Bilgi

İnternet Kullanırken Dikkat Etmemiz Gerekenler Nelerdir?


İnterneti kullanırken öncelikle kendinize ait bilgilerin güvenliğini korumaya çalışmanız gerekmektedir. Ülkemizde bilgi güvenliğiyle ilgili önemli çalışmalar yapılmakla birlikte, kişisel bilgi güvenliğinin sağlanabilmesi için bireysel olarak da bilinçli bir internet kullanıcısı olmaya çalışmamız gerekmektedir. Bu kapsamda;

1) İnternet bağlantısı için kablosuz modem kullanıyorsanız, söz konusu modemi kolay tespit edilemeyecek bir şifre ile kullanmalısınız.

2) Bilgisayarınızı kötü niyetli yazılımlara karşı korumak için öncelikle kullandığınız işletim sisteminin güvenlik ayarlarını aktif hale getirmeniz kötü amaçlı yazılımların bilgisayarınıza erişmesini engelleyerek bilgisayarınızın korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, bilgisayarlarınıza, bilinen bir güvenlik yazılımı yüklemeniz ve süresi geldiğinde güncellemeniz İnternet ortamındaki tehditleri önemli ölçüde engelleyebilecektir. Bilgisayarınızı korumak için seçeceğiniz ürünün etkinliğini araştırmanız da doğru bir ürün tercihi yapma imkânınızı artıracaktır.

3) Tanımadığınız, güvenliği hususunda emin olmadığınız İnternet sayfalarına girerken dikkatli olmanız, şüpheli işlemlerden kaçınmanız gerekmektedir.

4) Erişmek istediğiniz İnternet sayfasına girerken adres çubuğunu kontrol ederek gerçekten de girmek istediğiniz siteye girdiğinizi kontrol etmeyi unutmayınız.

5) Tanımadığınız kişilerden veya güvenliği hakkında bilgi sahibi olmadığınız İnternet sitelerinden resim, dosya veya program indirmeniz, güvenlik riskini artıran unsurlardır.

6) Size gönderilen e-postalardan özellikle gönderenin kimliği belli olmayanlar potansiyel bir tehdittir ve bu tür e-postaların açılmadan silinmesi güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

7) Bu tür e-postaları yanlışlıkla açtıysanız içindeki resimleri veya dosyaları açmamalı, bilgisayarınıza kopyalamamalı ve içindeki bağlantıları açmaya çalışmamalısınız.

8) İnternet, sosyalleşme açısından faydalı olabileceği gibi, İnternet ortamında iletişime geçtiğiniz kişinin gerçek hayatta hiç tanımadığınız bir kişiden farklı olmadığını unutmayınız. Bu nedenle, kişisel bilgilerinizi kesinlikle paylaşmayınız.

9) Ayrıca internet erişimi için Güvenli İnternet Hizmeti paketlerinden birini tercih etmenizin, güvenliğinizin sağlanmasına ve çocuklarınızın zararlı içeriklerden korunmasına önemli ölçüde katkı sağlayacağını unutmayınız.

Kaynak:

https://tuketici.btk.gov.tr/tr-TR/Sik-Sorulan-Sorular/Guvenli-Internet

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı