Bilgi

Elektrikli Bisiklet, Motosiklet Ehliyet, Ruhsat ve Plaka Gerekir mi?


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda sizlere kısaca “Elektrikli Bisiklete ve Motosiklete Ehliyet, Ruhsat ve Plaka Gerekir mi?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Biliyorsunuz son zamanlarda “elektrikli bisikletler, motosikletler” ile ilgili kulaktan dolma bilgiler halk arasında hızla yayılmış durumda. Özellikle elektrikli bisiklet veya motosiklet sahibi kişiler, bu araca ehliyet, ruhsat ve plaka gerekmediğini belirtiyorlar. Tabi “Trafik Polisi” cezayı basınca gerçeği anlıyorlar. Polisin bazı konularda biraz esnek davrandığı düşüncesiyle “elektrikli bisiklet ve motosiklet” sahiplerinin bir çoğu ehliyetsiz, ruhsatsız, plakasız bir şekilde sokaklarda, caddelerde geziniyorlar.

Arkadaşlar, trafiğe çıkan her türlü motorsuz/motorlu araç, yönetmelik ve yasalara tabidir. İster at, eşek olsun, ister bisiklet olsun, ister f-16 savaş uçağı olsun her araç için, sürücü için yönetmelik, kanunlarla ayrıntılı bir şekilde bilgi verilmiştir. 

Bisiklet ve Elektrik Bisiklet Nedir?

Öncelikle “Bisiklet Nedir?” sorusuna cevap verelim. Bisiklet, motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerlekli, pedallı, (bazen elektrik motor destekli) insan gücü ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır.

Bisiklet (Karayolları Trafik Kanuna Göre): Üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır.

Şimdi “Elektrik Bisiklet Nedir?” sorusuna cevap verelim. Elektrik Bisiklet, saatte en fazla 25 km hıza kadar çıkabilen, motor gücü 250 Watt ve altında bir elektrik motoru bulunan, iki tekerlekli pedallı ulaşım aracıdır.

Elektrikli Bisiklet (Karayolları Trafik Kanuna Göre): Azami sürekli anma gücü 0.25 KW’ı (250 Watt) geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen araçlara Elektrikli Bisiklet denir.

Not: Kanunda 0.25 KW’ı (250 Watt) geçmeyen ibaresi kullanılmış olmasına rağmen şu anda bazı elektrikli bisikletler 0.25 KW’ı (250 Watt) geçtiğini görüyoruz. Bunlarla ilgili bilgiyi yazının sonuna doğru vereceğiz.

Elektrikli Motosiklet (Moped) Nedir?

Bu kısımda ise “Elektrikli Motosiklet (Moped) Nedir?” sorusuna cevap verelim. Elektrikli Motosiklet (Moped); motor gücü 0.25 KW’ı (250 Watt) ile 4 KW (4000 Watt) arasında olan, iki tekerlekli elektrikle çalışan bir motora sahip olan binek ulaşım aracıdır. Ülkemizde bulunan tüm elektrikli mopedler tip onay belgesine tabidir. Bu sebeple elektrikli mopedlerin testleri Avrupa Birliğince akredite olmuş test ofislerince yapılır. Ancak Ehliyet, Ruhsat ve Plaka ile trafikte sürülebilir.

Motorlu Bisiklet — MOPED (Karayolları Trafik Kanuna Göre): Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 KW’ı (4000 Watt) geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Motosiklet Nedir?

Motosiklet (Karayolları Trafik Kanuna Göre); Azami tasarım hızı saatte 45 km ve/veya silindir kapasitesi 50 santimetreküpten fazla olan sepetli veya sepetsiz iki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ve net motor gücü 15 kilovatı, net ağırlığı 400 kilogramı, yük taşımacılığında kullanılanlar için ise net ağırlığı 550 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L3, L4, L5 ve L7 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

Bisiklet, Elektrikli Bisiklet Yaş Şartı Nedir?

(Karayolları Trafik Kanuna Göre): Sürücü belgesi almaları zorunlu olmamakla beraber, bisiklet kullananların 11, elektrikli bisiklet ve elektrikli skuter kullananların 15, motorsuz taşıtları kullananlar ile hayvan sürücülerinin 13 yaşını bitirmiş olmaları, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlıklı bulunmaları zorunludur.

Not: Bu cümleyi müstakil nitelikteki evin önünde, boş arazide, parkta vs. bisiklet süren çocuklarla karıştırmayın. Buradaki konu 11 yaşında altındaki bir çocuk bisikletle trafiğe çıkamaz demektir.

Hangi Elektrikli Bisikletler Ehliyet Gerektirmez?

Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı (250 Watt) geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızın en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevirmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler tescile tabi olmayıp herhangi bir sınıf sürücü belgesi gerektirmeden kullanılabilmektedir.

Ancak, azami gücü 0,25 KW’ı (250 Watt) ve üzerinde olan elektrikli bisikletler tescile tabi olup, sürücülerinin (A) sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

1 Ocak 2016’dan itibaren 250 Watt ve üzeri elektrik motoru ile hareket eden tüm araçlar ruhsatlandırılacak ve plaka takacak. Bu motor türüne ait araçların Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne giderek kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

Sonuç!

Basit bir ifade ile saatteki hızı 45 km’nin üstüne çıkan ve 250 Watt üzerinde elektrik motoru ile hareket eden tüm bisiklet, elektrikli bisiklet (moped) vs. “Ehliyet, Ruhsat Bulundurmak ve Plaka” takmak zorunludur. 

Not: Burada ben saatte 45 km hıza çıkmıyorum, bisikletim 250 watt gücü kullanamıyor olayı değil. Sizin motorun belirtilen özelliği eğer saatte 45 km üzerine çıkıyor veya 250 Watt güç üzerinde ise “Ehliyet, Ruhsat Bulundurmak ve Plaka” takmak zorunludur.

Saatteki hızı 45 km’nin üzerine çıkamayan ve motor gücü 250 Watt altında elektrikli ve motorlu bisikletler için “Ehliyet, Ruhsat ve Plaka” zorunlu değildir.

Bildiğiniz veya henüz öğreneceğiniz üzere Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde gerçekleştirilen yeni düzenlemelerle birlikte, ehliyet sınıfları da yeniden şekillendirildi. Buna göre; elektrikli bisikletler artık M Sınıfı Ehliyet statüsünde ele alınacak. Bu da elektrikli bisiklet sahibi olmanız için sürücü belgesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.

50 cc Altındaki Motosikletlerde Ehliyet!

50 cc’nin altındaki motosikletler ehliyetsiz kullanılabiliyormuş… gibi söylentiler halk arasında oldukça yaygın. Bu doğru bir bilgi olmadığını hatırlatalım. Eski tip B ehliyeti olan herkes MOPED sınıfına giren 50cc’ye kadar olan tüm motosiklet, motorlu bisiklet gibi taşıtları kullanabilir.

Yapılan yeni düzenlemeye göre; Eski “B Sınıfı Sürücü” belgelerine sahip olanlar “B, B1, M, D1 ve F Sınıfı Sürücü Belgesine” sahip olmuş olacaklardır.

M sınıfı sürücü belgesi 2–3–4 tekerlekli motorlu bisiklet (MOPED) kullanır. M sınıfı ehliyet almak istiyorsanız, bu ehliyetle sadece MOPED olarak adlandırılan araçları kullanabilirsiniz. 2, 3 ya da 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. M sınıfı ehliyet alabilmeniz için ilk olarak 16 yaşını tamamlamış olmanız gerekiyor.

Açıklamak gerekirse bütün ehliyet sınıfları MOPED yani M sınıfını kapsar. Elektrikli MOPED kullanmak için motosiklet ehliyeti olan A sınıfı ehliyeti almaya gerek yoktur.

Eski B Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır? | Tıkla

Not: Kral Motor, Mondial Motor vs. gibi saatteki hızı 45km’yi geçmeyen elektrikli motosikletler ehliyet, sigorta ve plakadan muaflar

Ehliyetsiz Elektrikli Bisiklet Kullanma Cezası Ne Kadar?

Yapılan trafik denetimlerinde; 0,25 kw ve üzerindeki elektrikli bisikletlerin tescilsiz olanlarına Karayolları Trafik Kanunu’nun 25. maddesi gereğince ‘172 TL ceza tutanağı düzenlenerek ve tescili yapılıncaya kadar trafikten men edilmesi, yine bu araçları A sınıfı sürücü belgesi olmadan kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 36. maddesi gereğince 1.462 TL, aynı zamanda bisiklet sahibine de aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenmesi’ gerekmektedir. Bisiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin kask kullanmaması halinde aynı kanunun 78/1b maddesinden 80 TL, diğer trafik kurallarına uymadığının tespiti halinde ise kanunun 66. maddesinden 172 TL cezai işlem uygulanmaktadır.

Ek olarak;

Yaz mevsimiyle birlikte elektrikli bisikletlerin karayolu trafiğine çıkarılarak, trafik kazalarına sebebiyet verdikleri gerek vatandaşlarımızın müracaatlarından gerekse denetim ekiplerinin tespitlerinden anlaşılması üzerine, elektrikli bisikletleri kullanan ve kiraya verdiği tespit edilen iş yeri sahiplerine yukarıda sözü edilen konular hakkında gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra uygulanmaya başlanmıştır.

7 Yorum

7 Yorum

 1. Hakan

  6 Haziran 2022 at 14:22

  Dünya kadar kadar seçenek hakkında açıklama yapmışsınız ama en önemli konu hakkında net bir ifade yok. Herkesin cevap aradığı “Azami sürekli gücü 0,25 KW’ı (250 Watt) GEÇEN ama 25 km/saat hızı geçemeyen elektrikli motosikletler” hakkında tek bir bilgi yok. Sonuçta hız önemli trafikte. Bu araçlar plakaya, ehliyete tabimidir? Bunun bilgisi yok.

  • Samsunspor

   14 Haziran 2022 at 16:00

   Merhaba. siz şunu baz alın bence..0,25 kw nın üzerinde ise aracınız tescil işlemini yapın plakanızı takın başınız ağrımasın…

  • Solomon

   21 Haziran 2022 at 23:11

   Kafa karistirici 10 yasında çocuk boyundan büyük motorla trafiğe çikarsa olacagi bu çoluk çocuk oyuncağı oldu elekt. Motorlar tehlike yaratiyor.

  • Eshab batan

   22 Haziran 2022 at 16:36

   250 watt üzerinde ki elektrikli bisikletler gücü 250 watt ı ve hızı 25 km/h yi geçen elektrikli motosiklet sınıfına giriyor maalesef

  • Sami

   20 Temmuz 2022 at 22:08

   Hız önemli değil. Burada kriter 0.25 kwa yani 251 watt olduğu zaman plaka,ruhsat şart. Vergi yok, sigorta isteğe bağlı.

 2. Mustafa

  27 Aralık 2022 at 08:36

  Selamünaleyküm hayırlı günler 1.2 kw gücündeki elektrikli motora ehliyet gerekiyormu acaba

 3. Melikhan

  10 Mart 2024 at 00:13

  B sınıfı ehliyetim var. 1000 watt lık 45 km hızı olan bir motor alacağım. Ehliyet-ruhsat-plaka gerekirmi.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı