Bilgi

E-Devlet Şifremi Unuttum | Şifremi Nasıl Alabilirim?


E-Devlet Şifrenizi unutursanız yeniden temin etmek için PTT şubelerine başvurmak zorunda değilsiniz. Eğer daha önce kullanıcı profilinize cep telefonu bilginizi tanımladıysanız, şifrenizi kendi kendinize ücretsiz olarak yenileyebilirsiniz. Şifre yenileme işlemini Şifremi Unuttum sayfasını ziyaret ederek veya e-İmzaMobil İmza ya da İnternet Bankacılığı seçeneklerinden biri ile sisteme giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Kısaca açıklarsak E-Devlet Şifresini Unuttuysanız! şifrenizi yenilemek için ÜÇ YOL bulunmaktadır. Bunlardan ilki (eğer e-devlet profilinizde tanımlı bir cep telefonunuz varsa) doğrudan https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir sayfasına gidip Şifremi Unuttum seçeneğini seçin ve aşağıdaki fotoğrafta gösterdiğim işlemleri yapın! İkincisi e-İmzaMobil İmza giriş seçenekleriniz varsa bunlarla giriş yapıp şifrenizi değiştirmek. Veya herhangi bir bankanın internet bankacılığını kullanıyorsanız https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresinden ilgili bankanıza gidin ve internet giriş yapın. Buradan şifrenizi değiştirin. Ve üçüncü yol bir PTT şubesine başvurup yeniden şifre almak. e-Devlet Şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alabilirsiniz. İlk alımdan sonra, takip eden tüm şifre alımları 4 TL olarak ücretlendirilir. Eğer yurt dışında iseniz, şifrenizi ücretsiz olarak konsolosluklardan temin edebilirsiniz.

E-Devlet Şifremi Unuttum Cezası Var Mı? Hayır. E-Devlet şifresini unutmanın herhangi bir cezası yoktur.

E-Devlet Şifremi Unuttum | Şifremi Nasıl Alabilirim?

1- Şifrenizi unuttuysanız ve yenileme işlemi yapabilmek için e-Devlet Kapısı üzerinden daha önce doğrulamasını yaptığınız bir cep telefonu numaranızın bulunması gerekmektedir. Eğer, daha önce tanımlama yapmadıysanız, yeni şifre almak için size en yakın PTT şubesine giderek bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. Yenileme işlemine devam etmek için https://giris.turkiye.gov.tr/ üzerinden giriş yapıp ŞİFREMİ UNUTTUM seçeneğini seçiyoruz.

2- Aşağıdan, sisteme girerken yaşadığınız sorun ile ilgili size en uygun olan seçenek ile devam ediniz. Sistem, yaşadığınız soruna ilişkin olarak verilecek olan bilgilerle sizi yönlendirecektir.

3- Yenileme işlemine devam etmek için, tüm alanları eksiksiz olarak, nüfus cüzdanınızda yazmakta olan bilgilerle doldurunuz. Ve sonunda iletişim bilgilerinizi ve güvenlik kodunu girdikten sonra şifrenizi yenileyiniz.

Unutulan E-Devlet Şifresini İnternet Bankacılığı Üzerinden Alma

E-Devlet Şifrenizi unuttuysanız ve İnternet bankacılığı kullanıyorsanız https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris adresinden İnternet Bankacılığına giriş yapın ve en üst fotoğrafta gösterdiğim kısımdan yeni şifrenizi alın.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı