Bilgi

Telefonun MAC Adresini Nasıl Öğrenebilirim?


MAC adresi, (Media Access Control) bir network ağında, bir cihazın ağ donanımını tanımaya yarar. Örneğin, sizin telefonunuzun, tabletinizin, bilgisayarınızın, modeminizin kendine özel birer MAC adresi vardır. MAC Adresi(Fiziksel Adres, Donanım Adresi), ağ donanımının tanımlanmasını sağlar. MAC adresi, telefonunuzun, tabletinizin, bilgisayarınızın ethernet kartına üretici tarafından kodlanan bir bilgidir. Her donanım için özel bir adresi vardır. Aynı MAC adresine sahip birden fazla ağ cihazı yoktur. MAC adresi 6 oktetten oluşur. İlk 3 oktet donanımı üreten firmayı işaret eder. Son 3 oktet donanımı işaret eder.

MAC adresi, sadece yerel ağlarda haberleşmeyi sağlar. Ağın dışına taşınabilecek bir adres değildir. Sadece aynı ağ üzerindeki cihazların birbirlerini bulmalarını sağlar. Aynı ağda iki ağ cihazının birbiriyle haberleşmesi MAC adresiyle mümkündür. 

Telefonun MAC Adresini öğrenmek için yapacağımız işlemler basittir. Telefonun AYARLAR kısmına gelin (bazı telefonlarda Ayarlar kısmında Genel sekmesinin içinde) ve an aşağıya indiğinizde Telefon Hakkında yazan sekmeyi seçin. Buradan Donanım Bilgisini seçtiğinizde karşınıza Telefonun MAC Adresi çıkacaktır.

1 Yorum

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı