Bilgi

Yandex Disk Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?


Yandex Disk, Yandex tarafından geliştirilen Windows, MacOSX, Linux, İOS ve Android işletim sistemleri üzerinde çalışabilen çevrimiçi “bulut depolama” hizmetidir. Yandex Disk’in ilk çıkan sürümü 2012‘de piyasaya çıkmıştır.

Kullanıcılarına 10 GB ücretsiz depolama alanı sunan bu bulut tabanlı platformda kullanıcı arkadaşlarını Yandex.Disk’e davet ettiğinde depolama alanını arttırabilir. Ayrıca oldukça makul bir ücret karşılığında kapasitesini 1 TB’a kadar çıkarabilir. ( 1 Ruble = 0.06 Türk Lirası)

Hali hazırda mevcut dil destekleri: Rusça, Türkçe, İngilizce ve Ukraynaca dil desteği sunmaktadır. Yandex disk; serverlarından (sunucularında) bulunan dosyaların depolanması ve farklı kullanıcılarla paylaşmak için kullanılmaktadır.

Yandex Diski Nasıl Kullanılırım?

Yandex Diski kullanmaya başlamak için öncelikle kayıt olmanız ve bir kullanıcı adı/şifreye sahip olmanız gerekiyor. Bunun için https://disk.yandex.com.tr adresine gidin ardından sağ üstte bulunan HESAP OLUŞTUR seçeneğini klikleyerek YENİ BİR HESAP oluştur seçeneğini seçin.

Açılan pencerede sizden istenen bilgileri girdikten sonra kayıt işleminiz tamamlanmış olacak. Aldığınız kullanıcı adını ve şifrenizi unutmayın. 

Bilgisayar, Tablet, Akıllı Telefon ve Smart TV için Yandex Disk Kullanılmaktadır. Şimdi bunların nasıl kullanıldığına bakalım.

Kullanıcı Adı ve Şifrenizi Aldıktan Sonra;

1- Doğrudan Yandex Disk’i Tarayıcıdan Kullanımı

Kullanıcı adı ve şifrenizle https://disk.yandex.com.tr adresine gidin va sağ üstten giriş yapın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Eğer herhangi bir belgeyi herhangi bir kaynaktan yüklemek isterseniz YÜKLE seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz doğrudan herhangi bir belge, dosya, fotoğraf, video, film, müziği SÜRÜKLE-BIRAK mantığı ile buraya atıp depolayabilirsiniz. Aynı şekilde buranın içinde de masaüstüne tersini yapabilirsiniz. Normal bilgisayarınızın KLASÖRÜNÜ KULLANIR gibi kullanabilirsiniz.

Eğer herhangi bir belge,dosya, klasörü başkasıyla paylaşmak isterseniz üzerini KLİKLEYİN ve ardından sağda açılan BAĞLANTIYI PAYLAŞ seçeneğini AÇ deyin. Artık bu kısımda dilerseniz karşıdkai kişiye linklini veya facebook, gmail, twitter vs. yollayabilirsiniz. Hatta dilerseniz QR kodla yollayabilirsiniz. 

2- Yandex Disk’i Bilgisayardan Klasör Senkronizasyonu ile Kullanımı

Yandex Disk’i bilgisayarınızda bir klasörle senkronize edebilirsiniz. Bu klasör bilgisayardaki normal bir klasör gibi görünür. Buraya attığınız her türlü dosya, belge, video, fotoğraf vs. Yandex sunucusunda da depolanır. Dosyalarınıza sadece siz ve seçtiğiniz kişiler erişebilir. İnternete bağlı olan her cihazdan dosyalarınıza erişebilme imkanına sahipsiniz. Bu yöntemde basit bir şekilde bir klasör otomatik olarak YANDEX DİSK olarak ayarlanır. Buraya attığınız her bilgi, belge, dosya otomatik olarak YANDEX DİSKE DEPOLANIR. Ancak buradan bir şey sildiğinizde değişiklik YANDEX DEPOLAMA ALANINA’da yansır. Kullanmak için buradaki linki klikleyerek inen programı bilgisayarınıza kurun. Ardından açılan pencerede kullanıcı adınız ve şifrenizle giriş yapın.

Bilgisayar masaüstünde alltaki gibi bir kısayol Yandex.Disk simgesi oluşacaktır.

Bilgisayarınızın içine girdiğinizde aşağıdaki gibi SIK KULLANILANLAR, BİLGİSAYAR SEKMESİ ve SÜRÜCÜLER kısmında yer alan giriş simgesi gelecektir. Bu üç yerden de aynı yere ulaşıyorsunuz. 

Yandex Diskin içine girdiğinizde var olan klasörleriniz olacak. Dilerseniz fotoğraf, video, belge ve dosyalarınızı doğrudan buraya atıp yedekleyebilirsiniz. Senkronize bir şekilde yedekleme işlemi yapılır.

Tablet: Tabletler için Yandex Disk; fotoğrafları, resimleri, videoları, e-kitapları ve diğer dosyalarınızı depolar. Dosyalarınıza internet bağlantısı olan her yerden erişebilirsiniz. Hatta bazen internete bile ihtiyaç duymazsınız; çevrimdışı modunda Disk’te depoladığınız bir filme veya kitaba uçaktayken bile erişebilirsiniz. Tabletten kullanmak için alttaki bağlantıyı klikleyerek Android veya İOS işletim sistemine göre indirip kurun.

Akıllı Telefon: Yandex.Disk uygulaması, yeni fotoğrafları ve videoları bulut serviste otomatik olarak depolar. Yeni dosyalara yer açmak için onları akıllı telefonunuzdan silseniz bile onları kaybetmezsiniz. Disk’te depolanan diğer dosyalara olduğu gibi bu dosylara da internetin olduğu her yerden erişebilirsiniz. Kullanmak için altta telefonunuza uygun olan uygulamayı seçin. 

Smart TV: Sevdiğiniz filmleri, müzikleri, videoları ve fotoğrafları Disk’e kaydederek büyük ekranda izleyebilirsiniz. Smart TV’ye sahip televizyonunuza uygulamayı basit bir şekilde kurabiliyorsunuz.

Smart TV uygulamasını kullanmak için yapmanız gerekenler:  Smart TV özelliğine sahip LG televizyonunuz varsa Yandex.Disk’inizdeki fotoğrafları ve videoları Smart TV için özel bir Yandex.Disk uygulaması aracılığıyla izleyebilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için:

  • Televizyon menüsündeki LG Uygulama Mağazası‘na gidin.
  • Yandex.Disk uygulamasını arayıp bulun.
  • Yükle butonuna klikleyin.
  • Yandex’teki kullanıcı adınızı ve şifrenizi veya QR kodu kullanarak kullanıcı girişi yapın.

Uygulamanın ana menüsünden şu bölümlere geçebilirsiniz:

  • Foto (Yandex.Disk’e yüklenen tüm fotoğraflar);
  • Video (Yandex.Disk’e yüklenen tüm videolar);
  • Tüm dosyalar (Yandex.Disk’e yüklenen tüm fotoğraflar ve videolar); Ana menüde ayrıca en son yüklenen 6 dosya daha görüntülenir.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı