Bilgi

E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?


Bu yazımızda sizlere E-Devlet Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeye çalığağız. E-Devlet’i kullanabilmeniz için öncelikle bir şifreye sahip olmanız gerekiyor. Şifreniz yoksa şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz edilerek yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alabilirsiniz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmektedir.

E-Devlet üzerinden trafik cezası sorgulaması yapabilmeniz için cezasını öğrenmek istediğiniz aracın üstünüze kayıtlı olması gerekiyor. Bir başkasına ait veya üstünüze kayıtlı olmayan bir araca yazılan trafik cezasını öğrenemezsiniz.

Bilgisayardan E-Devlet ile Trafik Cezası Sorgulama

1- Trafik cezası sorgulaması için https://www.turkiye.gov.tr/ adresine gidin ve TC Kimlik Numarasınız ve size verilmiş olan şifrenizi girin ve SİSTEME GİRİŞ yapın.

2- Açılan pencerede sağ üstte bulunan arama kısmına CEZA yazın. Küçük bir panel açılacaktır. Burada Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama sekmesini seçin.

3- Son olarak aşağıdaki gibi bir pencere açılacak. Eğer adınıza yazılmış bir ceza varsa burada görüntülenecek. Bazen cezalar sisteme geç düşebiliyor. Eğer ceza varsa herhangi bir bankadan, mobil bankacılıktan veya internet vergi dairesinden (buradan) ödeme yapabilirsiniz.

Telefondan E-Devlet Uygulaması ile Trafik Cezası Sorgulama

Telefondan E-Devlet uygulamasını telefonunuza buradan indirerek trafik cezanızı  sorgulayabilirsiniz.  Aynı şekilde TC Kimlik Numaranız ve Şifrenizle giriş yapın ardından sağ ürtteki arama kısmına klikleyip CEZA yazın açılan pencerede Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama kısmını seçin. Cezanız varsa burada görüntülenecektir. Cezanız varsa bir bankadan, mobil bankacılık uygulamasından yada internet vergi dairesinden (buradan) ödeme yapabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı