Bilgi

Durum Çok Ciddi! Jandarma Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi


Durum çok ciddi!

He güzel kardeşim! Durum olabildiğince ciddi! Sen facebook’ta takılıon diye durum olabildiğince ciddi! Yani öyle-böyle değil. Durum öyle ciddi ki ciddi kelimesi bile az geliyor.

İyisi mi ciddiyetimizi bozmadan son zamanlarda virüs gibi yayılan bir sosyal medya mesajı ile ilgili birkaç şey yazayım! Aslında bu konu ile ilgili daha önce yazı yazmıştım. Ama sanırım senin haberin hiç olmadı. Tabi bu senin suçun değil. Facebook’un suçu J

Elin oğlu CERN’de  Hadron Çarpıştırıcısı ile atom çarpıştırıp dursun sende facebook’tan duvarına aşağıdaki mesajı yaz.

Durum çok ciddi. Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim. 18/7/2016 NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.”

Gerçekten durum ciddi!

Öyle ciddi ki sırf sen ceza almayasın diye Jandarma işi gücü bırakıp (hele şu günlerde) Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi yayınladı! Ve nedense Jandarma Genel Komutanlığının böyle bir şeyden haberi yok! Bi senin haberin var.

Hadi bunu geçtim.

Milyarlarca kullanıcısı olan Facebook’un güvenlik açığından ötürü olabilecek herhangi bir zarar-ziyanla ilgili Facebook sana zerre kadar (bkzn zerre: çok ufacık parçacık, molekül) değer vermez! Yahu sen zaten Facebook’a üye olurken bir ton sözleşmeyi kabul ederek üye oluyorsun. Beğenmezsen sözleşmeyi hesabını kapatır gidersin. Bu kadar NET ve BASİT!

Bide demişsin ki Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur”. Emin olun Türk Ceza Kanununun hiçbir yerinde Facebook diye bir şey geçmiyor. Hadi inanmıyorsun al buradan bak.

Güzel yurdumun güzel insanı!

Biliyoruz ki sen iyi niyetinle ve başına bir şey gelmesin diye paylaşıyorsun bu tarz şeyleri. Ama böyle şeylere inanma artık. Çünkü bu tarz şeyleri akıllı geçinen birkaç ergenin –planlı bir şekilde- yaptığı paylaşımlardan sadece biri. Ve tabi sen ve senin gibi binlerce insan bu tuzağa düşüyor.

Neyseki sen bu yazıyı okuyacak kadar şanslıydın.

Lütfen diğerlerinide uyar!

Facebook sadece ve sadece bir sosyal paylaşım platformu. Her türlü “şeyin” hoyratça ve acımasızca paylaşıldığı bu ortamda “suç olabilecek” bir şey paylaşmadığın sürece hiç problem yok. Sen kendinden sorumlusun. Sen başkasını sevmiyorsun diye onun adına bir hesap açıp “suç içerikli” bir şeyler paylaşman karşıdaki kişiyi suçlu yapabilir mi? Öyle olsaydı way halimize!

Kısaca sen yukarıdaki metni paylaşmanın kanuni hiçbir değeri yok.

Selametle.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı