Bilim ve Teknoloji

AWG (American Wiring Gauge) Nedir?

Özellikle kablo satın alırken karşımıza çıkan AWG (American Wiring Gauge) konusunda bilgi vermeye çalışacağız. AWG kısaca Amerikan Kablolama Ölçü Birimi anlamına gelir. Bir kablonun içerisindeki tel çapı mm olarak bir AWG değerine denk gelir. Bir kablo satın aldığınızda bu değere bakmanız oldukça önemlidir. Zira bu değer alacağınız kablonun kalitesini belirleyen bir unsurdur.

American-Wire-Guage-AWG-Wire-Sizes

Örneğin: 23AWG = 0.5733 mm, 24AWG = 0.5105 m’ye denk gelir. AWG değeri azaldıkça tel kalınlığı artar. Bu nedenle AWG değeri daha düşük olan daha iyidir sonucuna varabiliriz. Ancak yinede kalite konusunda diğer değerlere de bakmakta fayda var.

AWG Ölçü biriminde bir telin kalınlığı 0 ile 40 arasındadır. Genellikle bir kablo satın alındığında bu değer 23-38 arasında bir AWG değerine denk gelir. Bir kategori dediğimiz bir kablo (cat5,cat6,cat7) kablo aldığınızda karşınıza 23AWG veya 24AWG gibi bir değer çıkacaktır. Bu durumda akla ilk gelen soru RJ45 Jack/Konnektöre uyumluluğudur. Kablolar standart olarak üretildiğinden bu tarz konnektör kullanımına yinede bakmakta fayda var.

Bir Wiring Gauge Aracı/Ölçüm Aracı

awg

AWG Ölçüm Tablosu

Not: Kırmızı değerler arasındaki sayılar ülkemizde en yaygın kullanılan kablo ölçümleridir. Yine şekilde görüldüğü gibi bir AWG değeri karşılığında Resistance (Dİrenç/Ohm) ve Amper’e denk geliyor.

awg ölçüm tablosu

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı