Bilgi

E-İmza Nedir?


E-İmza, elle atılan imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan ve elektronik (bilgisayar) ortamda bir bilginin şifrelenmesi ile yapılan işlemdir. İnternet ortamında gönderilen bilginin düzgün bir şekilde gönderildiğini doğrular ve kimlik bilgilerinin aynı kişiye ait olduğunu da bildirir. E-imza için ( NES ) adında sertifika alınması gerekir. Kurum adı sahip oldukları E-imzaları tüm kurumsal işlemlerde kullanabilirler.

Elektronik İmza (E-İmza) kimlik doğrulama, bütünlük ve inkar edilmezlik sağlar. Bu nedenle E- imzanın; bankalar ve finans kurumları, şube ağına sahip sigorta şirketleri, kamu kurum ve kuruluşları, holdingler ve diğer büyük şirketler, üniversiteler, yüksek iletişim ve bilgi güvenliği gereksinimi olan yerler kullanmayı tercih eder. Islak imza gerektiren tüm uygulamalar da kullanılabilir. E-imza yı bireysel kurumsal, e- fatura gibi nedenler için kullanmak mümkündür.

Kullanım Şekli: E-imza için başvuru işleminizi gerçekleştirdikten sonra üyelik şartlarını yerine getirip internet ortamından ya da profiliniz yerine geçen usb belleği bilgisayara takarak E-imza işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Eskiden olduğu gibi bir imza için saatlerce günlerce uğraşmak, beklemek yerine tek tıkla imzalandığı için modern çağda hızla yaygınlaşan bir uygulama olmuştur. Günümüzde her şey elektronik ortama aktarılmaktadır. Bu noktada bilgilerimizin güvenliği tehlike altına girmiştir. Bizler bilgisayar kullanıcısı olarak bu bilgilerimizin güvenliğini sağlamak için elektronik imzaya ihtiyaç duymaktayız.

E-İmza Kullanılabilen Alanlar

 • E-devlet uygulamalarında (turkiye.gov.tr)
 • Banka talimatlarının gönderilmesinde
 • Genel Kurul, Ortaklar Kurulu ve Yönetim Kurulu kararlarının imzalanmasında
 • Elektronik arşivin E-İmzalanmasında
 • Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda kullanabilirsiniz.
 • E-İmzanın zorunlu tutulduğu kamu projelerinde (UYAP, Sanayi Bakanlığı, EKAP…)
 • MERSİS Projesi kapsamında ticari sicil işlemlerinde
 • Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sisteminde

1 Yorum

1 Yorum

 1. Emine

  19 Ekim 2016 at 11:19

  Var olan bir davam için e-imza ile bütün dosyalarımı incelenebileceğini duydum daha sonra e-imza nedir diye araştırma yaparken hem sitenize hem de https://www.mazotkacakcisi.com dan faydalı bilgilere ulaştım. E-imza bir çok alanda kullanılıyormuş da benim haberim yokmuş. E-imza için verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı