Bilgi

Yeni Zelanda Hakkında Bilgi (Din, Dil, Nüfus, Ekonomi vs.)


Yeni Zelanda veya resmi adıyla Yeni Zelanda Milletler Topluluğu, Güney Büyük Okyanus’ta bulunan bir ada ülkesidir. Konum olarak; Güney Yarımkürede, Okyanusya’daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya’nın yaklaşık 1.500 km güney doğusunda yer almaktadır. Toplamda 269.652 km²’lik alanı kaplayan iki büyük (North Island ve South Island) ve birçok küçük adadan oluşmuştur.

Yeni Zelanda‘da -çeşitli platformlardan elde edilen verilere göre- yaklaşık 4.9 milyon kişi yaşamaktadır. Ülke nüfusunun çoğunluğunu %74’lük oran ile Avrupa kökenliler oluşturmaktadır. Yeni Zelanda‘nın yerli halkı olan Maoriler ise nüfusun yaklaşık %15’ini oluşturmaktadır. Nüfusun geriye kalan %12’’sini Asya ve %7’sini ise Pasifik kökenliler oluşturmaktadır.

Yeni Zelanda halkı kendilerine Yeni Zelanda‘da yaşayan uçamayan bir ulusal kuş olan Kivi (Kiwi) demektedirler.

Kiwi Kuşu

İngilizce %95, Maorice %4 en çok konuşulan diller arasındadır. Yeni Zelanda İşaret Dili (%0,6) ile birlikte İngilizce ve Maorice resmi dil statüsündedir.

Hristiyanlık ülkede baskın dindir, ancak halkın büyük çoğunluğu seküler yaşam tercih etmektedir. 2013 nüfus sayımına göre halkın %47,65’i kendisini Hristiyan olarak tanımlamaktadır. Diğer %41.92’si kendilerini herhangi bir dine mensup görmemektedir. Yine nüfus sayımının verilerine göre diğer azınlık dinleri ise Hinduizm (%2.11), Budizm (%1.50) ve İslam (%1.18)‘dır.

Başkenti Wellington olan Yeni Zelanda kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland‘dır. Meşruti Monarşi ve Parlamenter Demokrasi ile yönetilmektedir. The Legatum Institute 2016 Dünya Refah Düzeyi Araştırması sonucuna göre Yeni Zelanda Dünyada refah düzeyi en yüksek ülke olarak 1. sırada yer almıştır.

Tam Hali İçin Üzerini Tıkla

Yeni Zelanda’ya ilk kez 1000 yıl önce Polinezyalı Maoriler yerleşmiştir. Maoriler iyi örgütlenmiş, kan bağı ile gelen şefler ve güçlü rahipler tarafından yönetilen bir kabiledir. Adaya ilk ayak basan beyaz adam, 1642 yılında Hollandalı Abel Tasman olmuştur. Ancak Kaptan James Cook’un 1769 ve 1779’daki gezilerine kadar adalar herhangi bir yönetime bağlı kalmamış ve keşfedilmemiştir. İngiliz göçmenler, 1840 yılında İngiliz hakimiyeti kurulunca adaya yerleşmeye başlamışlardır. Wellington bu tarihten sonra kurulmuştur. Yeni Zelanda’ya 1852 yılında kendi hükümeti tahsis edilmiştir ve sonraki yüzyılda ülke yatırım, iletişim ve tarımsal üretimde hızlı bir gelişme kaydetmiştir.

Yeni Zelanda adı Hollandalı kartograflar tarafından, Hollanda’da bulunan Zealand adasına ithafen konulmuştur ve ülkenin yerlileri olan Maorilerin kendi dillerinde Aotearoa yani Uzun Beyaz Bulut Ülkesi olarak isimlendirilir. 1769-1779 yılları arasında ülkeyi 4 kez ziyaret eden İngiliz kâşif James Cook tarafından şimdiki ismi New Zealand olarak adlandırılmıştır. Tüm kolonileri arasında en çok Maorilerden çeken İngiliz Kraliyeti, 1840’ta Maori şefleri ile Waitangi anlaşmasını yaparak Yeni Zelanda’yı İmparatorluğu’nun kolonisi olarak ilan etmiştir. 2016 Kasım ayında 7,8 şiddetinde bir depremle karşılaşmış ve hala tsunami tehlikesi altında bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Hakkında Kısa Bilgiler

  • Maori adı – Aotearoa
  • Başkent – Wellington
  • En Büyük Şehir – Auckland
  • Resmi Diller – İngilizce, Maori dili , NZ İşaret Dili
  • Nüfus – 4.9 Milyon
  • Alan – 269.652 km²
  • Para Birimi – Yeni Zelanda Doları
  • Hükümet – Parlamenter Demokrasi ve Anayasal Monarşi

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı