Bilgi

Dünyanın En Pahalı Benzinini Kullanan Ülkeler


Türkiye’de kime sorarsanız en pahalı benzini, mazotu bizim kullandığımız söylenir. Peki gerçekten durum böyle mi? Türkiye dünyanın en pahalı benzinini mi kullanıyor? Cevap basit bir şekilde HAYIR! Türkiye dünyanın en pahalı benzinini kullanmıyor. Bu neden söylenir tam olarak bilmiyorum. Ancak dünyanın hemen hemen bütün ülkeleri benzine en az bizim kadar hatta daha fazla ödüyorlar.

Petrol kuyularının üzerinde oturan ülkeleri saymazsak gayet iyi durumdayız diyebilirim. Şu anda benzin fiyatları İstanbul için litresi yaklaşık 5.50 TL, mazot/dizel 4.97 TL civarında. Hali hazırda bir çok devlet ana gelir kaynağı olarak petrol’den vergi almaktadır. Bu dünyanın her yerinde böyle.

Şimdi size Kasım 2017 itibariyle dünyada bezin fiyatları nedir? Sorusuna cevap verecek listeyi yayınlıyorum. Listedeki veriler benzin fiyatının dolar bazında yansıtılmış hali. Yani sonucu şu anki dolar değeri çarpmanız size net sonucu verecektir.

Zaten listeye baktığınızda İsrail, Norveç, İzlanda, Danimarka,  Yunanistan, İtalya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerinden benzini bizden daha fazla fiyata satın aldıklarını göreceksiniz. Listede a * işaretli ülkeler için fiyatlar haftalık olarak güncellenir. Kalan ülkeler için veriler aylık olarak güncellenmektedir.

Çıkan sonuç Venezuela dünyanın en ucuz benzini (0.03 TL) kullanırken, Hong-Kong dünyanın en pahalı benzini (7.62 TL) kullanmaktadır. Türkiye ise listeye göre 5.43 TL’ye benzin almaktadır. Benzin bize pahalı ancak dünya ortalamasına, ülkenin şu anki ekonomik durumuna göre gayet normal olduğunu söyleyebilirim.

Not: Globalpetrolprices veritabanında yer alan ülke ve diğer ülkelerle ilgili veriler, resmi resmi kaynaklardan, düzenleyici kurumlardan, petrol şirketlerinden ve büyük medya kaynaklarından elde edilmektedir. Verileri her hafta güncellenmektedir.

Altta 2017 yılı itibariyle Türkiye’de benzinin litre fiyatında artan grafiği görmekteyiz.

Kaynak:

 • https://www.opet.com.tr/istanbul-akaryakit-fiyatlari
 • http://www.globalpetrolprices.com/gasoline_prices/

 

3 Yorum

3 Yorum

 1. Hald

  8 Mayıs 2018 at 12:30

  Neredeyse aslında ucuz diyecekmişsin ancak dünyanın en pahalı benzinini kişi başına düşen milli gelir ve benzin fiyatıyla hesaplıyorlar.. Gayet normal gayet iyi demişsin ama olmamış..

 2. Selim

  15 Mayıs 2018 at 14:31

  Senin pahalı benzin kullanıyor dediğin adam 1500 euro asgari ücret alıyor.Türkiyedeki asgari ücret 400 euro civarı.Benzinin vergisiz hali 3 tl civarı vergili hali 6 lirayı geçmiş.Hala senin gibi üstün zekalılar normal diyor.Önüne gelen internete makale yazarsa böyle olur

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı