Bilgi

Ekran Kartında SLI ve Crossfire Nedir?


Ekran kartı seçerken bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınıza karar vermiş olmanız gerekir. Ofis ortamında kullanılacak bir bilgisayarın sahip olacağı ekran kartı ya da basit işlerde kullanılacak bir bilgisayarda kullanılacak bir ekran kartı çok yüksek bir performans sunmak zorunda değildir; bu tip ihtiyaçlar için ortalama bir model yeterli olacaktır. Ancak yeni nesil bilgisayar oyunlarını oynamak isteyen ya da tasarım, çizim ve animasyon yazılımları  ile  uğraşmayı   düşünen bir  kullanıcı,  çok  daha  gelişmiş   ve  yüksek  fiyat karşılığında satılan modellere yönelmelidir.

SLI dediğimiz şey NVIDIA’nın geliştirmiş olduğu bir iki ekran kartının performans arttırmak amacıyla geliştirmiş olduğu bir teknolojidir. Crossfire ise ATI’nin çift ekran kartı kullanmak için geliştirdiği bir teknolojidir. Ve kullanımları birbirine benzemektedir.

SLI:  SLI (scalable  link  ınterface)  teknolojisi  iki  kartı  aynı  anakart  üzerine bağlayarak grafik işleme performansını çok büyük ölçüde artırmaya yarayan bir yapıdır.  İki ayrı fiziksel ekran kartı üst bağlantı ile bağlandıktan sonra yazılım ile gerekli ayarlamalar yapılarak tek bir ekran kartı gibi çalışma şekli göstermesine rağmen iki adet ekran kartının performansına yakın bir güç sunmaktadır. Aşağıdaki resimde SLI bağlantı şekli çizilerek gösterilmiştir.

Crossfire: SLI teknolojisine benzer bir teknoloji olan ve crossfire teknolojisi ile 2 veya daha fazla çekirdeğe sahip ekran kartı, uygun şartlar  altında birbirine bağlanarak performans artışı sağlanmaktadır. PCI-e  ekran  kartı  günümüzde  en  çok  kullanılan  ekran  kartı  çeşididir.  Sebebi  ise veriyolları konusunda anlattığımız gibi PCI-e veriyolunun bant genişliğinin yüksek oluşudur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı