Bilgi

En Güvenilir Dizüstü Bilgisayar Markaları


Bu yazımızda –kısaca- “En Güvenilir Laptop Markası Hangidisidir?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

SquareTrade, laptopların garanti sürelerini ve talep sayılarını temel alarak 30.000 yeni dizüstü bilgisayarı analiz etti. Yapılan araştırmalara göre yeni alınan bir laptopun ilk 3 yılına baktığımızda, bilgisayar sahiplerinin yaklaşık % 30’u bilgisayarlarında arıza çıktığını bildirdi. Bu arızaların yaklaşık üçte ikisi (% 20.4) donanım arızasından ve üçte birinde ise (% 10.6) kaza sonucu laptoplarında hasar olarak bildirildi.

Laptopların donanım hatalarından kaynaklanan % 20 veya daha yüksek arıza oranı genellikle çok pahalı dizüstü bilgisayarlarda olacağı tahmin edilmektedir. Bilişim otoriteleri tarafından Asus ve Toshiba en güvenilir üreticiler olarak kabul edilmektedir. Grafiktende anlaşılacağı üzere Asus ve Toshiba 3 yıl içerisinde %15 gibi bir oranla en az arıza çıkaran laptop markaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Listenin devamında Sony, Apple ve Dell hatırı sayılır bir düşük oranda arıza çıkardığı görülmektedir.

Coolpctips‘ten elde ettiğimiz bilgilere göre Apple bilgisayar markaları içerisinde 9.2 gibi bir değerle en iyi puana sahip. Apple’dan hemen sonra 8.5 puanla Asus ve Samsug yer alıyor. Burada yine üst grafiği kısmen doğrulayan bir sıralama ile Sony, Lenovo ve Toshiba yer alıyor.

Bir çok kişi satın aldıkları laptoplarla ilgili geçmişte yaşadığı sorunlardan dolayı bazı laptop markalarına temkinli yaklaşmaktadır. Ancak sayılar asla yalan söylemez. Dünya genelinde bir çok otorite Apple, Asus, Dell, Lenovo, Sony, Hp gibi markaların en değerli ve en kaliteli markalar olduğunu kabul etmektedir.

Kaynak:

  • https://www.geckoandfly.com/6311/the-most-reliable-laptop-survey-best-netbook-reliability-comparison/
  • http://www.coolpctips.com/2013/03/worlds-10-best-laptop-brands-of-2013/
  • https://www.squaretrade.com/htm/pdf/SquareTrade_laptop_reliability_1109.pdf

1 Yorum

1 Yorum

  1. ferhat

    30 Aralık 2017 at 00:01

    Ne alırsanız alın, asla ve asla Lenovo almayın. Teknik servis rezaletten daha rezalet! Parça takmaz, taktım der. Serviste bilgisayarınız hasar görür. Teknik servis raporuna bu kırık geldi yazarlar. Başlı başına sahtekarlardır….

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı