Bilgi

Dünyaya En Yakın Yıldız Hangisidir?


İnternet ortamında “Dünyaya En Yakın Yıldız Hangisidir?” sorusunu sorduğumuzda karşımıza genellikle Proxima Centauri veya Güneş cevabı çıkmaktadır. Haliyle bu iki cevap kafa karışıklığı oluşturmaktadır.

Dünya’ya en yakın yıldız Güneş‘tir. Güneş Sistemi’nin merkezinde yer alan Güneş, Dünya’dan 8 ışık dakikası (yaklaşık 149.6 milyon km) uzaklıkta olup tek başına Güneş Sistemi kütlesinin % 99,8’ini oluşturur. Geri kalan kütle Güneş’in çevresinde dönen gezegenler, asteroitler, gök taşları, kuyruklu yıldızlar ve kozmik tozlardan oluşur. Gün ışığı şeklinde Güneş’ten yayılan enerji, fotosentez yoluyla Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlar ve Dünya’nın iklimi ile hava durumunun üzerinde önemli etkilerde bulunur.

Güneş’ten sonra Dünya’ya en yakın yıldız Proxima Centauri’dir. Proxima Centauri, Erboğa Takımyıldızı bölgesinde G-bulutu içinde Güneş’ten 4,24 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir kırmızı cücedir. 1915 yılında Güney Afrika’daki Union Rasathanesi‘nin müdürü İskoçyalı astronom Robert Innes tarafından keşfedilmiştir. Proxima Centauri 11,05 kadirle çıplak gözle göremeyecek kadar sönük olmasına rağmen bilinen Dünya’ya ve Güneş‘e en yakın yıldızdır. Yıldızın yakınlığından dolayı Dünya’ya olan uzaklığı ve açısal çapı direkt olarak ölçülebilir. Proxima Centauri‘nin kütlesi yaklaşık bir Güneş kütlesi‘nin sekiz de biri olup ortalama yoğunluğu Güneş’ten yaklaşık 33 defa daha fazladır. Çok düşük parlaklığa sahip olmasına rağmen Proxima, parıltılı yıldızlar sınıfına girer, çünkü manyetik aktivitesi nedeniyle rastgele parlaklığında artmalar meydana gelir. Yıldızın içindeki konveksiyon sebebiyle ortaya çıkan manyetik alan, patlamalar ve püskürtmeler ortaya çıkarır.

Dünyaya En Yakın Yıldız Hangisidir?

1- Güneş: 0 Işık Yılı (150 milyon km)

2- Proxima Centauri: 4.24 Işık Yılı

3- Alfa Centauri A ve Alfa Centauri B: 4.36 Işık Yılı

4- Barnard Yıldızı: 5.96 Işık Yılı

5- Wolf 359: 7.78 Işık Yılı

6- Lalande 21185: 8.29 Işık Yılı

7- Sirius A ve Sirius B: 8.58 Işık Yılı

8- Luyten 726-8 A ve Luyten 726-8 B: 8.73 Işık Yılı

9- Ross 154: 9.68 Işık Yılı

10- Ross 248: 10.32 Işık Yılı

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı