Bilgi

En Popüler Parolalar – İnfografik: Zayıf, İyi ve Güçlü Parola


Parolanız en popüler parolalardan biri olabilir! Geride bıraktığımız 5 Mayıs Dünya Parola Gününe özel yayınlanan araştırma, Türkiye ve Dünya‘da en çok kullanılan parolaları ortaya koyuyor. Parolanız popüler bir parola ise, bu kötü haber demektir. Popüler parolalar zayıftır çünkü hatırlanması kolay olanlardır; bu da siber güvenlik riski demektir.

1.  Türkiye’de En Çok Kullanılan 10 Parola

ExpressVPN’in parolalar araştırmasına göre, Türkiye’de en çok kullanılan 10 parola genellikle harf kombinasyonlarından oluşuyor:

Türkiye’de popüler parolalar arasında en ilgi çekicisi şüphesiz Anathema! Anathema, İngiliz rock grubu ve Türkiye’de oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip ve bu parolalara bile yansımış.

Popüler parolalar hakkında kötü haber şu ki hepsi birer zayıf parola. Hatırlaması kolay olduğu için bu kadar yaygın bir şekilde kullanılması muhtemel olan bu parolaların bir program ile bile kırılmasına gerek yok. Bu parolaların hepsi bir insan tarafından kolay bir şekilde tahmin edilebilir.

2.  Ülkelere Göre En Yaygın Parolalar

Aynı araştırmada, dünya genelinde birçok ülkede yaygın olarak kullanılan ilgi çekici parolalara yer verilmiştir. Ülkelere göre en yaygın parolalar:

Almanya’da passwort, İtalya’da Juventus, ABD’de iloveyou, Çin’de wangyut2, Hong Kong’da 520314, İzlanda’da kassi parolaları oldukça popüler.

3.  Zayıf, İyi ve Güçlü Parola Örnekleri

İnternette yeni bir sosyal medya hesabı veya online bir hesap açarken oluşturduğunuz parolanın zayıf, iyi veya güçlü olduğunu belirten bir uyarı almış olabilirsiniz. Bazen oluşturduğunuz parola çok zayıf olduğu için yeni bir parola oluşturmanız bile istenebilir. Parolalar, tahmin edilme ve bir brute-force (kaba kuvvet) saldırısı ile kırılma ihtimaline karşı zayıf, iyi ve güçlü olarak sınıflandırılır.

Zayıf Parola

Zayıf parola, tahmin edilmesi çok kolay olan parolalardır. Türkiye’de en çok kullanılan ilk 10 paroladaki her parola birer zayıf paroladır. 123456 veya 111111 gibi parolaların bir program ile kırılması saniyeler bile sürmez.

İyi Parola

İyi parola, tahmin edilmesi çok kolay olmayan ve bir program ile kırılması zayıf parolaya göre daha uzun sürecek paroladır. 123456 parolasının karakter uzunluğunu uzatarak iyi bir parolaya dönüştürebiliriz:

123456 >>> 123456-546u3y4h

İyi bir parola hala kırılabilirdir.

Güçlü Parola

Güçlü parola, tahmin edilmesi veya kırılması neredeyse imkansız olan paroladır. Güçlü bir parola:

  • Uzundur: Güçlü bir parola, karakter açısından uzundur. Parolanızı en az 14-15 karakter uzunluğunda oluşturun.
  • Karmaşıktır: Uzun bir parola ardışık rakam veya harflerden oluşursa bu onu güçlü yapmaz. Güçlü bir parola, rastgele rakam, ?%+ gibi semboller ve büyük/küçük harf kombinasyonlarından oluşur.
  • Anlamsızdır: Güçlü bir parola anlam ifade etmez. Seniseviyorum gibi bir parola uzundur fakat anlama sahip olduğu için çok zayıf bir paroladır.
  • Kişisel bilgiler içermez: Güçlü bir parola, TC kimlik numarası, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler içermez.

Güçlü Parola Oluşturma

Güçlü parola nasıl oluşturulur? Güçlü parola formülü:

Güçlü Parola = Rastgele 1 rakam + rastgele büyük veya küçük harf + rastgele sembol

Yukarıdaki formülü, 21 karakter uzunluğuna sahip olana kadar tekrarlayalım:

21 karakter güçlü parola: 1H%7b+0v^2G/8r-6y_4u#

Oluşturduğumuz 21 karakterli güçlü parolanın kırılma süresi 3 milyar yılı bulabilir.

Her online hesabınız için bu şekilde parola oluşturmak ve böylesine karmaşık parolaları hatırlamak yorucu olabilir. Bunun için bir parola yöneticisinden yararlanabilirsiniz. Parola yöneticisi her hesabınız için eşsiz güçlü parolalar oluşturmanıza yardımcı olur ve tek ana bir parola ile hepsine erişiminiz olur.

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı