitme diye bir kavramını duymuşsunuzdur. Bu kavram aslında oldukça yeni bir stratejinin gereği olarak –daha fazla kazanma- güdüsüyle hareket eden üreticilerin yeni taktiği. Planlı eskitme, endüstriyel tasarımda bir ürünün belli bir süre sonra eskiyerek veya işlevsiz hale gelerek sınırlı bir kullanım ömrüne sahip olmasını tasarlamak ya da planlamaktır. Planlı eskimenin üretici için potansiyel yararları vardır. Tüketici ise kendini, ürünün kullanımını sürekli kılmak için ürünün yedek parçasını aynı üreticiden temin etmek veya yeni bir modelini almak ya da rakip üreticiden temin etmek zorunda hisseder. İşte bu durum aslında bir çok kaliteli markanın temel taktiği haline gelmiş diyebiliriz. Bu taktik en iyi marka bu dediğimizde belirli bir kullanım sonrasında arıza çıkma ihtimalinin olmasını her zaman arttırıyor.

Kaynak:

  • https://press.trendforce.com/press/20180212-3065.html
  • https://www.laptopmag.com/articles/laptop-brand-ratings

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı