Bilgi

Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Sıralaması


Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı -bağımsız uzmanları- tarafından Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. Rapora göre Türkiye mutluluk sıralamasında 156 ülke içerisinde 74. sırada yer alıyor. Vatikan‘da bulunan Papalık Bilim Akademisi‘nde açıklanan rapora göre 2018 yılında dünyanın en mutlu ülkeleri sıralamasında ilk sırada Finlandiya bulunuyor. Finlandiya’yı sırasıyla Norveç, Danimarka, İzlanda, İsviçre, Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, İsveç ve Avustralya takip ediyor. Türkiye ise Pakistan, Hong-Kong, Sırbistan gibi ülkeler izliyor.  2017 Dünya Mutluluk Raporunda Türkiye aynı listede 69. Sırada yer alıyordu.

Rapora göre en mutsuz ülke ise listenin sonunda yer alan Burundi. Burundi’yi Orta Afrika Cumhuriyeti, Güney Sudan, Tanzanya, Yemen, Ruanda, Suriye, Liberya, Haiti ve Malavi izliyor.

Dünya Mutluluk Raporunu belirlemek için, ülkelerde kişi başına düşen gayri safi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, sosyal destek, özgürlük, güven ve refah gibi altı maddenin puanlamasına göre hazırlanıyor. Birleşmiş Milletlerin bağımsız uzmanları görevlendirdiği çalışma kapsamında halka sosyal destek, kişisel özgürlükler, devlet içi yolsuzlukla ilgili sorular yöneltiliyor. Örneğin “sosyal destek” göstergesi olarak katılımcılara “Bir sorun yaşadığınızda, ihtiyacınız olduğunda güvenebileceğiniz akraba ya da arkadaşlarınız var mı?” sorusu soruldu. Yolsuzluk algısını belirlemek için de hem ülke yönetiminde hem de işyerinde yolsuzluğun yaygın olup olmadığı soruldu.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı