Bilim ve Teknoloji

Dünyanın İlk Akıllı Telefonu | IBM Simon


IBM Simon

IBM Simon Personal Communicator (kısaca IBM Simon olarak bilinir) International Business Machines (IBM) Corp. ve BellSouth şirketlerinin ortak girişimleriyle tasarlanan PDA (cep bilgisayarı) ve dokunmatik cep telefonu olarak piyasaya sürülen elektronik cihazdır. Ağustos 1994 ve Şubat 1995 yılları arasında ABD’de 50.000 adetlik satışa ulaşmıştır. IBM Simon tek bir cihazda telefon ve PDA özelliklerini içeren ilk cep telefonu olmuştur.

Tarihçesi

IBM prototip olarak Las Vegas’taki Nevada’da 23 Kasım 1992 tarihinde düzenlenen COMDEX bilgisayar ve teknoloji fuarında ‘Angler’ kod ismi ile görücüye çıkmıştır. Bu prototip cep telefonu olarak kombine edilmiştir ayrıca kullanıcılara faks cihazı, e-posta, cep bilgisayarı imkanı da sağlamıştır. Bir takvim, adres defteri ve not defteri gibi birçok PDA özellikleri olmasının yanı sıra aynı zamanda haritalar, hisse senedi ve haber gibi diğer vizyoner uygulamaları da göstermiştir. COMDEX katılımcıları ve basın cihaza büyük ilgi göstermişlerdir.

ibm simon

BellSouth yöneticileri Kasım 1993’te Wireless World Conference’de “Simon Personal Communicator” adını vermişlerdir. BellSouth Cellular 1994 yılının Mayıs ayında Simon’u satışa sunmayı planlamışlardı ancak cihazdaki yazılım sorunları nedeniyle Ağustos 1994’e kadar tüketicilere cevap verememişlerdi. BellSouth Cellular başlangıçta Simon’u 15 eyalete iki yıllık sözleşme ile 899 US$ veya sözleşme olmaksızın 1099 US$’a satışa sundu. Sonra ürünün fiyatı iki yıllık sözleşme ile 599 US$’a kadar düştü.

BellSouth Cellular ürünü 6 ay boyunca yaklaşık 50.000 adet sattı. Akıllı telefon o dönem icat edilmemiş olmasına rağmen Simon’un özellikleri, yetenekleri ilk akıllı telefon olarak anılmasını sağlamıştır.

Özellikleri

Cep telefonu olması özelliğinin yanı sıra Simon, elektronik posta, takvim, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları da bünyesinde barındırmaktaydı.

Aksesuarlar

Her bir Simon 2 nikel-kadmiyum batarya ve koruyucu deri kılıfa sahipti. Cihaza Motorola tarafından dizayn edilen isteğe bağlı olarak, PCMCIA hafıza kartı takılabiliyordu. PC bağlantısı için RS232 adaptör kablosu, ses ve aramalara izin verecek RJ11 adaptör kablosu (kullanıcıların telefon faturalarını azaltmaya yardımcı) bulunmaktaydı.

ibm simon ilk akıllı telefon

İşletim Sistemi ve Uygulamaları

Simon, Datalight RAM-DOS dosya sistemi kullanırdı. IBM, Simon için benzersiz dokunmatik ekran yüzeyi oluşturmuştu.

Simon ya PCMCIA kartı takarak ya da telefonun dahili belleğine bir uygulama indirerek uygulamaları çalıştırmak için arttırılmış olabilir.

Atlanta merkezli PDA Dimensions, Simon için “DispatchIt” geliştirmiştir. Bu “Remote Desktop” yazılımın öncüsüydü. DispatchIt uygulama fiyatı PC yazılımı için 2.999 US$ ve Simon yazılımı için 299 US$ idi.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı