Bilgi

ERROR: BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY MEDIA


Herkese Merhaba. Bu yazımızda sizlere basit bir şekilde bilgisayarınıza format atmak istediğinizde karşımıza çıkan “ERROR: BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY MEDIA” hatası ile ilgili çözüm yolu göstermeye çalışacağım.

Öncelikle bu hata daha çok bilgisayarınıza yeni taktığınız SSD veya HDD’ye format atarken karşımıza çıkıyor. Tabi farklı bir şekilde işletim sistemi kurulu bilgisayarınıza format atarken de çıkabilir.

Bu hatanın (ERROR: BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY MEDIA) Türkçe karşılığı “HATA: YALNIZCA UEFI ORTAMININ BIOS/ESKİ ÖNYÜKLEMESİ” anlamına geliyor. Kısaca “bu bilgisayar yalnızca uefi mod ile format atılabilir” diyor. Yani hazırlamış olduğunuz format USB’si UEFI Modu desteklemiyor. Hazırlamış olduğun usb belleği yeniden yapılandır şeklinde uyarı bilgisi veriyor.

Biz bu usb belleğimizi Rufus adlı paket program ile hazırlamıştır. Windows 10 ISO dosyasını Rufus programıyla usb belleğe yazdırarak format USB’sini yapılandırmıştık.

UEFI Mod eski tip bilgisayarların daha hızlı açılıp kapanmasını sağlayan bir moddur. Bilgisayarınızın BOOT kısmında UEFI Enable veya UEFI Disable şeklinde bir seçenek var ise, bu seçeneği UEFI Disable yaptıktan sonra F10 ve Enter tuşuna basarak bilgisayarınız yeniden başlatıldığında bu hatayı hızlıca çözmüş olacaksınız.

Eğer bu UEFI Enable veya UEFI Disable seçenekleri sizde mevcut değilse format usb’si hazırlamış olduğunuz programla da çözebilirsiniz.

Ben USB’yi Rufus ile hazırlamıştım.  Bunun için usb belleği bilgisayarımıza tekrar takıyoruz. Ardından Rufus programını çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen pencerede aygıt kısmında USB belleğimizi gösteriyoruz.  Sonra seç kısmında format atmak istediğimiz işletim sisteminin ISO dosyasını seçiyoruz. Son olarak disk bölüm düzenini MBR olarak değiştiriyoruz. Asıl püf nokta burası. Bu işlemi yaptıktan sonra “Başlat” diyerek USB Belleğimize Rufus yardımıyla Windows 10 ISO dosyasını yazdırma işlemini başlatmış oluyor. İşlem tamamlandığında artık bilgisayarınıza bu usb bellekle format atabilirsiniz.

Benim anlatacaklarım bu kadar. Herhangi bir sorunuz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca bu videonun faydalı olduğunu düşünüyorsanız beğenmeyi ve destek içinde abone olmayı unutmayın. Başka bir videoda görüşmek üzere hoşçakalın.

ERROR: BIOS/LEGACY BOOT OF UEFI-ONLY MEDIA

This drive was created by Rufus [https://rufus.ie].

It can boot in UEFI mode only but you are trying to boot it in BIOS/Legacy mode. THIS WILL NOT WORK!

To remove this message you need to do ONE of the following:

– If this computer supports UEFI, go to your UEFI settings and lower or disable the priority of CSM/Legacy mode.

– OR Recreate the drive in Rufus and use:

  • Partition scheme > MBR.
  • Target system > BIOS (…)

– OR Erase the whole drive in Rufus by selecting:

  • Boot Type > Non bootable

Note: You may also see this message if you installed a new OS and your computer is unable to boot that OS in UEFI mode.

Please remove this media and press any hey to reboot

Yorum yapmak için tıklayın.

"Yorum Yazın"

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı