Bilgi

Ekran Kartının Marka Model ve Bilgilerini Öğrenme


Ekran kartınızın marka, model ve bilgilerini öğrenmenin birden fazla yolu bulunuyor. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde ekran kartı ile ilgili bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi basit bir şekilde anlatacağım. Eğer tüm bilgileri ne var ne yok öğrenmek isterseniz en alttaki 4. yönteme bakabilirsiniz.

1- Yöntem

İlk yol CPU-Z adlı bir programı kullanmak. Bu program ile bilgisayarınızın sadece ekran kartını değil diğer tüm bilgilerine (ram, anakart, işlemci) ulaşabilirsiniz. Bu program en çok kullanılan programlardan bir tanesidir.

CPU-Z Programını indirmek için https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html adresine gidin ve solda SETUP ENGLİSH yazan yeri klikleyerek bilgisayarınıza indirip kurun. Program çok küçük bir boyutta olup saniyeler içerisinde kurabilirsiniz. Masaüstüne kısayolu gelen CPU-Z programını çalıştırıp graphics yazan sekmeyi klikleyin. Görüldüğü üzere benim ekran kartım ASUS NVIDIA GeForce GT 630 Modeli. Bunu google’de aratarak ekran kartı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

2- Yöntem

Bir diğer yöntemde ise herhangi bir program kullanmadan ekran kartının marka model ve sahip olduğu bellek miktarını öğreniyoruz. Bunun için masaüstünden sağ klik yapın Kişiselleştir deyin.

Kişiselleştir dedikten sonra açılan pencereden gelişmiş ayarlar deyin. Açılan küçük panelde Bağdaştırıcı kısmında anakartın modeli ve ayrılmış video belleği kısmında kaç GB veya MB olduğu görülecektir. 2048 MB= 2 GB’dir.

Not: Buraya Denetim Masası\Görünüm ve Kişiselleştirme\Görüntü\Ekran Çözünürlüğü kısmından da gelebilirsiniz.

3- Yöntem

Bu yöntemde basit bir şekilde Windows+R tuşlarına aynı anda basıyoruz. Açılan pencereye dxdiag yazıp entera basıyoruz.

Açılan pencerede ekran yazan kısma geldiğimizde bilgisayarımızın sahip olduğu ekran kartı modeli karşımıza çıkıyor. Yalnız burada yaklaşık toplam bellek yazılan değer sizin ekran kartınızın değeri değildir. Bu toplam değerdir. NET değeri yani kaç GB olduğunu 2 yöntemde öğrenebilirsiniz.

4- Yöntem

Ya kardeşim bana ekran kartı ile ilgili tüm bilgiler lazım! Ne var ne yok bu bilgileri gösterecek bir yol göster derseniz o zaman size bir program olan GPU-Z‘yi öneriyorum. Bu program ekran kartınızla ilgili tüm detayları gösterir. Buradaki https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/ adrese gidin ve açılan pencerede standart versiyonu seçip download deyin.

Download dedikten sonra devamında açılan pencerede amerikan bayraklı olan (ingilizce) kısmı klikleyip programı bilgisayara indirin ve ardından çalıştırın. Aşağıdanda görüldüğü gibi ekran kartım Asus GT630 GDDR3 2GB 128Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı