Bilgi

En İyi Bulut Depolama Hizmeti Veren Firmalar


Merhaba Arkadaşlar. Bu yazımızda en iyi bulut depolama hizmeti başlığı altında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle uzun zamandır birçok farklı bulut depolama hizmeti kullandım. Tabi eksi ve artılarına baktığımızda birçok bulut depolama hizmetinin birbirine göre avantajları veya dezavantajları bulunabiliyor.

Hali hazırda ülkemizde kullanılan en popüler bulut depolama servislerine baktığımızda karşımıza Google Drive, One Drive, Dropbox gibi seçenekler çıkıyor.

Yine dünya çapında yukarıda saydığımızda depolama hizmetleri ile birlikte Sync.com, pCloud, Icedrive, MEGA, IDrive, Koofr, Box, Yandex Disk gibi seçenekler mevcut. Tabi yine benim gibi bir iPhone kullanıcısı ise iCloud bu durumda alternatif bir bulut depolama hizmeti haline gelebiliyor.

Tipik bir kullanıcı olarak harici bir SSD’de sakladığım 100 GB gibi bir datam bulunuyor. Bunun içinde fotoğraflar, programlar, önemli belgeler gibi birçok doküman mevcut. Bunları güvenli bir şekilde saklamak için 2 depolama cihazı kullanmak zorunda kalıyorum. Yani bir çeşit yedeğin yedeğini aldım diyebilirim. Bunun temel nedeni elektronik cihazların yangın, su, düşme, çarpma vs. gibi herhangi bir durumda bozulabileceği. Bu durumda bu verileri kurtarmak imkânsız olabilir veya pahalıya patlayabilir. Hiçkimse fotoğraf arşivinin bir anda yok olup gitmesini istemez değil mi?

Gerçekten çok kötü bir duygu değil mi?

Neyse konumuza dönelim.

Türkiye şartlarında bizim için önemli olan ucuz olması ve güvenilir olması.

Öncelikle hemen hemen bütün bulut depolama servisleri 5-15 GB arasında ücretsiz bir alan sunuyor. Ancak günümüzde bu alan artık pek işe yaramıyor diyebilirim. Belki 3-5 sene önce bu ücretsiz alanlar bir şeyler ifade edebilirdi ki artık 200-300 fotoğraf için yeterli gelmiyor.

Microsoft tarafında One Drive için 5 GB’lık bir ücretsiz alan mevcut. Eğer edu.tr uzantılı bir öğrenci mailiniz varsa size anında 1 TB ücretsiz alan veriliyor. Ancak bunun güvenilirliği konusunda tam emin olamadığımı söyleyebilirim. Çünkü okulunuz mailinizi iptal edebilir, Microsoft tek taraflı bu hizmeti geri çekebilir vs. gibi birçok soru işaretleri mevcut. Hali hazırda öğrenci mailimle 1 TB’lık alana sahip olduğumu ama hiç kullanmadığımı belirteyim. Mezun olduktan sonrada bu şekilde kullanmaya devam edebileceğinizi hatırlatalım.

Şimdi öncelikle bulut depolama servislerinin ücretsiz olarak sunduğu alanları aşağıdaki tablodan inceleyelim.

Bulut Depolama Hizmeti Ücretsiz Depolama Web Sitesi
Google Drive 15 GB Ücretsiz www.googledrive.com
Microsoft OneDrive 5 GB Ücretsiz www.onedrive.com
Dropbox 2 GB Ücretsiz www.dropbox.com
Apple iCloud 5 GB Ücretsiz www.icloud.com
pCloud 10 GB Ücretsiz www.pcloud.com
Sync.com 5 GB Ücretsiz www.sync.com
Icedrive 10 GB Ücretsiz www.icedrive.net
Internxt 10 GB Ücretsiz www.internxt.com
Mega 20 GB Ücretsiz www.mega.io
Amazon Drive (Kapandı) 5 GB Ücretsiz www.amazondrive.com
IDrive 5 GB Ücretsiz www.idrive.com
Degoo 100 GB Ücretsiz www.degoo.com
Nord Locker 3 GB Ücretsiz www.nordlocker.com

Şimdi ise ücret ödeyerek alabileceğiniz bulut depolama hizmetleri fiyat ve kapasitelerine bakalım. Tabi şunu hatırlatalım. Bir bilgisayardan veya mobil uygulama üzerinden fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Bunun nedenini tam olarak bilmiyorum. Örneğin; Google Drive için mobil uygulama üzerinden 100 GB’lık bir alan yıllık …. TL iken bilgisayardan web tarayıcı kullanarak almaya çalıştığınızda yıllık …. TL fiyatlandırma yapıyor. Bu durum OneDrive ve diğer birçok bulut depolama hizmetinde bulunabiliyor.

Google Drive

Bilinen en iyi bulut depolama servisi. Şahsen kullandığım ve beğendiğim birçok özelliği barındırdığından oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Neden Google diye sorabilirsiniz. Öncelikle sunucuları birçok sunucu sistemine göre daha hızlı indirme ve yükleme olanağı sağlıyor. Eş zamanlama sayesinde telefondaki fotoğraflarınızı da anında yedekleyebilirsiniz. Bence bulut depolama arayışındaysanız en iyi seçenek olarak düşünebilirsiniz. Güvenlik konusunda da ise Google Authenticator kullanarak verilerinizin güvenliği maksimum seviyeye taşıyabilirsiniz. Böylece telefonunuzun sim kartını kopyalasalar bile verilerinize 3. şahısların ulaşması imkânsız hale gelecektir.

Google Drive’ın aylık ve yıllık olarak farklı seçenekleri bulunuyor. Ayrıca eğer -telefondan- Google Drive uygulamasından aylık ve yıllık olarak incelersiniz bu size biraz pahalı gelebilir. Nedendir bilmiyorum ama bir bilgisayardan web tarayıcısı kullanarak Google Drive’a eriştiğinizde daha uygun fiyata bulut depolama satın alabiliyorsunuz.

Depolama: 20 TB kadar

Ücretsiz Depolama: 15 GB Ücretsiz Bulut Depolama

Platformlar: Windows, macOS, Android, iOS, Linux

Fiyatlandırma: Aylık 100 GB için 5,79 TL, 200 GB için 11,59 TL, 2 TB için 28,99 TL seçenekler bulunuyor. Yıllık bulut depolamada 100 GB için 57,99 TL, 200 GB için 115,99 TL, 2 TB için 289,99 TL seçenekler bulunuyor. 2 TB için ödeme planı oluşturduğunuzda 5, 10, 20 TB şeklinde planlar açık hale geliyor. (5 TB = Yıllık 1500 TL, 10 ve 20 TB seçenekler aylık ödeme ile satın alabiliyorsunuz.)

Bulut Depolama Servisi 100 GB* 200 GB* 2 TB*
Google Drive Aylık 5,79 TL 11,59 TL 28,99 TL
Google Drive Yıllık 57,99 TL 115,99 TL 289,99 TL

*Bu fiyatlar web tarayıcısı kullanarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir. Uygulama üzerinden satın alma işlemlerinde fiyatların daha yüksek çıktığını tekrar belirtelim.

Tavsiye: Yıllık 200 GB için 115,99 TL en uygun seçenek olacaktır.

Google Drive Nedir? Google tarafından sağlanan bir bulut depolama hizmetidir. Google şirketi tarafından kullanıcıların dosyaları depolamasına ve daha sonra bunlara bir web tarayıcısından veya Google Microsoft Windows, macOS, Linux, Android veya iOS üzerinde çalışan uygulama üzerinden erişilmesi sağlanır.

OneDrive

Microsoft şirketinin bulut sistemi. Aslında OneDrive tıpkı Google Drive gibi oldukça kullanışlı. Teknoloji dünyasının iki devi olan Google ve Microsoft aralarındaki rekabetten dolayı fiyat dengesi hala kullanıcıların lehine işlediğini söylemek mümkün. Çok eskiden beri bir Microsoft hesabı kullandığımdan OneDrive’ı ilk kullananlardan diyebilirim. İlk zamanlarda SkyDrive olarak biliniyordu. 2007 yılında ortaya çıkan SkyDrive; 2014 yılına geldiğinde Microsoft’un bir İngiliz medya kuruluşu BSkyB ile olan isim hakkı davasından spnra Microsoft bu hizmetin adını Microsoft OneDrive olarak değiştirdi. Saçma bir bilgi ama yine de yazdım.

OneDrive, ücretsiz paketinde 5 GB’lik bir kişisel depolama alanı sunuyor. OneDrive kullanıcıları için depolama alanı sınırı, Office 365 ücretli aboneleri için 1 TB, daha önce 15 GB boş alan ve fotoğraflarını OneDrive‘a otomatik olarak ayarlayan mobil telefon kullanıcıları için 15 GB daha eklenmiştir. Bununla beraber, ücretsiz OneDrive depolama alanını 2016 yılında 15 GB’dan 5 GB’ye düşmüştür. Yine edu.tr uzantılı mail adresi olan öğrenciler için ücretsiz 1TB depolama alanı sunmaktadır.

Depolama: 6 TB kadar

Ücretsiz Depolama: 5 GB Ücretsiz Bulut Depolama

Platformlar: Windows, Mac OS, Android, iOS, Windows Phone, Xbox

Fiyatlandırma: Aylık 100 GB için 14,99 TL, 1 TB için 15,99 TL ve 6 TB için 23,99 TL seçenekler bulunuyor. Yıllık bulut depolamada 100 GB için 419,99 TL, 1 TB için 1299,99 TL ve 6 TB için 1699,99 TL seçenekler bulunuyor.

Bulut Depolama Servisi 100 GB* 1 TB* 6 TB*
OneDrive Aylık 14,99 TL 15,99 TL 23,99 TL
OneDrive Yıllık 419,99 TL 1299,99 TL 1699,99 TL

*Burada aylık fiyatlar web tarayıcısı kullanarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir. Web tarayıcısı üzerinden satın alma işlemlerinde fiyatların daha yüksek çıktığını tekrar belirtelim.

Tavsiye: Aylık 1 TB için 15,99 TL en uygun seçenek olacaktır.

OneDrive Nedir? Microsoft tarafından sağlanan bir bulut depolama hizmetidir. OneDrive, (daha önce bilinen adıyla SkyDrive) Microsoft’un sunduğu bir çevrimiçi dosya depolama ve paylaşma hizmetidir. Kullanıcılar, Microsoft hesapları ile bağlanabildikleri OneDrive hesaplarına tarayıcılarını veya mobil uygulamayı kullanarak dosya gönderip, internet erişimi olan her yerden bağlanabilmektedirler.

Dropbox

Bir zamanların ve sanırım halende öyle en güvenilir bulut depolama hizmeti diyebilirim. Dropbox, kullanıcı gizliliğinin korunması anlaşmasıyla sadece kullanıcının izin verdiği diğer kullanıcılar arasında klasör içeriğini paylaşım ağı üzerinde paylaşılmasına izin vermektedir. Sıfır Bilgi Sistemini (İngilizce: Zero Information System) kullanan ve şifre bilgilerini sunucularında depolamayan bir şirket olan Dropbox, 3. kişilerin veriye erişme olasılıklarını sıfıra indirmektedir. Veri güvenliği konusunda tereddütleriniz varsa bence Dropbox Bulut Depolama Sistemi tam size göre.

Dropbox ücretsiz bulut depolama 2GB’lık bir alanla birlikte geliyor. Verileriniz için bu alan çok küçük olduğunu söyleyebilirim ancak herhangi bir fotoğraf, müzik veya video depolamak istiyorsanız bu alan çok hızlı bir şekilde yükleme yapacaktır. Bu nedenle ister istemez ücretli seçeneklere yönelmek durumunda kalıyoruz.

Depolama: 5 TB kadar. (Sınırsız Kullanım Hakkı Sağlayan Pakette Var)

Ücretsiz Depolama: 2 GB Ücretsiz Bulut Depolama

Platformlar: iOS, Android, Windows Phone, Tizen, Firefox OS, Windows, MacOS

Fiyatlandırma: Aylık 1 TB için 11,99 $ (Dolar), 2 TB için 31,99 $ (Dolar) ve 5 TB için 63,72 $ (Dolar) seçenekler bulunuyor. Yıllık bulut depolamada 1 TB için 119,88 $ (Dolar), 2 TB için 299,88 $ (Dolar) ve 5 TB için 637,20 $ (Dolar) seçenekler bulunuyor.

Bulut Depolama Servisi 2 TB* 3 TB* 5 TB*
Dropbox Aylık 11,99 $ (Dolar) 31,99 $ (Dolar) 63,72 $ (Dolar)
Dropbox Yıllık 119,88 $ (Dolar) 299,88 $ (Dolar) 637,20 $ (Dolar)

*Burada aylık fiyatlar web tarayıcısı kullanarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir. Web tarayıcısı üzerinden satın alma işlemlerinde KDV eklenmesinin fiyatlarda değişiklik oluşturabileceğini tekrar belirtelim.

Tavsiye: Standart kullanıcılar için pek uygun seçenek yok gibi.

Dropbox Nedir? Dropbox, bilgisayarınızda veya cihazınızda standart bir klasör oluşturarak çalışır ve daha sonra çevrimiçi bir sürümle eşzamanlar. Çevrimiçi veya çevrimdışı olduğunuzda tüm verilerinizin mevcut olması anlamına gelir. Bu özellik mobil cihazlar için geçerli değildir ama seçtiğiniz dosyaları tabletinizde veya mobil telefonunuzda çevrimdışı kullanılabilir hale getirebilirsiniz; çevrimdışı düzenleme mevcut en iyi seçenektir. Gerçek şu ki, Dropbox’un yüz milyonlarca kullanıcısı olsa da, fiyat konusunda çok iyi seçenekleri yok. Verimlilik açısından Google Drive, OneDrive Dropbox’tan önde gelir.

Apple iCloud

Eğer bir iphone telefon kullanıyorsanız Apple sabahtan akşama kadar bir iCloud depolama almanız için onlarca uyarı gönderecektir. Bu berbat bir durum aslında ama maalesef iCloud size sadece ilk başta 5GB’lik bir ücretsiz alan sunuyor. Bu alan hızlıca dolduğunda bir çok iPhone kullanıcısı telefon kapasitesine göre bir alan satın alma yoluna gidiyor. Hizmet, kullanıcılarına, dokümanlar, fotoğraflar ve müzik gibi verileri uzaktaki sunucularında iOS, Macintosh veya Windows cihazlarına indirmek, paylaşmak, diğer kullanıcılara veri göndermek ve kaybedilen veya çalınan Apple cihazlarını yönetmek özellikleri verir. Hizmet aynı zamanda iTunes kullanan bir ana Mac veya Windows bilgisayarına manuel yedeklemelere güvenmek yerine, iOS cihazlarını kablosuz olarak iCloud’a yedeklemeye izin verir.

Depolama: 2 TB kadar. (Sınırsız Kullanım Hakkı Sağlayan Pakette Var)

Ücretsiz Depolama: 5 TB Ücretsiz Bulut Depolama

Platformlar: Mac OS X Lion & üstü, Microsoft Windows 7 & üstü, iOS 5 & üstü

Fiyatlandırma: Aylık 50 GB için 6,49 TL, 200 GB için 19,99 TL ve 2 TB için 64,99 TL seçenekler bulunuyor. Yıllık seçenekler ise maalesef yok.

Bulut Depolama Servisi 50 GB* 200 GB* 2TB*
iCloud Aylık 6,49 TL 19,99 TL 64,99 TL

*Burada aylık fiyatlar mobil uygulama kullanarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir. Web tarayıcısı üzerinden satın alma işlemlerinde KDV eklenmesinin fiyatlarda değişiklik oluşturabileceğini tekrar belirtelim.

Tavsiye: Telefon kapasitenize göre satın almanız en mantıklısı olacaktır.

iCloud Nedir? iCloud (2008 – 2011 yılları arasında bilinen adı MobileMe), Apple tarafından 2011 WWDC’de (Apple Worldwide Developer Conference,) tanıtılan bulut depolama ve bulut bilişim hizmetidir. Hizmetin bir milyar civarında kullanıcısı olduğu düşünülmektedir.

Degoo

Eğer acilen ve yüksek kapasiteli bir alana ihtiyaç duyuyorsanız hemen Degoo‘ya üye olup 100 GB ücretsiz alan alabilirsiniz. Hatta arkadaşlarınızı davet ederek bu alanı ücretsiz 500 GB yapabilirsiniz. Üye olduğunuzda size doğrudan hiçbir ücret ödemeden 100 GB veren efsanevi bir platform. Bir çok platformun size sunmaktan çekindiği 10 TB gibi inanılmaz bir alan sunan Degoo güvenilirlik konusunda şu an için olumsuz yorumlara sahip değil. Tabi yine de dikkat olmak lazım. Ucuz etin yahnisi olmaz 🙂 Unutmadan tek seferlik dosya yükleme boyutunu 256 MB civarındadır.

Depolama: 10 TB kadar. (Sınırsız Kullanım Hakkı Sağlayan Pakette Var)

Ücretsiz Depolama: 100 GB Ücretsiz Bulut Depolama

Platformlar: Microsoft Windows

Fiyatlandırma: Aylık 500 GB için 2, 99 Dolar ve 10 TB için 9,99 TL seçenekler bulunuyor. Yıllık seçenekler ise 500 GB için 29 Dolar ve 10 TB için 99,99 TL şeklinde.

Bulut Depolama Servisi 500 GB* 10 TB*
Degoo Aylık 2,99 $ (Dolar) 9,99 $ (Dolar)
Degoo Yıllık 29 $ (Dolar) 99,99 $ (Dolar)

*Burada aylık fiyatlar web tarayıcısı kullanarak satın alabileceğiniz seçeneklerdir. Web tarayıcısı üzerinden satın alma işlemlerinde KDV eklenmesinin fiyatlarda değişiklik oluşturabileceğini tekrar belirtelim.

Tavsiye: Cihaz kapasitenize ücretsiz seçenekleri değerlendirmek daha mantıklıdır.

Degoo Nedir? Degoo: 100 GB ücretsiz ve güvenli bulut yedekleme olanağı sağlayan bir depolama sistemi. Gelişmiş kriptolama algoritmaları sayesinde, yedeklenen dosyalarınız bulutta güvenli şekilde tutulur ve daima korunur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı